Glukozamin Nedir? Glukozaminin Artıları Ve Eksileri Nelerdir?


Glukozamin maddesi eklemler arasında yer alan kıkırdak hücrelerinde yaşayan doğal bir maddedir. Vücudun içerisindeki kemikleri koruyabilmek amacı ile ihtiyaç duymuş olduğu glukozamini kendisi üretmektedir fakat yaş arttıkça bu üretim azalmaya başlar ve bir süre sonra da durur. Özellik ile eklem yaralanmaları kıkırdak ve bağ dokularına zarar verdiği için glukozamin ihtiyacı artmaktadır. Böyle durumlarda eklem sağlığı için kuvvetli bir glukozamin takviyesi almak gerekebilir fakat yine de böyle bir takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız daha yararlı olacaktır.

Glukozamin Takviyeleri

7b463f2f397c7493ca97b3625e65288f
Glukozamin Nedir? Glukozaminin Artıları Ve Eksileri Nelerdir? 35

Bu takviyelerin kullanım amacı genellik ile en yaygın artrit türü olan osteoartriti tedavi etmektir. Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi olarak bilinen ve dünya üzerinde tıp konusunda yetkili olan birkaç kuruluştan birisi olan NCCAM, osteoartrit eklemler arasında yer alan kıkırdak dokusu hasar gördüğü ya da bozulduğu zaman ortaya çıkmaktadır.

Kemiklerin birbirlerine sürtünmemesi için eklemler arasında bir yastıklama işlemi oluşturabilmek için kıkırdak gerekmektedir. Osteoartri genellik ile yaşamın ilerleyen dönemlerinde yani yaşlılıkta ortaya çıksa da kıkırdağa zarar verebilecek yaralanmalar hayatın her alanında karşımıza çıkabilir. Bundan dolayı glukozamin takviyesi almak gerekebilir. Bu takviyeler genellik ile tezgahtan satın alınır ve tablet ya da sıvı formda yer alır.

Glukozamin Takviyelerinin Artıları

Glukozamin maddesi eklemlerinizde yer alan iltihabı azaltmaya ve yaşamış olduğunuz ağrıyı oldukça düşük seviyelere çekmeye yardımcı olan bir maddedir. Bundan dolayı osteoartritten kaynaklanmakta olan kıkırdak hasarını onarmaya yardımcı olur ve kalıcı eklem yaralanmaları riskini de en düşük seviyeye çeker. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi ya da kısaca AAOS’a göre glukozamin takviyeleri almak diz eklemlerinin yaşa bağlı olarak daralmalarını engeller ve bu durum kıkırdak dokusunu oldukça az zarar vermektedir.

Glukozamin Takviyelerinin Eksileri

Eğer diyet yapıyor iseniz ve yemeğinize glukozamin takviyeleri eklemek istiyor iseniz ishal, gaz, şişkinlik ya da kabızlık gibi gastrointestinal rahatsızlıklar ile karşılaşma durumunuz oldukça yüksektir. Buna ek olarak bir glukozamin hapı aldıktan sonra midenizin ekşimesi ya da mide bulantısı gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. AAOS, glukozamin maddesinin en yaygın biçimi olarak kullanılan glukozamin sülfatın baş ağrılarına ve uyuşukluk hissine neden olabileceği konusunda uyarmaktadır.

Buna ek olarak alanında uzman olan ve dünya çapında kabul gören görüşleri ile tanınan MEdlinePlus.com ise glukozamin takviyesi konusunda temkinli olmanız için sizleri uyarmaktadır.

Zira glukozamin maddesi genellik ile kabuklu deniz hayvanlarında bulunur ve bu hayvanlar ise ıstakoz, karides ve yengeç iskeletleri gibi değişik formlardan meydana getirilmektedir. Eğer kabuklu deni hayvanlarına karşı bir alerjiniz bulunuyor ise bu durum salgına yol açacaktır. Ayrıca eğer şeker hastası iseniz kan şekeri seviyenizi oldukça yakın bir şekilde takip etmeniz gerekir zira bu noktada glukozaminin kan şekerinizin içindeki bazı değerleri anormal seviyede arttıracağı bilinmektedir.

Diğer Önemli Konular

Eklem ağrıları ve şişkinlik gibi durumlar genellik ile kilo kaybı ya da yapılacak birkaç basit egzersiz ile giderilebilmektedir. Alanında son derece yetkin bir kuruluş olan NCCAM, genellik ile dizler gibi ağırlık taşıyan eklemleri etkilemektedir ve bu durum diyetinizi değiştirmek için kilo vermenize oldukça yardımcı olacaktır. Bu neden ile eklemleriniz oldukça düşük bir baskı ile zorlanır ve bu durum kesinlik ile size zarar vermez.

Ayrıca fiziksel aktiviteleri yani egzersizleri arttırma durumu da eklemleri hareket ettireceğinden sertleşme ya da şişme gibi durumlar söz konu olmayacaktır. Buna ek olarak glukozamin genellik ile kondroitin ile eşleştirildiği zaman en iyi sonucu veren bir maddedir. Yani glukozamin doku hasarını onanır iken kondroitin ise suyu tutarak kıkırdak dokusunun oldukça sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Her iki maddeyi de sağlıklı bir şekilde müşterilerine sağlayan bir takviye alır iseniz daha fazla fayda elde etme imkanınız bulunmaktadır. Çünkü bu iki madde bir arada son derece uyumlu ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Eğer diyetinizi değiştirmeye karar verdi iseniz yeni başlatmış olduğunuz bir egzersiz rejimi ile glukozamin takviyeleri almanız gerekmektedir. Fakat bu değişiklikleri yapabilmek ve ek takviyeler alabilmek için yeteri kadar sağlıklı olmanız gerekmektedir. Bu konuyu aydınlatmak için doktorunuza muhakkak başvurmanız gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir