Folik Asit Nedir? (Vitamin B9) Folik Asidin Faydaları Nelerdir?


Folat, anemi, ishal ve ülserler, kanser, kalp hastalığı ve nörolojik, nöropsikolojik bozukluklar gibi çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktır. Doğumda meydana gelen kusurların ve erken doğumların önlenmesine yardımcı olduğu için folik asit özellikle bebeklerin gelişimindeki önemi ile bilinir. İnsanların sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için diğer temel vitaminler ve minerallerle birlikte çalışır.

folik asit eksikligi 1
Folik Asit Nedir? (Vitamin B9) Folik Asidin Faydaları Nelerdir? 36

Folik Asit ve Doğurganlık

Folik asit ve doğurganlık arasındaki bağlantı birçok çalışmada tartışılmıştır. Son zamanlarda, folik asidin doğurganlığı artırmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, bu sadece yüksek dozlarda ortaya çıkar ve kadınlara doğurganlık konusunda yardımcı olması garanti edilmez. Folik asidin, ortalama seviyeden daha yüksek folik aside sahip kadınlarda doğurganlığı artırması beklenmemektedir.

İlginç bir şekilde, daha yüksek doğurganlık seviyelerine sahip olan çalışmalar, bu vitaminin aşırı yüksek dozlarına sahip olma eğilimindedir.

Bu çalışmalarda kullanılan dozlar önerilen günlük miktarın 2 ila 12,5 katı arasındadır. Bu tür yüksek dozlarda folik asit, erkeklerin sperm sayısını arttırır ve bu sayede de üreme oranı yükselir. Gebe kalmayla ilgili sorun yaşıyorsanız, alınacak doğru miktarı bulmak için folik asit takviyesine başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Çok fazla folik asit hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

Diyette Folik Asit Kullanımı

Folik asit hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir vitamin olarak kabul edilir. Takviyeler şeklinde veya bu asidi içeren gıdalar yoluyla kullanılabilir. Doğal olarak oluşan folatı içinde barındıran yiyecekler arasında meyve ve sebzeler bulunur. ABD Tarım Bakanlığı’na göre avokado, muz, narenciye ve papaya gibi meyvelerde folat bulabilirsiniz. Bu vitamini kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası ve birçok yapraklı yeşillik gibi sebzelerde de bulabilirsiniz. ABD Gıda ve İlaç İdaresi 1998’den beri tahıl ve tahıl ürünlerine folik asit ekliyor. Bu; pirinç, makarna, ekmek ürünleri ve kahvaltılık tahılların genellikle iyi folik asit kaynakları olduğu anlamına geliyor.

Tüm vitaminler gibi folik asit de ek olarak mevcuttur. Aslında bu; folat ve folik asit arasındaki farktır. Folat, B9 vitamininin doğal olarak oluşan versiyonudur; folik asit ise takviye formundaki vitamindir. Takviye formundaki folik asit, doğal olarak oluşan folat ile aynı seviyede, yaklaşık yüzde 50 ila 60 oranında faydalıdır. Gerçek rakamlarda, bu, yediğiniz her folat mikrogramının 0.5 veya 0.6 mikrogram folik asit takviyesine eşdeğer olduğu anlamına gelir.

indir 6
Folik Asit Nedir? (Vitamin B9) Folik Asidin Faydaları Nelerdir? 37

Çoğu yetişkin, günde 400 mikrogram folat tüketmeli, ancak folik asidinizin çoğu takviyeden geliyorsa bu değer artacaktır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, hamile iseniz veya emziriyorsanız, tüketmeniz gereken toplam folat miktarı daha yüksek olacaktır (günde en az 500 ila 600 mikrogram). Seçime sahip olduğunuzda, folik asit takviyelerinden ziyade folat açısından zengin yiyecekleri tüketmek daha iyidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir