Fransız Diyetinin Sırları


Fransızların sağlık durumları ve beslenme şekilleri arasında bir çelişki söz konusudur. Hatta bu durum “Fransız Paradoksu” olarak da adlandırılır. Fransızlar kırmızı et ve yağlı besin tüketmelerine rağmen Amerikalılardan daha zayıftırlar ve daha az yağlı beslenen toplumlardan daha iyi bir kalp sağlığına sahiptirler. Mireille Guiliano’nun da kitabında bahsettiği üzere “Fransız kadınları kilo almazlar”. Peki bu beslenme şeklinin sırrı nedir? Fransız diyetini sofralarına taşıyoruz.

fransiz diyeti 1
Fransız Diyetinin Sırları 37

Beslenme

Fransızlar yemeğe bayılırlar ve asla kaliteden ödün vermezler. Sabahları ekmekler fırından sıcak sıcak çıkar. Restoranlar en taze besinleri müşterilerine sunabilmek için günlük olarak üretim çiftliklerine uğrar. Ev alışverişleri 1-2 günlük olacak şekilde yapılır ve taze taze tüketilir. Haftada birkaç kez kasaba, manava, markete alışverişe çıkarlar. 2004 yılında yapılan bir çalışmaya göre Fransız halkının %75’i öğlen ve akşam yemeklerini evlerinde yiyor. Sofralarında fastfooda yer vermiyorlar.

Porsiyon Boyutu

Fransız diyetinin bir diğer önemli noktası ise porsiyon büyüklükleridir. Amerikalılar paralarının karşılığını en iyi şekilde alabilmek için restoran ve büfelerde özel büyük boy menülere yönelmektedirler. Fransızlar ise kaliteye önem verdiğinden daha küçük porsiyonlara sahipler.

fransiz diyeti nasil yapilir
Fransız Diyetinin Sırları 38

Yemek Yeme

Fransızlar genellikle aileleri ile birlikte bir araya gelerek öğle yemeklerini yavaş yavaş yerler. Bu yemeğe gösterdikleri saygının bir göstergesi haline gelmiştir. Yoğun iş adamları, yöneticiler bile yemek için en az 1 saatlerini ayırıyorlar ve yemeklerini iş yerlerinde, odalarında yemiyorlar. Akşam yemekleri için bütün aile bir araya gelir ve sohbetle birlikte yemeğin 2 saat sürdüğü olmaktadır. Bunun aksine hızlı yemek yiyen toplumlar 15 dakika içerisinde ihtiyaçlarından çok daha fazla besini  tüketmiş oluyorlar

İçecekler

Fransa’da içecek denildiğinde 3 şey akla gelir: su, kahve ve şarap. Şekerli alkolsüz içecekler oldukça nadir tüketilir. Küçük bir çocuğun meyve suyu içmesine pek sık rastlanmaz. Hayatın her anında su vardır. Kahve tüketimi de oldukça sıktır. Fakat alışılmışın dışında şeker ve krema miktarı düşüktür. Öğlen veya akşam yemeğinde 1-2 kadeh şarap tüketimi yaygındır. Özellikle şarap içerisindeki maddelerin kalp yaşlanmasını geciktirdiği ve “Fransız Paradoksu”nun en önemli etkeni olduğu düşünülmektedir.

fransiz diyeti
Fransız Diyetinin Sırları 39

Egzersiz

Fransızlar spor salonlarından çok serbest aktiviteleri, yürüyüşü tercih etmektedirler. Zengin bir öğle yemeğinden sonra mutlaka yürümeye özen gösterirler. Otoparklar azdır. Toplu taşıma ile birçok yere ulaşılabilir. Genellikle binalar eskidir ve bir çoğunda yürüyen merdiven, asansör bulunmaz. Aynı şekilde metro istasyonlarında da yürüyen merdiven bulunmaz. Gün içerisinde bu şekilde küçük küçük birçok aktivite gerçekleştirmiş olurlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir