Gençlerde Mide Büyüklüğü Ne Kadar? Günlük Ne kadar Kalori Almamız Gerekiyor?


Bazen çocuğunuzun bütün gün durmadan yemek yediğini düşündüğünüz olabilir. Elbette herkesin bir mide kapasitesi vardır. Tüketilen besinler öncelikle midede 1-2 saat kadar depolanır. Midenin hacmi bu süre zarfında tüketilebilecek besin miktarını sınırlar. Mide hacmi ise yaş, fiziksel özellikler ve beslenme alışkanlıklarına göre farklılık gösterir.

ergenlerde yeme
Gençlerde Mide Büyüklüğü Ne Kadar? Günlük Ne kadar Kalori Almamız Gerekiyor? 36

Mide Boyutları

Mide karın sol tarafında, diyafram altı bölgede bulunan kaslı, elatik bir organdır. Güçlü bir kas yapısına sahiptir ve kasılıp gevşeyerek besinlerin birbirine karışmasını sağlar. Açken boyutları genellikle yan yana gelmiş iki yumruk kadardır. Yaşa ve diğer özelliklere bağlı olarak tok karnına genişliği 12-13 cm, boyu ise 20-25 cm’ye kadar çıkabilir.

Maksimum Mide Kapasitesi

Çocukla birlikte mide de büyür. Fakat mide öyle bir yapıdadır ki yaşın gerektirdiğinden çok daha fazla genişleyebilir. Midenin sınırları ne kadar zorlanırsa o kadar genişler. Genellikle yemekten sonra bile 1-2 litre daha genişleyebilir. Fakat mideyi genişletmek besin tüketimini de artıracaktır. Bu yüzden çocuğunuzun sınırlarına dikkat ederek, yaşına uygun beslenmesine özen gösterin.

ergenlerde yeme bozuklugu
Gençlerde Mide Büyüklüğü Ne Kadar? Günlük Ne kadar Kalori Almamız Gerekiyor? 37

Günlük Kalori İhtiyacı

Çocuğunuzun yaşı, cinsiyeti, fiziksel özellikleri ve büyüme hızı günlük kaç kaloriye ihtiyacı olduğunu belirler. Yapılan çalışmalarda 11-13 yaş erkek çocuğun günlük 1800-2600 kalori, 14-18 yaş erkek çocuğun ise 2200-3200 kaloriye ihtiyacı vardır. Kız çocuklarında bu sayı daha düşüktür. 11-13 yaş kız çocuğu günlük 1800-2200 kaloriye ihtiyaç duyarken bu değer 14-18 yaşlarda 1800-2400 kalorilere çıkabilir. Çocuğunuzun sağlıklı kiloyla gelişmesi için ona beslenme ve porsiyon büyüklüğü konusunda bilgiler verin. Alışverişlerde sağlıklı yiyecek ve atıştırmalıkları seçmeye özen gösterin 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir