Gebelikte Tehlikeli Durumlar Nelerdir? Anneler Dikkat!


0

Hamilelik kadınlar için mutluluklarla dolu bir dönemdir. Bebeğinin doğmasını bekleyen kadınların çoğu normal bir hamilelik yaşarken, hamilelik ile ilgili bazı tehlikeler hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Bu komplikasyonların neler olduğunu bilmek, sizin ve bebeğinizin bu durumları yaşama riskini azaltmaya yardım edebilir.

İlk İki Ayda Ağır Kanama

Pelviste, tipik bir şekilde gebeliğin ilk iki ayında şiddetli ağrı ve ağır kanama, dış gebeliğin işareti olabilir. Normal gebelikle döllenmiş olan yumurta rahme ilerler ve orada büyümesini sürdürür. Dış gebelikle ise döllenmiş olan yumurta rahim dışına bir bölgeye yerleşir. Ancak rahim dışındaki yerler gebeliğin devam etmesi için uygun değildir. Amerikan Gebelik Derneği’ne göre dış gebelikler derhal tespit edilip tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Lekelenme ve Karında Kramp

Lekelenme veya kanama ile birlikte görülen karın krampları, bir düşük belirtisidir. Gebeliklerin yaklaşık olarak yüzde 20’sinde düşük meydana gelebilir. Düşükler genellikle bir kadın hamile olduğunu bilmeden yaşanır. Ancak hamileliğin 20. Haftasına kadar düşükler meydana gelebilir. Çoğu durumda düşük yapmayı önlemek mümkün değildir.

Yoğun Üzüntülü Duygu Durumu

Geçmeyen yoğun hüzünlü duygular, hamilelik esnasından ya da hamilelik sonrasında ortaya çıkma durumu olan depresyonun bir göstergesidir. Diğer belirtiler ise iştahta azalma, umutsuzluk hissi, huzursuzluk ve kendine ya da bebeğe zarar verme düşünceleridir. Tedavisi genellikle terapi, ilaç ve destek grupları ile yapılır.

Aşırı Susuzluk ve Sık İdrara Çıkma

Gebelik diyeti tipik bir şekilde gebeliğin ikinci üç ayında meydana gelir ve sebebi de annenin yeterli miktarda insülin üretememesidir. Gebelik diyetinin belirtileri arasında aşırı susuzluk, açlık, sık sık idrara çıkma ve yorgunluk hissi vardır. İlaçla tedavi pek tercih edilen bir tedavi şekli değildir. Bu sebeple çoğu doktor beslenme programı ya da insülin ile tedavi etmeyi tercih eder.

Kramp Eşliğinde Vajinal Kanama

Hamile bir kadın karın ağrısı, rahim içerisinde kramp ve hassasiyet ile beraber vajinal kanama yaşarsa, plasenta yetmezliği yaşıyor olabilir. Bu, plasentanın uterus duvarından ayrılarak bebeğin oksijenden yoksun kalmasıyla sonuçlanan bir durumdur. Durum kritik değilse yatak istirahati ile durum kontrol altında tutulabilir. Ancak durum ciddi ise yani plasentanın yarısından fazlası ayrılmışsa, bebeğin hayatını kurtarmak için erken doğum gerekebilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Kasılmalar ve Vajinal Akıntı

37 haftalık gebelikten önce herhangi bir zamanda gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Erken doğum belirtileri arasında Vajinal akıntının artması, karın bölgesinde kramp, kasıklarda basınç hissi ve ishal vardır. Women’s Health, bazı ilaçların erken doğumun ilerlemesini yavaşlatmasına ya da durmasına yardımcı olabildiğini, fakat doktorların genellikle yatak istirahati önerdiğini belirtir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon preeklampsi olarak da bilinen bir toksemi belirtisidir. Gebeliğin 20. Haftasından sonra ortaya çıkan bir durumdur ve en sık görülen belirtisi yüksek tansiyon, bulanık görme, mide ağrısı ve baş ağrısıdır. Çoğu zaman tek tedavi seçeneği bebeğin doğumudur. Eğer anne gebeliğin 37. Haftasına yakınsa bu tedavi seçeneği sorun olmaz. Ancak anne henüz gebeliğin başlarındaysa ve normal doğuma çok uzun bir süre varsa bu durumda doktor tansiyonu düşürmek için yatak istirahati ve ilaç tedavisini tercih edebilir.

Sürekli Yorgunluk Hissi

Kansızlık, kırmızı kan hücresi sayısının normalde olması gerekenden daha düşük olması durumuna verilen hastalık adıdır. Kansızlık belirtileri arasında sürekli yorgunluk hissi, nefes darlığı ve soluk bir cilt görüntüsü sayılabilir. Doktorunuz, bu sorunun tedavisine yardımcı olması için size demir takviyesi ya da folik asit verebilir. Ancak kansızlık şiddetli bir haldeyse bu durumd kan nakli gerekli olabilir.

Sürekli Bulantı ve Kusma

Gebelik esnasında sürekli olarak bulantı ve kusma, tedavisi zor hiperemezis gravidarumun belirtileridir. Gebeliklerin yaklaşık olarak yüzde 70 – 80’inde normal bulantı ve kusma görülür ancak bu durum normal bulantı kusmadan daha şiddetlidir ve bitmek bilmez. Sürekli bulantı ve kusma sebebiyle su kaybı ve kilo kaybı olabilir. Doktor ilk önce yumuşak bir diyete (örneğin kuru tost, pirinç) geçmeyi önerebilir, ancak bu işe yaramazsa, annenin damar yolundan sıvı alabilmesi için hastaneye yatması gerekebilir.

Geç Dönem Vajinal Kanama

Geç dönem vajinal kanama, plasenta previa olarak bilinen ve plasentanın uterus içindeki servikal açıklığın bir kısmını veya tamamını kaplamasına neden olan bir durumun göstergesidir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti gözlenmez, bazı kadınlarda ikici ya da üçüncü üç ayda ağrısız vajinal kanama başlar.  Vajinal kanama yatak istirahati ile kontrol altına alınmazsa, hastaneye yatış ya da erken doğum ile sonuçlanabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz