Gıda Boyası İçeren Besinler Hangileridir?


Gıdalara iştah açıcı bir görünüm kazandırmada en etkili yöntemlerden biri gıda boyalarıdır. Ayrıca ışıktan ve ısıdan değişen renklerin doğal haline getirilmesinde de sıkça kullanılır. Bu gıda boyalarının bazıları sağlık kuruluşları tarafından onaylıdır. 40 ve 3 numaralı kırmızı gıda boyaları da onaylı boyalar arasında yer almaktadır. Özellikle işlenmiş gıdalarda bu boyalar sıkça karşımıza çıkar. Bazı araştırmalar kırmızı gıda boyalarının bazı sağlık problemlerini beraberinde getirebileceğini söylese de bu konuda kesin bilgiler bulunmamaktadır.

kirmizi gida boyasi
Gıda Boyası İçeren Besinler Hangileridir? 37

Kırmızı Boya ve Gıdalar

Pişmiş ürünler ve şekerlerde kiraz, çilek ve ahududu gibi meyveleri taklit etmek amacıyla kırmızı boya sıkça kullanılır. Ayrıca sanılanın aksine sadece kırmızı renkteki besinler kırmızı boya içermez. Bazı ürünlere altın rengini kazandırabilmek için sarı ve kırmızı boyanın kombinasyonu kullanılır. Pasta dolgusu, kek ve hatta bazı ekmeklerde kırmızı boya kullanılmaktadır. Her türlü şekerleme, meyve aromalı atıştırmalık ve hatta kırmızı renkte olmayan çikolatalar bile kırmızı boya içebilir.

Kahvaltılık Tahıllar ve Süt Ürünleri

Birçok kahvaltılık gevrek kırmızı boya içerir. Özellikle çocuk grubuna hitap eden şekerli atıştırmalıklarda, meyve aromalı tatlılarda kırmızı gıda boyası yaygın olarak kullanılır. Ayrıca sadece kırmızı renkli besinler boya içermez. Birçok üründe renk kıvamını tutturmak için kırmızı boya kullanılır. Örnek olarak fıstık ezmesi ve fıstık ezmesi içeren besinlerde sarı rengi tutturmak için kırmızı boya kullanılır. Çilekli süt, dondurma ve yoğurt boya içeren diğer besinlerdir.

gida boyasi
Gıda Boyası İçeren Besinler Hangileridir? 38

İçecek ve Atıştırmalıklar

İçeceklerde kırmızı renk ve tonları sıkça kullanılır. Görselliği sağlamak amacıyla etkili ve yoğun bir kırmızı renk sağlamada kırmızı boya kullanımı son derece yaygındır. Meyveli sodalar ve bazı portakallı içecekler kırmızı boya bulundurabilir. Sporcu içecekleri ve besin tozları da kırmızı gıda boyası bulundurur. Patates cipsi, kurabiyeler, kahvaltı barları, jelatin ve soğuk çay kırmızı boyanın sıkça bulunduğu tüketim ürünleridir.

Gıda Boyasının Sağlığa Etkileri

Yapılan çalışmalarda 3 numara kırmızı gıda boyası içerisinde p-Kresidin adı verilen, kanserojen veya kansere yol açma ihtimali olan bir madde içerdiği ortaya konmuştur. 40 numara gıda boyası ise bazı kişilerde döküntü ve konsantre olmada güçlük gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.

gida renklendsrme
Gıda Boyası İçeren Besinler Hangileridir? 39

Gıda Boyasından Korunma

Gıda boyasında korunmayı amaçlıyorsanız bütün boya içeren besinleri ezbere bilmenize gerek yoktur. Bu konuda yardımcınız gıda etiketleri olacaktır. Sağlık Bakanlığı ve denetleyici kurumlar gıda boyası ve katkı maddelerinin etiket üzerinde belirtilmesini zorunlu tutmuştur. Hiç tahmin etmeyeceğiniz besinler gıda boyası içeriyor olabilir. Eğer gıda boyasından korunmak istiyorsanız satın aldığınız her işlenmiş gıdanın etiketini kontrol etmelisiniz. Lif ürünleri, yulaf ezmeleri gibi sağlıklı olarak nitelendirilen besinlerin de gıda boyası içerebileceği unutulmamalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir