Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


0

Bir çok insan hafif veya şiddetli olan günün ikinci yarısında oluşan bir baş ağrısından muzdariptir. Bunu önlemek için adımlar atabilir ve öğleden sonralarınızın tadını daha çok çıkarabilirsiniz.

Tıbbi nedenler

Bazı Üniversiteler, iki tür baş ağrısının olduğunu açıklıyor. Kasları sıkılaştırmaktan ve atardamarları sıkılaştırmaktan ve gevşetmekten kaynaklananlar. Vasküler baş ağrıları adı verilen atardamarlara bağlı baş ağrıları, daha acı veren migren ağrılarıdır. Bu durumlarda, arteryel değişiklikler sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Gerilim-Tipi-Bas-Agrisi-tedavi-yollari.jpg

Yaşam Tarzı Nedenleri

Çoğu zaman vücutta bu tepkilere neden olmak için güneşte çok fazla zaman geçirmek, dehidrasyon, stres, açlık veya uyku düzenindeki değişiklik ağrıyan başınızın arkasındaki suçlu olabilir. Her zamankinden daha fazla veya daha az kahve içmek kadar basit bir şey bile baş ağrısını tetikleyebilir.

Öğleden Sonra Tansiyonu

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Gerilim-Tipi-Bas-Agrisi-Nedenleri.jpg

Saygın bir tıbbi el kitabı olan Merck’e göre öğleden sonra baş ağrıları en çok tansiyon tipi baş ağrılarıdır. Genellikle öğleden sonra başlarlar ve 30 dakika veya daha uzun sürebilirler.

Çözüm Yolu

Ulusal Ağrı Vakfı, kan şekerini sabit tutmak için öğleden önce ve öğleden sonra atıştırma önerir. İşlenmiş gıdalardan kaçınmak, özellikle monosodyum glutamat içerenler de yardımcı olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Gerilim-Tipi-Bas-Agrisi-nasil-gecer.jpg

Pek çok insan, tekrarlayan öğleden sonra baş ağrılarını reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ile tedavi etmeyi seçmesine rağmen, doktorunuz aslında daha yararlı olabilecek bir şey yazabilir. Kasılma önleyici ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar kronik baş ağrısı hastalarına da yardımcı olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Baş Ağrısı ve Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.