Fıstık Ezmesi ve Kilo İlişkisi Nedir? (Faydaları Nelerdir)


Fıstık ezmesi, kilo vermek için size yardımcı olabilir. Kalori değeri yüksek ola bu gıda diyet yapanlara zıt gibi görünse de, doyurucu özelliği sayesinde kilo almanızı engelleyebilir. Kalori hesabı yaparak kilo vermeyi ve sağlığınızı destekleyen fıstık ezmesi diyeti uygulayabilirsiniz.

Her yiyecekte olduğu gibi fıstık ezmesini de çok fazla yemek kilo almanıza neden olur. Bu yüzden porsiyon boyutlarınızı ölçerek dengeli bir şekilde yemelisiniz. Fıstık ezmesini kontrollü bir şekilde tüketirseniz, kilo verme programı uygularken tadı güzel olan sizi mutlu eden bir gıdayı yemiş olursunuz. Ancak fıstık ezmesi sizin için uygun bir gıda değilse başka beslenme programı uygulamanız gerekir.

Fıstık ezmesi düşük kalorili, dengeli ve sağlık bir diyetin parçası olduğu zaman, tokluk hissinizi uzun tutarak kilo vermenize katkı sağlayabilir.

Fıstık Ezmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fistik ezmesi yag yakar mi
Fıstık Ezmesi ve Kilo İlişkisi Nedir? (Faydaları Nelerdir) 36

Genelde kilo vermek için kalori alımınızı düşürmeniz ve daha fazla fiziksel egzersiz yapmanız gerekir. Bu durumda vücudunuzda kalori açığı oluşur ve daha fazla enerji yakılır. Daha az yemek yerken, aynı zamanda kalorisi yüksek olan yiyeceklerden de kaçınılır.

Fıstık ezmesi, ortalama 2 yemek kaşığı başına yaklaşık olarak 200 kalori ve 16 gram kadar yağ içerir. Bu yağın çoğu doymamış yağlardır. Fıstık ezmesi genelde ekmeğin üzerine sürerek yeme gibi, diyet yapanlarla pek uyuşmayan bir yeme şekli ile düşünülür.

Ancak fıstık ezmesini düşük kalorili bir diyetin parçası olarak tüketirseniz, kilo verme konusunda yardımı olabilir. Fıstık ezmesi besin açısından zengin gıdalardan birisidir. Yani içerisindeki besin ögeleri açısından çok çeşitlidir.

Yapılan bir araştırma, fıstık ve fındık tüketiminin safra taşı ve koroner kalp hastalığının yayılmasının azalmasına ve bunun yanında kadınlarda diyabetin yayılmasının da azalmasına katkı sağladığı sonucuna vardı. Fıstık ezmesi doğal olarak hem sizin için hem de diyetiniz için iyi bir gıdadır.

Araştırmalar Bu Konuda Ne Diyor?

Yer fıstığı, diyet yaparken hissettiğiniz açlığı gidermek için yardım edebilir. Yapılan araştırmalar fıstığın iştahı azaltarak daha az yemek yemeyi sağladığını ve böylece kalori alımının azaldığını buldu.

Yine yapılan bir araştırmada, katılımcılara diyetleri ile beraber yaklaşık olarak 3 yemek kaşığı fıstık ezmesine denk gelen 56 gram fıstık ürünü dört hafta boyunca yedirildi. Sonuç olarak katılımcıların fıstık ezmesi yemesinin kilo almaya neden olmadığı ve bunun yanında kolesterol seviyelerinde iyileşmeye yardımcı olduğu gözlendi.

Fıstık ezmesinde yer alan kalorileri, düşük kalori içeren bir yeme planına dahil ettiğiniz sürece, kilo almaya sebep olmaz. Önemli olan kalori miktarını düşük tutmaktadır. Ortaokul çağında olan çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak fıstık ezmesi ya da diğer fıstık ürünlerini tüketen çocukların, tüketmeyen çocuklara kıyasla kilolu ya da obez olma ihtimalinin daha düşük olduğu saptandı.

Fıstık ezmesi ve diğer fıstık ürünlerini tüketen çocukların, bununla birlikte diyetlerinin daha kaliteli olduğu ve lipit ya da kolesterol düzeylerinin daha iyi olduğu gözlendi.

Fistik ezmesi Faydalari
Fıstık Ezmesi ve Kilo İlişkisi Nedir? (Faydaları Nelerdir) 37

Fıstık Ezmesi ile Kilo Vermek

Yiyeceklerin hiçbirisi sihirli bir biçimde kilo vermek için size yardım etmez. Bu yüzden mevcut olan yemek düzeninize fıstık ezmesi ekleyerek kilo vermeye çalışmak işe yaramaz. Öncelikle porsiyonlarınızın boyutlarını azaltmanız, yağsız olan proteinlere geçmeniz, kepekli tahıllar tüketmeniz ve taze sebzeler ile beraber beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekir. Aksi halde kilo bile alabilirsiniz.

Fıstık ezmesini tüketerek doymamış yağlar, magnezyum, protein, E vitamini ve B vitamini, niasin gibi bileşenleri vücudunuza sağlarsınız.

Kurabiye ya da çikolata yemek yerine, bir çorba kaşığı fıstık ezmesi yiyebilirsiniz. Aynı şekilde diğer sağlıksız atıştırmalıkların yerine elmanın üzerine biraz fıstık ezmesi sürerek yiyebilirsiniz.

Hangi Fıstık Ezmesi Tercih Edilmeli?

Fıstık ezmesi seçerken hidrojene yağ ve ilave şeker içerenlerden kaçmanız gerekir. İçindekiler kısmında sadece fıstık yazan fıstık ezmelerini tercih edin. Etikette tuz ya da sodyum yazan fıstık ezmelerinden uzak durarak, tuz alımınızı da kontrol altında tutabilirsiniz.

Kilo vermeye çabalıyor olsanız bile, bu bütün yağlardan uzak durmanız gerektiği anlamına gelmez. Az yağlı olan fıstık ezmesinin tahıl içeriği genelde düşüktür ve içeriğinde ilave şeker ve nişasta bulunur. Bu tür fıstık ezmelerin uzak durun ve tam besin değerlerini almak, doyurucu etkisini yaşamak için içeriğinde sadece fıstık bulunan gerçek bir fıstık ezmesi alın.

Sonuç olarak fıstık ezmesi almadan önce mutlaka içindekiler kısmını dikkatlice okuyun ve ilave şeker içeren ve fıstıktan başka içeriklere sahip olan ezmelerden uzak durun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir