Fitness Ağırlıkları Hafif mi Yoksa Ağır mı Olmalı?


Halterciler için en önemli sorulardan birisi ağırlıkların ne kadar ağır olması gerektiğidir. Halter eğitmenleri bu konuda ikiye ayrılıyor. Bazıları ağır yük kaldırmanın çok daha iyi bir egzersiz olduğunu savunurken diğerleri hafif yük kaldırmanın daha iyi olacağını iddia eder. Ama şöyle bir durum da vardır ki bir kaç kere ağır yük kaldırmak yerine uzun tekrarlarla hafif yük kaldırmak da aynı sonucu verebilir. 

Kaslar ve Tekrar Sayıları

Kaslarımızın bazıları hızlı bazıları da yavaş kasılan kaslardır. Bir kaç tekrar da olsa çok ağır bir yük kaldırmak çok hızlı kasılan kaslarımızı devreye sokup onlara güç kazandırırken tam tersini yapmak da diğer kasları çalıştırır. Yani uzun tekrarlarla hafif yük kaldırarak egzersiz yapınca da yavaş kasılan kaslar çalışmaya başlar.

6 Adımda Hızlı Kas Gelişimi - Protein7 Blog

Ağır Yüklerle Egzersiz Yapmak

Son zamanlarda spor yapan herkesin duymuş olduğu gibi ağırlık egzersizleri hep kiloyu korumak hem de kas gelişimini hızlandırmak için çok önemlidir. Çok ağır yüklerle çalışırsanız hem kas boyunu uzatabilir hem de vücudunuzun kas oranını arttırabilirsiniz. Çok ağır olan ağırlıklarla çalışırsanız kas büyüme hormonunuz da hızlanır ve kaslarınızın daha hızlı büyüdüğünü görebilirsiniz. Ancak aynı durum kadınlar için geçerli değildir.

Kadınlarda çok ağır yük kaldırmak kas büyümesini sağlamaz. Bunun nedeni onlardaki testosteron hormonunun az olmasıdır. Ama tabi ki ağır yük kaldırmak kadınlar için de faydalıdır ve kas görünümünü arttırır. Çok ağır ağırlıklarla çalışmak koşmak ve atlamak gibi egzersizlerde de performansınızı arttırır. Bununla birlikte uzun tekrarlarla hafif yük kaldırmak da kardiyo, uzun mesafe koşu ve bisiklet sürme gibi aktivitelerde size güç kazandırır.

Yağ Yakımı

Vücuttaki yağ oranını azaltıp kas oranını arttırmak her açıdan faydalıdır. Daha sağlıklı ve daha dayanıklı bir vücuda sahip olmak, her hastalıktan hemen etkilenmemek ve de çeşitli beyin hastalıklarına yakalanmamak için kas oranınızı arttırmanız önerilir. Mesele yağ yakmaksa çok  ağır yük kaldırmak kısa sürede daha çok yağ yaktırır. Bunun nedeni hızlı kasılan kaslarla daha hızlı yağ yakımının sağlanmasıdır.

Hızlı kasılan kaslar, egzersizle birlikte çalışmaya başladığı anda yağ depolarına hızlıca girebilirler. Antrenmandan sonra çok uzun saatler geçse bile vücudunuzdaki yağları yakan hormonlar devreye girer. Hafif ağırlıklarla çalıştıktan sonra ise yağ yakan hormonlar sadece bir saat kadar etkili kalabilir. 

Metabolizma ve Kas İlişkisi

Antrenman Sistemleri ve Prensipleri | SHREDDED BROTHERS

Çok ağır yüklerle oldukça kısa bir sürede daha fazla yağ yakabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzdaki kas oluşumu hızlanır. Kısa sürede daha fazla kaslı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Öte yandan bir insanın metabolizmasının hızı vücudunda ki kas ve yağ oranına bağlıdır. Öyle ki kas oranı ne kadar yüksekse metabolizma da o kadar hızlıdır. Yani kas oranını arttırmak uzun vadede size çok şey kazandırır ve de metabolizmanızı hızlandırır. 

Sağlık İçin Ağır Yük Kaldırmak

Kemik yoğunluğu hem erkekler hem de kadınlar için özellikle ilerleyen yaşlarda çok büyük bir rol oynar. Özellikle kadınların menopoz sonrası kemik yoğunluğunu koruması çok zordur. Bu yüzden ağır yüklerle antrenman yapmak ilerleyen yaşlarda kadınlara çok şey kazandırır. Özellikle menopoz öncesi toparlanmak ve daha sağlıklı yaşlanmak için ağır yüklerle antrenman yapılması önerilir.

Ağırlık kaldırırken de dizlerinizi bükerek ağırlığı kaldırmanız önerilir. Spor salonundaki makine ağırlıkları ile çalışmak da bu konuda çok yardımcı olur. Kısacası hafif ya da ağır yüklerle antrenman yapmak çok faydalı ve önemlidir. Özellikle de ağır yük kaldırmak vücudumuza büyük oranda yardımcı olur.   


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir