Genital (Vajinal) Akıntı Nedir? Neden Olur?


Genital akıntı her kadının merak ettiği konulardan biridir. Yumurtlama döneminin servikal mukusu olarak da bilinen yumurta akına benzeyen şeffaf akıntı tamamen normaldir ve hala adet gören kadınlarda yaygındır. Buna ek olarak yumurtlama gününde genellikle daha fazla miktarda bulunur.  Genellikle bu tür bir akıntıyla birlikte karnın alt kısmında hafif bir ağrı olması da yaygındır ve vakaların çoğunda bu, yumurtalıklardan salınan ve tüplere giden olgun yumurtadır.

Servikal mukus, kadının mahrem ve üreme sağlığının ne kadar iyi gittiğinin önemli bir göstergesidir ve bu nedenle kötü koku, renk değişikliği ve viskozitede herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek oldukça önemlidir.

Kokusuz Şeffaf Akıntı

Yumurta akına benzeyen şeffaf akıntı adet kanamasından birkaç gün önce meydana gelir ve doğurganlık döneminin ana belirtilisidir ancak bu akıntıyla birlikte libido ve açlıkta artış da fark edilebilir. Şeffaf akıntının doğurganlık döneminin servikal mukusu olduğunu doğrulamak için aşağıdaki gibi bazı önemli özellikler gözlemlenebilir:

  • Genital akıntı, elastik kıvamda yarı saydamdır ve az yapışkan olup yumurta beyazına çok benzer.
  • İdrar yapıldıktan sonra kurulanırken daha çok fark edilir çünkü genital bölge daha kaygandır.

Bu gözlemi takip eden günlerde, doğurgan dönemdeki servikal mukus daha şeffaf hale gelebilir ve jelatin gibi daha yapışkan bir kıvama sahip olabilir. Bu da normal bir durumdur.

kanli akinti
Genital (Vajinal) Akıntı Nedir? Neden Olur? 36

Kokulu Şeffaf Akıntı

Servikal mukusta kötü bir koku,  idrar yaparken ve cinsel ilişkiye girerken yanma gibi semptomlarınız varsa bu durum mantar veya bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonunuz olduğunun göstergesi olabilir. Saatler geçtikçe akıntı renk değiştirip sararabilir, kan izleri olabilir ya da daha yeşilimsi hale gelebilir. Bu ve benzeri semptomlar gözlenirse jinekoloğa görünülmelidir.

Kanlı Şeffaf Akıntı

Normal şeffaf akıntıyla birlikte kan geldiğinde akıntının rengi pembeye döner. Bu da döllenmenin gerçekleştiğinin ve spermin yumurtaya girmeyi başardığının göstergesidir. Yani bu durum, hamileliğin ilk belirtisi olmasının yanı sıra bütün kadınlarda aynı şekilde görülecek diye bir kural yoktur, bütün kadınlarda görülmeye de bilir. Hamile olunup olunmadığının anlaşılması için en iyi yol yanlış negatif/pozitif sonuçlardan kaçınmak için adet gecikmesinin ilk gününden sonra doğru günü beklemek ve sonra gebelik testi yapmaktır. Bu testi eczaneden kendiniz alabileceğiniz gibi hastaneye giderek kan yoluyla da yaptırabilirsiniz.

seffaf akinti
Genital (Vajinal) Akıntı Nedir? Neden Olur? 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir