Fırında Balık Nasıl Pişirilir?


1

Balık pişirmenin en kolay tariflerinden biri fırında balıktır. Balık için ideal sıcaklık 150-200 derecedir. Daha yüksek sıcaklıklar balık kavurma için kullanılabilir. Fırında balık pişirme süresi değişkenlik gösterir. Biftek, fileto veya bütün balığın pişme süresi balık türüne, büyüklüğüne ve pişirme sıcaklığına göre farklılık gösterir. En iyi sonucu deneyimleyerek alabilirsiniz. Balığın pişip pişmediğini birkaç küçük yöntemle rahatlıkla anlayabilirsiniz.

balik firinlama
Fırında Balık Nasıl Pişirilir? 36

Fileto veya bifteğin tahmini pişme süresini hesaplayabilirsiniz. Usta tariflere göre balığın 2.5 cm’lik kalınlığı için pişme süresi yaklaşık 8-9 dakikadır. Bu oran her kalınlıktaki balığa uygulanabilir. Eğer balığınız 1 cm kalınlığında ise 3 dakika,  5 cm kalınlığında ise 16-18 dakika pişirme süresi olacaktır. Ancak bu kılavuz bilgidir ve pişme süresini etkileyen farklı özellikler bulunur. Balığın türü, pişirme sıcaklığı veya balığın ne kadar kuru olacağı süreyi etkiler. En iyi pişirmeyi sağlamak için birkaç yol mevcuttur.

firinda balik
Fırında Balık Nasıl Pişirilir? 37
  1. Yöntem

Balığın pişme derecesini kontrol etmek için yukarıda hesaplanan sürenin 3’te 2’si geçtiğinde balığı boydan bıçakla kesip içini kontrol edin.

  1. Yöntem

Fırındaki balığı çatalla dürtün. İyi pişmiş balık gevrektir ve daha sıkı bir yapıya sahiptir.

  1. Yöntem

Eğer evde gerekli ekipmanınız varsa balığın iç sıcaklığını ölçün. Balığın iç sıcaklığı 58-59 dereceye ulaştığında pişmiş demektir. 

Afiyet olsun…

Ayrıca Buna Bakın  Sığır Kaburga Ribeye Steak Broil Nasıl Yapılır?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir