Fazla Sarımsak Tüketiminin Vücutta Etkileri


Çok fazla sarımsak tüketiminin zararlı olabileceği fikri İtalyan tarzı yemeklere düşkün olan kişiler için mantıksız olabilmektedir. Ancak her gıdanın fazla tüketilmesi olumsuz etkilere yol açabilmektedir. NNCIH tarafından yapılan incelemeler sonucunda fazla sarımsak tüketiminin vücuttaki etkileri konusunda olumsuz yan etkilere maruz kalınabileceğini açıklamış bulunmaktadır. Sarımsak üzerinden sınırlı sayıda araştırması bulunduğu halde bu konuda oldukça net bilgiler yayınlayan NCCIH özellikle mide rahatsızlıkları konusuna dikkat çekmektedir. Mide rahatsızlıkları gibi önemli hususlar üzerinde bu kadar fazla durulmasının ana sebeplerinden bir tanesi ülser, gastrit ve benzeri durumlar ile karşılaşılması halinde daha kötü boyutlara taşınabilme riskinden kaynaklanmaktadır.

Sarımsak tüketimi sağlıklı bir bünye gibi esas nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı ve zinde bir bünye amacı ile tüketilen bu gıdada fazla sarımsak tüketiminin vücuttaki etkileri olumsuz yönde olabilmekte ve iyi bir amaç için çıkılan yolda daha kötü sonuçlar ile karşılaşma ihtimali yükselebilmektedir. Eğer sarımsak tüketimine başlamak istiyorsanız ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey uzman bir hekimden yardım almak olmalıdır.

Sarımsağın Vücuttaki Yan Etkileri

Sarımsağın vücuttaki yan etkileri hususunda oldukça dikkatli bir yol izlenmesi gerekmektedir. Birçok kişi sarımsak Gastrointestinal sorunlara yol açabilir mi gibi konularda araştırma yapmaktadır. Bu konuda açıklanmış olan belirtiler arasında mide de şişlik, ishal ve ağrı gibi faktörler bulunmaktadır. Özellikle normalde tükettiğinizden fazla olarak sarımsak takviyesi söz konusu ise büyük bir olasılık ile vücudunuzda yanlış giden bir durum meydana gelebilmektedir. Sarımsak tüketiminden sonra mide ağrısı gibi sorunlar ile karşılaşılması halinde pirinç, muz, ekmek ve benzeri hafif olarak adlandırılan besinlerin tüketimi tavsiye edilmektedir. Gastrointestinal olarak adlandırılan problemleri önleyebilmek adına almış olduğunuz sarımsak takviyesinin dozunu doktor kontrolünde ve yavaş yavaş azaltmanız oldukça faydalı bir hal alabilmektedir. Bu sayede fazla sarımsak tüketiminin vücuttaki etkileri arasında bulunan olumsuzlukların önüne geçilmiş olur.

Tüketiciler üzerinde yapılmışi detaylı araştırma raporları içcelendiğinde siyah sarımsağın potansiyel olarak sağlık için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda normal sarımsakta bulunan tahriş etme özelliğine sahip maddelerin de yan etkileri ortadan kaldırılmılş olur.

fazla sarimsak yemenin etkileri
Fazla Sarımsak Tüketiminin Vücutta Etkileri 36

Çiğ Sarımsak Tüketiminin Olumsuz Etkileri

Çiğ sarımsak tüketiminin olumsuz etkileri çok yüksek boyutlarda rahatsızlık verecek nedenler ortaya çıkarabilmektedir. Çiğ sarımsak içeriğinde bulunan maddelerden kaynaklı tüketiminden sonra uzun bir süre ağız kokusu gibi etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Çiğ sarımdak tüketiminden sonra gözenekler aracılığı ile etrafa kötü koku yayılma ihtimali de oldukça yüksektir. Bu tip durumlar ile mücadele etmek amacı ile tüketilen sarımsak miktarının azaltılması ve optimal bağırsak sağlığı açısından probiyotik takviyesi kullanımı tavsiye edilmektedir. Sağlıklı yaşam için güzel kokulu çayların tüketimini arttırabilirsiniz.

Fazla sarımsak tüketiminin vücuttaki etkileri sadece mide ile sınırlı değildir. Kötü koku ihtimalinin yanı sıra aşırı miktarda sarımsak tüketimi sonucunda ellerde batma hissi de meydana gelebilmektedir. Özellikle sarımsak ile çok fazla temas halinde bulunan kişilerde cilt lezyonları gelişme ihtimali oldukça yüksektir. Bu tip problemlerden korunmak isteyen kişilerin eldiven gibi koruyucu bir faktör kullanmaları tavsiye edilmektedir.

fazla sarimsak tuketimin zararlari
Fazla Sarımsak Tüketiminin Vücutta Etkileri 37

Sarımsağın Yan Etkilerine Çözümler

NCCIH kuruluşunun ve tüketiciler tarafından hazırlanmış olan raporların sonuçlarına bakıldığında, fazla sarımsak tüketiminin vücuttaki etkileri konusunda hem olumlu hem de olumsuz görüşler oldukça fazladır. Sarımsak yan etkilerine çözümler hususunda büyük porsiyonlarda tüketime dikkat edilmesi gerekmektedir. Doktorunuza danışarak vücudunuzun ihtiyacı olan kadar sarımsak tüketimi sonucunda yan etkiler ortadan kaldırılabilmektedir. Aynı zamanda taze olmayan sarımsak tüketimlerinden de kaçınılmalıdır. Sarımsağın yan etkilerine çözümler bu şekilde anlatılabilir. Yine de her duruma karşı tedbirli olabilmek açısından bir uzman hekim eşliğinde tüketim yapılması önemli hususlar arasında bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir