Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Ağrı Olursa Ne Yapılmalı?


Gıda zehirlenmesi olarak da bilinin gıda kaynaklı hastalıklar hakkında düşündüğünüz zaman, aklınıza ilk giren belirtiler arasından muhtemelen sırt ağrısı olmayacaktır. Çoğu insan gıda zehirlenmesinin en sık görülen belirtisinin mide ağrısı olduğunu söyler ve tecrübe eder. Gıda zehirlenmesi hastalığına yakalandıysanız ve belinizde ağrı başlarsa, muhtemelen yansıyan ağrı yaşıyorsunuz demektir. Yansıyan ağrı, vücudunuzun bir bölgesine meydana gelen ancak başka bir bölgede hissedilen ağrı çeşididir. Klinik olarak tanı koymak için bir doktora başvurun.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Olur?

University of Maryland’e göre, Amerika’da yılda 76 milyondan fazla insan gıda kaynaklı hastalık yaşıyor. Çoğu gıda zehirlenmesi vakası, sorunlu gıdaları tükettiğinizden 4 ila 36 saat sonra ortaya çıkar. Herhangi bir gıda bakteri, parazitler veya toksinler gibi bulaşıcı organizmalar taşıyabilir. Ancak en yaygın olanlar hayvansal gıda ürünleridir. Gıda zehirlenmelerinin çoğu yanlış el yıkama, üretim sürecinde kirlenme, fazla yemek yemekten ve yiyecekleri düzgün şekilde pişirmemekten kaynaklanır.

Gida Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Vücudunuzu etkileyen bulaşıcı organizmanın türüne bağlı olarak belirtilerin ortaya çıkması birkaç saat ya da bir günden fazla sürebilir. Mayo Clinic’e göre en sık görülen belirtiler arasında kusma, bulantı, ateş, sulu ishal ve karın krampları ile ağrı sayılabilir. Organizma, bu belirtilerin çoğuna neden olan sindirim sisteminizin iç yüzeyinin şişmesine neden olur. Konuşma zorluğu yaşarsanız, kusmuğunuzda kan, 3 günden fazla ishal, şiddetli ağrı, 38.5 derecenin üzerinde ateş ve sıvı kaybı yaşarsanız doktora başvurun.

Gida Zehirlenmesi Belirtileri Neler

Gıda Zehirlenmesi ve Sırt Ağrısı

Gıda kaynaklı hastalıklardan dolayı ortaya çıkan sırt ağrısı, yansıyan ağrının sonucudur. Yansıyan sırt ağrısı, vücudunuzla beyin arasındaki iletişim bozulmasının bir sonucu olarak yaşanır. Beyin, midenizdeki ağrıyı belinize yansıtır. Karnınızda kramp ve rahatsızlık hissettiğinizde genel olarak bel ağrıları hissedilir. Yansıyan sırt ağrısı sık sık gelir ve gider. Yansıyan ağrıyı gidermek için sırtüstü yatarak dinlenmelisiniz.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda kaynaklı hastalıklar dinlenme, diyet değişiklikleri ve sıvı alımını arttırma ile tedavi edilir. Çoğu gıda zehirlenmesi vakası 3 gün kadar sürebilir. MedlinePlus, bağırsak hareketleriniz normale dönene kadar katı yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini belirtir. Normalden daha fazla sıvı tüketin, ancak alkol, süt ürünleri ve kafein içeren içeceklerden kaçının. Sıvı desteğini korumak için elektrolitle beslenen içecekleri (örneğin, sporcu içecekleri gibi) içebilirsiniz. Sırt ağrısı, yaygın olarak kullanılan ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce eczacınıza ve doktorunuza danışmalısınız.

Gida Zehirlenmesi Belirtileri

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir