Fazla Yapılan Antrenmanın Kaslara Zararı


Daima fit görünme ya da kaslı bir yapıya sahip olma isteği, sınırları aştığınızda kaslarınızda beklenmedik hasarlar oluşturabilir. Uzmanlar yapılan araştırmalar sonucu, yoğun ve süreklilik halinde devamlı yapılan antrenmanların kaslarda ciddi hasarlara yol açtığını belirterek bu konuya dikkat çekmiştir.

Kreatin Kinaz Seviyenize Dikkat Edin!

Yoğun antrenmanlar nedeni ile ortaya çıkan kreatin kinaz, vücutta doğal olarak bulunan kreatini parçalara ayırır. Bu işlem sonucunda kimyasal fosfokreatin açığa çıkar. Vücut bu biyokimyasalları yedek güç kaynağı olarak kullanır. Yapılan yoğun egzersiz hareketlerini ihtiyaç halinde birkaç saniye süren bu fosfokreatin ile besler. Ancak art arda tekrarlanan ağır ve yoğun egzersiz hareketleri, vücutta kreatin kinaz patlamalarına neden olur. Ayrıca kreatin kinazdaki bu sürekli artış, en az birkaç gün sürecek kas ağrılarına da neden olur.

Vücudu Şişiren En Etkili Kas Geliştirme Teknikleri | Muscle & Fitness  Türkiye

Egzersiz sonrası kreatin kinaz normal seviyelerine döner fakat kas ağrılarınız devam eder. Birkaç gün dinlenmeden sonra kas ağrılarınızın da sona erdiğini görebilirsiniz. Gereksiz ve yoğun egzersizden kaçının. Vücudunuza dinlenmesi için gerekli zamanı tanıyın. 

Genetik Katkıların Kreatin Kinaza Etkisi

Araştırmacıların kreatin kinaz hakkındaki 2015 raporuna göre bazı insanlar genetik geçmişleri ve mevcut durumlarına göre normalden farklı kreatin kinaz değerleri gösterebilmektedir. Bu değerler nedeni ile kreatin kinaz ve kas hasarı arasındaki ilişkinin belgelenmesi zorlaşmıştır. Bazı insanların kreatin kinaz yükselmeleri yapılan ağır egzersizlere yanıt vermek için genetik bir yatkınlık göstermektedir. Her insanda bu yanıt görülmez.

KASLARI ŞİŞİREN EN ETKİLİ HAREKETLER | Fit Adım

Bu durumun sebebinin ATCN3 geni ile ilişkili olduğu 2017′ de bir dergide yayımlanan rapor ile kanıtlanmıştır. Eğitimli ve dayanıklı kadın-erkek  sporcularda test edilen bu hipotez, doğruluk oranını arttırmıştır. Altı saat süren ultra dayanıklılık testinden sonra ATCN3 genine sahip sporcuların, bu geni taşımayan sporculara göre daha yüksek seviyelerde kreatin kinaz’a sahip oldukları görülmüştür. 

Cinsiyet Farklılıklarının Rolü

Kreatin kinaz seviyelerini etkileyen bir diğer etmen de cinsiyet farklılıklarıdır. Egzersiz sonrası ortaya çıkan kreatin kinaz değerleri erkek ve kadınlarda benzer seviyelerde yanıt verir ancak kadınlarda başlangıç düzeyine daha hızlı döner. Bu hipotez, 2017’de yokuş aşağı koşarak, kreatin kinaz üretiminin arttırıldığı bilinen bir test ile belgelenmiştir. Bu test sonunda kadınların kreatin kinaz seviyeleri 48 saatte normale dönerken, erkeklerde bu süre 72 saati bulmaktadır. 

Kontrolü Eline Al! 

Bütün bu  bulgular kreatin kinaz ile kas hasarı arasında zayıf bir ilişki olduğunu gösterse bile yine de kontrol altına almakta fayda var. Doktorların, bireysel farklılıkları dikkate alarak onayladığı kreatin kinaz seviyesi 300 IU/L’ yi geçmemektir. Rabdomiyoliz adı verilen acil bir durum 1000 IU/L seviyelerinde ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kreatin kinaz yükselmelerinden şüphelendiğiniz zaman bir uzmana veya sağlık kuruluşlarına başvurmanız sağlığınız açısından önemlidir. Bu şekilde bir ani yükselme diyabet gibi sağlığınızı tehdit eden bir hastalığa işaret edebilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir