Fazla Niasin Zararlı mı ? Niasin’in Yan Etkileri Nelerdir?


Niasin önemli bir besindir, ancak çok fazla Niasin zararlı mı? İşte bu besin, önerilen alım ve çok fazla Niasin tüketmenin etkileri hakkında bilmeniz gerekenler.

İpucu

Takviyeler yoluyla yüksek dozda Niasin almak, kızarık cilt ve gastrointestinal sorunlardan karaciğer hasarına ve diyabete kadar ciddi yan etkilere neden olabilir.

Niasin Önemi

Rochester Üniversitesi, Niasin B kompleks vitamin grubunun bir parçası olduğunu belirtiyor. Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre, Niasin B3 vitamini olan sekiz B vitamini vardır.

Mayo Clinic, vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için Niasin kullandığını açıklıyor. Temel olarak vücudunuzun tükettiğiniz karbonhidratları, yağları ve proteinleri kullanmasına yardımcı olur. Aslında, Rochester Üniversitesi, Niasin vücudunuzdaki iki enzim sisteminde yer aldığını söylüyor; bu sistemler dokularınızın her birini etkiler.

Mayo Clinic, Niasin sindirim sisteminizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu ekliyor. Uluslararası moleküler Bilimler Dergisi’nde yayınlanan bir Şubat 2019 çalışması, Niasin sinir sisteminizin sağlıklı işleyişi için de hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Current Atherosclerosis Reports dergisinin Şubat 2012 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, Niasin ayrıca kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmak için reçete edilir.

niasin
Fazla Niasin Zararlı mı ? Niasin'in Yan Etkileri Nelerdir? 37

Önerilen Niasin Alımı

Rochester Üniversitesi, karaciğeriniz Niasin yapmak için amino asit triptofan kullanırken, vücudunuzun gıdadaki Niasini de emebileceğini açıklıyor. Bu besin, Maya, et (Özellikle karaciğer), tohumlar, tahıllar ve baklagiller gibi birçok gıdada bulunur. Niasin, örneğin mısır ekmeği gibi birçok zenginleştirilmiş gıdada da bulunur. Niasini multivitamin ve multimineral takviyelerin yanı sıra Niasin takviyeleri ile de alabilirsiniz.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), yetişkin erkeklerin günde 16 miligram Niasin almasını ve yetişkin kadınların 14 miligram almasını önerir. Hamile kadınlar günde 18 miligram Niasine ihtiyaç duyarlar ve emziren kadınlar 17 miligrama ihtiyaç duyarlar.

Mayo Clinic, çoğu insanın yedikleri yiyeceklerle Niasin gereksinimlerini karşılayabildiğini belirtiyor. Aslında, pellagra olarak bilinen Niasin eksiklikleri Amerika Birleşik Devletleri’nde nadirdir.

Rochester Üniversitesi’ne göre, Niasin suda çözünür bir vitamindir, bu da herhangi bir fazlalığın böbrekleriniz tarafından sisteminizden boşaltıldığı anlamına gelir. Sonuç olarak, NIH(ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri)çoğu insanın günde 35 miligram Niasine kadar tolere edebileceğini belirtir.

Çok Fazla Niasin Etkileri

NIH’YE (ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri) göre, 30 miligramdan fazla Niasin dozu veren takviyeleri alıyorsanız, çok fazla Niasin sorunu ortaya çıkabilir. Bazı kolesterol hastalarına 1.000 miligramın üzerinde bir Niasin dozu verildiğini belirtmek gerekir, bu nedenle yan etkiler oldukça ciddi olabilir.

Mayo Clinic, takviyelerle alınan yüksek dozda Niasin neden olduğu bazı yan etkileri listeler:

-Kızarık cilt

-Baş dönmesi

-Kaşıntılı

-Hızlı kalp atışı

-İshal

-Karın ağrısı

-Bulantı

-Kusmak

-Karaciğer hasarı

-Gut

-Diyabet

fazla niasin etkileri
Fazla Niasin Zararlı mı ? Niasin'in Yan Etkileri Nelerdir? 38

Aşırı dozda Niasin aldığınızdan şüpheleniyorsanız, Derhal tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca, Niasin takviyeleri almaya başlamadan önce sahip olduğunuz mevcut koşulları doktorunuzla tartışmalısınız. Mayo Clinic’e göre, Niasin takviyeleri alerjiler, safra kesesi Koşulları ve bazı tiroid hastalıkları gibi bazı sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

Mayo Clinic ayrıca, belirli koşulları olan kişilerin Niasin almaktan kaçınmasını veya dikkatli ve sadece tıbbi gözetim altında almasını önerir. Bu koşullar arasında düşük tansiyon, karaciğer hastalığı, peptik ülser hastalığı, gut ve diyabet bulunur.

Mayo Clinic, hamile ve emziren kadınların Niasin eksikliğini düzeltmek için Niasin almanın güvenli olduğunu iddia ediyor; bununla birlikte, kolesterolü tedavi etmek için Niasin takviyeleri almaları güvenli değildir.

Mayo Clinic’e göre, Niasin takviyelerinin alkol, statinler, çinko, krom, antikoagülan ve antiplatelet ilaçlar, hepatotoksik tedaviler ve diyabet, kan basıncı ve gut ilaçları gibi bazı ilaçlar ve maddelerle etkileşime girmesi de mümkündür. Fazla niasin zararlı mı? Yazımız da Niasin hakkındaki tüm detayları sizinle paylaştık.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir