Gıda Alerjisi Nedir? Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?


0

Bir yemeğin tadını çıkarmak için oturduğunuzda keyifli bir deneyim yaşamayı umarsınız, ancak boyun ve mide ağrısı yaşarsanız, yemek yemek sizin için işkenceye dönülebilir. Yemekten sonra meydana gelen mide ağrısı ile birlikte boyun ve sırt ağrısı, muhtemelen bir gıda alerjisinin belirtileridir. Safra kesesi taşı, hazımsızlık veya gaz ağrıları gibi mide ağrısına neden olabilecek diğer durumlar boyun ağrısına neden olmaz. 

Hangi Yiyecekler Gıda Alerjisine Neden Olur?

Gıda alerjileri, bağışıklık sisteminiz işlevi bozulduğunda ve genellikle güvenli olan bazı yiyeceklere saldırdığında ortaya çıkar. MayoClinic.com’a göre alerjik reaksiyonu tetikleyen en yaygın yiyecekler buğday, soya, süt, yumurta, balık, yer fıstığı ve fındıktır. Gıdalara karşı alerjik reaksiyon sırasında vücuttaki kimyasal etkileşimler, çoğu gıda alerjisi belirtilerin ana nedeni olan yumuşak dokularda iltihap artmasına ve şişmeye neden olur. Her insanın gıda alerjisine karşı tepkisi aynı değildir. Belirtiler hafif düzeyden ciddi düzeye kadar değişebilir ve doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Gıda Alerjisi ve Boyun – Sırt Ağrısı

Solunum sisteminizde şişlik sonucu boyun ve sırt ağrısı oluşabilir. Solunum sistemi belirtileri gıda alerjilerinde sık olarak görülür. Bu durum da göğsünüzde, boğazınızda ve başınız üzerinde baskıya neden olur. Akciğerleriniz iltihaplı hale gelebilir, sinüs iltihabı ile birlikte solunum yollarınızı kısıtlayarak tıkanıklığa neden olabilir. Göğsünüzdeki iltihaplanma, artan basınçtan dolayı sırt ve boynunuzda ağrıya neden olabilir. Sinüs basıncı, alnınızda artan bir ağrıya ve başınızın ve boynunuzun arkasına meydana gelebilecek sinüs baş ağrılarına neden olabilir.

Gıda Alerjisi ve Karın Ağrısı

Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi, sindirim sistemi belirtilerinin gıda alerjilerinde ortak belirtiler olduğunu söyler. Çünkü yiyecekler önce bu sistemle doğrudan temas eder. Sindirim sisteminizin iç kısmındaki iltihaplanma, mide ağrısının ortak belirtilerine yol açacaktır. Bunlar ağrı, kramp, bulantı, kusma ve ishal olabilir. Normal işlevlerinizi etkileyen şiddetli bir ağrı yaşarsanız, derhal doktora başvurun.

Gıda Alerjisinin Başka Belirtileri Nelerdir?

Boyun ve sırt ağrıları ile birlikte kurdeşen, boğazda şişlik, nefes alamama, nefes darlığı, sersemlik, baş dönmesi, kalp atış hızında artma ve kan basıncında düşüş, karın ağrısı gibi durumlar ortaya çıkarsa, ciddi bir alerjik reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. MedlinePlus’a göre şiddetli bir alerjik reaksiyon ölüme neden olabilir ve acil tıbbi yardım gerektirir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz