Gluten İntoleransının 7 Belirtisi


Gluten (Duyarlılığı) intoleransı belirtileri; aşırı gaz, mide ağrısı, ishal veya kabızlığa neden olur. Fakat bu belirtiler farklı hastalıkların da sebebi olabilir, intolerans genellikle teşhis edilmez. Buna ek olarak, intolerans şiddetli olduğunda, çölyak hastalığına neden olabilir.

Gluten çocuklarda ve yetişkinlerde alerji olarak ortaya çıkabilir. Sindirim zorluğu çekenlerde buğday, çavdar arpa gibi tahıllarda bulunan proteindir. Çavdar ve arpa gluten intoleransı diyet yapılarak bu proteinin kaldırılması ile tedavi edilebilir.

64746861
Gluten İntoleransının 7 Belirtisi 37

Eğer gluten alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız bu belirtilere dikkat edin:

  1. Ekmek, makarna gibi gıdalar yedikten sonra veya bira tüketimi sonrası aşırı gaz ve şişkinlik.
  2. İshal veya kabızlık sindirim sistemi semptomlarının değişikliği.
  3. Yemeklerden sonra baş dönmesi veya aşırı yorgunluk.
  4. Çabuk sinirlenmek.
  5. Genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan sık migren.
  6. Cilt üzerinde kırmızı lekeler ve kaşıntı.
  7. Kas veya eklemlerde sürekli ağrı.

Ancak, semptomlarınızı tanımlamakta güçlük çekiyorsanız, tanıyı kolaylaştırmak için her birini şu şekilde ayırt edebilirsiniz:

1. Karın ağrısı

Buğday, arpa veya çavdar ile yemek yedikten sonra aşırı gaz, şişmiş karın, ishal veya kabızlık gibi belirtiler gluten intoleransın da ortaya çıkan yaygın belirtilerdir. Ek olarak karın da halsizlik.

Nasıl ayırt edilir: Dayanılmaz ve tekrarlayan ağrılar, genellikle bağırsak gazları eşlik eder. Glutene bağlı ağrı çoğunlukla ekmek, kek veya makarna yedikten sonra ortaya çıkar, gastrit ağrı ise, her zaman yemeklerden sonra görülebilir.

images
Gluten İntoleransının 7 Belirtisi 38

2. Baş dönmesi

Gluten alımı baş dönmesine neden olabilir, zihinsel karışıklık, yönelim bozukluğu veya yemekten sonra yorgun hissetme, ama bu belirtiler genellikle farklı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Baş dönmesinin sebebinin gluten den olup olmadığını anlamak için;

Nasıl ayırt edilir: Glutenli gıdalar yendikten bir saat sonra baş dönmesini tetikler. Değişik nörolojik bulgular ortaya çıkar.

3. Ruh hali

Bağırsak da ki flora yetersizliği nedeniyle, özellikle yemeklerden sonra meydana gelen ruh hali değişiklikleri, sinirlilik belirtileri, anksiyete veya üzüntü duygu değişikliği olarak görülebilir.

Ruh halin de ki bu yorgunluğun sebebi bağırsak da ki kötü flora ile mücadeleye odaklanmış olmasıdır.

4. Kronik migren

Genel olarak, gluten intoleransı migren ağrıları yemekten yaklaşık 30-60 dakika sonra başlar ve bulanık görme ve göz çevresinde ağrıya da neden olabilir.

Nasıl ayırt edilir: Yaygın migren ağrıları genellikle kahve veya alkol tüketimi ile bağlantılıdır.

images 1
Gluten İntoleransının 7 Belirtisi 39

5. Kaşıntılı cilt

Intoleransın neden olduğu bağırsak iltihabı ciltte kuruluk ve kaşıntıya neden olabilir, küçük kırmızı lekeler oluşturabilir. Ancak, bu belir de bazen sedef hastalığı ve lupus ile karıştırılabilir.

Nasıl ayırt edilir: Kek, ekmek ve makarna gibi buğday, arpa veya çavdar içeren gıdalarla diyet uygulanır. Cilte ki kaşıntıda iyileşme olup olmadığı kontrol edilebilir.

6. Kas ağrısı

Gluten tüketimi kaslarda, eklem ve tendon ağrısı aşırı duyarlı sinir sisteminden ortaya çıkabilir.

Nasıl ayırt edilir: Gıda tüketiminde buğday, arpa ve çavdar ile diyet kaldırılmalı ve ağrı belirtilerinde değişkenlik olup olmadığı gözlemlenebilir.

7. Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı gluten intoleransı ile birlikte görülbilir. Laktoz intoleransı tanısı olan insanlar buğday, arpa ve çavdar ile gıda intoleransı olması daha muhtemeldir.

Gluten intoleransı olup olmadığını nasıl anlarsın?

Kan, dışkı, idrar veya bağırsak biyopsisi gibi intolerans tanısını doğrulayan testler intoleransı doğrulamak için idealdir.

Buna ek olarak, un, ekmek, bisküvi ve kek gibi bu proteini içeren tüm ürünler diyet dışında tutulmalıdır ve belirtiler gözlemlenmelidir.

Gluten intoleransı ile nasıl yaşanır

Tanı konulduktan sonra, buğday unu, makarna, ekmek, kek ve bisküvi gibi bu proteini içeren tüm gıdalar besin zincirinden çıkarılmalıdır. Bu proteini içermeyen makarna, ekmek, bisküvi izin verilen unlardan yapılan gıdalar tüketilmeli.

Buna ek olarak, sosis, tahıl gevreği, köfte ve konserve çorba gibi ürünler de gluten bileşimi etiket üzerinde gözlemlemek önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir