Genital Hijyen İçin 5 İpucu


Genitali hijyen çok önemlidir ve kadının sağlığına zarar vermemek için yeterli ve doğru yapılmalıdır, genital bölgenin özel likit intim sabun ve su ile yıkanması vajinanın pH’nın korumasını sağlar. Hastalıklara neden olan mikroorganizmaların çoğalmasını önlemek için pamuklu iç çamaşırı giyilmesi önerilir. Genital hijyende nemlendirilmiş mendil ve kokulu tuvalet kağıdı kullanımından kaçınılması doğru bir davranıştır.

What Are The Good And Bad Sides Of Using A Feminine Wash
Genital Hijyen İçin 5 İpucu 36

Vajinal enfeksiyonlara ek olarak, yeterli özel hijyen eksikliği, ciltte, özellikle kasık, koltuk altı ve anüs bölgesinde iltihaplı topakların ortaya çıkmasına yol açarak, ter bezlerinin iltihaplanmasına karşılık gelen suputive hidroadenit gelişmesine yol açabilir. 

1. Vajinanın Dış Bölgesini Özel İntim Likit Sabun veya Jel ile Yıkayın

Vajinal mikrobiyotanın dengesizleşmesini önlemek için özel bölgenin sadece su ve nötr sabunla yıkanması ve hastalıklardan sorumlu mikroorganizmaların çoğalması önerilir.

Örneğin Lucretin, Dermacyd veya Intim gibi özel sabunların kullanımı, normal vajinal mikrobiyotayı korumak için iyi seçeneklerdir, ancak ters etkiye sahip olabilecekleri için her zaman kullanılmamalıdırlar. Ek olarak, mümkünse, bu sabunlar doğrudan samimi bölgeye uygulanmamalı ve kullanılacak miktar minimum olmalı, yıkanacağı suda bir miktar likit intim sabun olması yeterli olacaktır.

2. Vajinal Duş Almayın

Vajinal duşlardan da kaçınılmalıdır, çünkü pH ve vajinal florayı değiştirebilirler ve vajinayı enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilirler. Bununla birlikte, bir enfeksiyonun olduğu veya pH’ın değiştirildiği bazı durumlarda, vajinal duş almak gerekebilir, ancak sadece doktor tarafından önerilirse.

3. Islak Bez veya Kokulu Tuvalet Kağıdı Kullanmayın

Nemlendirilmiş bezler ve kokulu tuvalet kağıdı sadece aşırı ihtiyaç durumlarında, örneğin evden çıktığınızda ve günde birkaç kez kullanılmalıdır, çünkü fazla kullanıldığında vajinada kuruluğa ve tahrişlere neden olabilir, genital bölgenin doğal yağlanmasını ortadan kaldırabilir ve ayrıca pH dengesini bozabilir.

4. Pamuklu İç Çamaşırı Giyin

İç çamaşırı hijyeni etkileyen bir başka faktördür, çünkü sentetik malzemelerin iç çamaşırı cildin sperasyonunu engeller ve ter birikimini arttırır, genital bölgeyi daha nemli ve sıcak hale getirir, bu da mikroorganizmaların çoğalmasını, özellikle de kandidiyazisten sorumlu Candida cinsininmantarını tercih eder.

e5cb1530 7896 11e9 b33c 2d48d42e2251 800 420
Genital Hijyen İçin 5 İpucu 37

Bu nedenle, kadının çok dar kıyafetler giymekten kaçınmanın yanı sıra her gün değiştirilmesi gereken pamuklu külot giymesi önerilir, çünkü vajinal enfeksiyonların oluşumunu da destekleyebilir.

5. Epilasyon Konusunda Abartmayın

Tam epilasyon veya ütü jilet ve epilasyon ürünlerini haftada 3 defadan fazla yapmak da tavsiye edilmez, çünkü cilt tahrişine neden olmasının yanı sıra genital bölgede sağlığı bozabilir.

Toplam epilasyon mikroorganizmaların büyümesini destekler ve hastalıkların başlangıcını kolaylaştıran daha fazla vajinal akıntıya neden olur. Ayrıca jilet ve epilasyon ürünleri ile epilasyon cildin koruyucu tabakasını tahrip eder ve doğal yağlanmasını azaltmasına neden olur.

Cinsel Temastan Sonra Hijyen

Yakın temastan sonra, enfeksiyonlardan veya hastalıklardan kaçınmak için her zaman iyi bir hijyen yapmak önemlidir. Samimi temastan kısa bir süre sonra, idrar enfeksiyonlarının ortaya çıkmasını önlemek için idrar yapmaya çalışmalı ve daha sonra özel bölgeyi su ve sadece biraz intim sabunla iyice yıkamalı ve külot veya günlük koruyucuyu değiştirmelidir.

Ek olarak, yoğun krem kullanma alışkanlığı olan kişiler, yağ veya silikona dayananlardan kaçınmalıdır, çünkü su ile kolayca çıkmazlar, bu da vajinal floraya zarar verebilir, özel hijyeni engelleyebilir ve mantar ve bakterilerin çoğalmasını teşvik eder ve böylece vajinal enfeksiyonların gelişmesini destekler.

Günlük koruyucu ped kullanılması ve bol akıntı gelmesi durumunda, koruyucu günlük pedin günde 1 defadan fazla değiştirilmesi önerilir. Ek olarak, kadının güçlü sarı veya yeşilimsi renk koku ile akıntı, idrar yaparken kaşıntı veya yanma gibi jinekolojik değişikliklerin ortaya çıkması durumunda, idrar enfeksiyonu belirtisi olabileceğinden doktora danışılmalı önemlidir ve tedaviye başlanmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir