Gaz Şişkinliği Nedir? Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?


Bağırsak gazı, sindirimin normal bir yan ürünüdür. Ancak aşırı gaz hem rahatsız edici hem de düpedüz utanç verici olabilecek yüksek sesli ve kokulu bir şişkinliğe neden olabilir. Bazı yiyecekler bağırsak gazı seviyesini artırma eğilimindedir, ancak hepsi kötü kokulu şişkinliğe neden olmaz. Kötü kokulu gaz üreten yiyecekler yüksek sülfürlü gıdalardır. Süt ürünleri özellikle de yüksek kükürt içeriğine sahip olanları sindirmekle ilgili problemleriniz varsa şişkinliğe neden olabilir.

Sorunlu yiyeceklerden kaçınmak çoğu zaman şişkinlik sorununu gidermeye yardımcı olabilir ancak sorun devam ederse, sindirim probleminin işareti de olabilir.

Bağırsak Gazı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bagirsak-gazi.jpg

Bağırsak gazı, sindirim sisteminizdeki yiyecekleri parçalayan normal bir bakteri yan ürünüdür ancak çok hızlı yemek yediğinizde veya çok fazla şeker yediğinizde oluşabilir. Eğer bağırsaklarınızda gaz birikmesi aşırı ise, bu da genellikle yiyeceklerin parçalanmasına neden olan bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Bazı Üniversitelere göre çoğu gaz karbondioksit, oksijen, azot, hidrojen ve bazen metan içeren kokusuz buharlardan oluşuyor. Öte yandan, kükürt içeren yiyecekler kalın bağırsakta bulunan bakterilerin kötü kokulu şişkinliğe neden olan gazları açığa çıkarmasına neden olur.

Kükürt İçeren Gıdalar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kukurt-iceren-Gidalar.png

Kükürt içeren yiyecekler kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanır ve kötü kokudan sorumlu olan hidrojen sülfit üretir. Kötü kokulu şişkinlikle en sık ilişkilendirilen kükürt bakımından zengin yiyecekler yumurta, et ve karnabahardır. Brokoli, lahana, hardal ve Brüksel lahanası gibi sebzeler de kükürt bakımından yüksektir ve kokulu gazlara neden olabilir. Sarımsak, yaban turpu ve soğanın da kükürt oranı da yüksektir.

Sülfitler genellikle içerik listesindeki gıda etiketlerinde belirtilmiştir, bu yüzden dikkatlice okumak önemlidir.

Günlük Ürünler

Süt ürünleri bazen kötü kokulu şişkinliğe neden olabilir çünkü birçok kişi laktozu veya süt şekerini düzgün şekilde sindiremez. Laktoz intoleransı olarak bilinen durum laktozu parçalamak için uygun enzim, laktaz eksikliğinden kaynaklanır. Bu özellikle tam inek sütü ve kükürt içeren bazı peynirler gibi süt ürünleri ile kötü kokulu gaz gibi çeşitli sindirim semptomlarına neden olabilir.

Diğer Önemli Noktalar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sulfur-icerikli-yiyecekler.jpg

Sülfür veya sülfit içeriği yüksek yiyeceklerden kaçınmak şişkinliği önlemeye yardımcı olabilir ancak kükürt içeren yiyeceklerin birçoğu değerli besinler de içerdiğinden uygun besinleri bulabilmeniz için bunu yapmadan önce nitelikli bir sağlık uzmanına danışın. Frank W. Jackson, M.D.’ye göre, prebiyotik veya probiyotik almak da yararlı olabilir.

Bunlar hidrojen sülfit üreten bakterilerin gelişmesini zorlaştıran asidik bir ortam oluşturur. Laktoz intoleransı çekiyorsanız, süt ürünlerinden kaçınmak faydalı olabilir. Laktoz içermeyen etiketli süt ürünleri tüketmek veya içinde laktaz bulunan bir enzim almak, bu ürünler kükürt içeriğine gerçekten yardımcı olmasa da, kötü bir koku oluşmasını önler. Önleyici tedbirler almak yardımcı olmazsa, sindirim bozukluklarını ekarte etmek için bir doktora danışmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir