Excedrin Migren İlacının Ağrı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


0

Migren ağrısı çekenler bu sorunun günlük yaşantıyı ne denli kötü etkilediğini bilir. Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu hastalık ABD’de 37 milyon kişiyi etkiliyor. Doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar kadar etkili olan ve reçetesiz satılan Excedrin ilacı da migren üzerinde oldukça etkili. Bu yazıda Excedrin’in migren üzerindeki etkileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Excedrin Migren İlacının İçeriği

Hartford Healthcare West Hartford Enstitüsü’nde çalışan doktorlardan Brian M. Grosberg Excedrin migren ilacının içeriğinde hem aspirin hem kafein hem de asetaminofen bulunduğunu açıkladı. Asetaminofen ağrı kesici özelliği en güçlü olan maddelerden birisi. Bu etkisi sayesinde Excedrin kullananlar kısa sürede migren ağrısından kurtulabiliyor. Ayrıca kafeinin de rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliği herkes tarafından biliniyor. Uzun zamandır kullanılan ağrı kesicilerden birisi olan Aspirin de migren ağrılarını ısa sürede düşürebiliyor. Bu üç maddenin bir araya gelmesi ile birlikte Excedrin migren kısa sürede ağrı dindirebilen ve migren ağrısı üzerinde etkili olan bir ilaç haline geliyor. 

İçeriğindeki Maddelerin Etkileri

Excedrin Migrain’i çok etkili yapan maddelerin başında gelen asetaminofen bir parasetamoldür. Parasetomülün ağrı kesici özelliği de uzun zamandır biliniyor. Kısa süre içerisinde ağrı ve ateşi düşürebilen asetaminofen vücudun ağrıyı güçlü bir şekilde karşılamasına ve soğumasına yardımcı oluyor. Çok yüksek miktarda kullanılması karaciğere zarar verse de ağrı kesici olmasından dolayı ilaçlarda çok kullanılan bir maddedir. Eğer Excedrin Migrain kullandıysanız o gün içerisinde başka bir asetaminofen içeren ilaç kullanmamanız gerekiyor. Çünkü vücudunuz belli bir dozun üzerindeki asetaminofeni sindirmekte zorlanıyor ve yan etkiler ortaya çıkabiliyor. 

Ayrıca Buna Bakın  Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aspirin

Excedrin Migrain içerisinde bulunan Aspirin’in de belirli bir düzeyde alınması ve fazla alınmaması gerekiyor. Ağrı sinyallerini hemen algılayan ve önüne kesen Aspirin fazla alındığında kanamaya yol açabiliyor ya da böbreklere uzun sürede zarar verebiliyor. Eğer Aspirin kullanıyorsanız Excedrin Migrain kullanmamalısınız. Çünkü beyin, mide ve karaciğer de Aspirin’den fazla etkilenen organlarımız. Başka bir rahatsızlığı olan ya da Reye sendromuna sahip olan kişilere de Aspirin önerilmiyor. Ayrıca çocuklar ve gençlerin de Aspirin kullanması önerilmiyor. 

Kafein Kullanımı

Excedrin Migrain içerisinde bulunan kafein diğer iki maddenin asetaminofen ve Aspirin’in daha etkili olmasına yardımcı oluyor. Kafein sayesinde Excedrin Migrain çok daha hızlı bir şekilde migren ağrılarını azaltıyor. Ama kafein de temkinli kullanılması gereken maddelerden birisi. Fazlası kesinlikle ağrıyı azaltıcı değil arttırıcı bir etki yapıyor. Excedrin Migrain hapının kesinlikle kahveyle alınmaması gerekiyor. Kafeine karşı duyarlı olan bir kişinin bu ilacı alırken dikkatli olması gerekiyor. 

Excedrin Migrain’in Diğer Hammaddeleri

Karnauba mumu, hipromelloz, hidroksipropil selüloz, benzoik asit gibi maddeler de içeren bu ilacın içeriğindeki maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Migren için bu ilacı kullanacak olan birisinin hepsine göz atıp herhangi bir risk taşıyıp taşımadığına bakmanız gerekiyor. Her ilaç tadının daha iyi olması ya da daha dayanıklı olması için bazı maddeler içerir. Excedrim Migrain de içeriğinde farklı maddeler bulunan bir ilaç. İçeriğine bakarsanız alerjiniz olup olmadığına göre bir karar verebilirsiniz. Ayrıca glüten alerjisi, çölyak ve benzeri hastalıklara sahip olan birisi de eczacıya ya da doktora danışarak ilacı almalıdır. 

Ayrıca Buna Bakın  Hangi Besinler ve Vitaminler Beyaz Kan Hücrelerini Arttırır?

Migren Ağrılarını Hemen Dindirin

Excedrin Migrain yoğun ağrılar çeken herkese yardımcı olan ve hayat kalitenizi yükselten bir ilaç olabilir. Ama bunu sağlaması için dikkatli olmak gerekiyor. Kullanırken belirli bir dozu aşmamanız gerekiyor. İçeriğindeki maddeler konusunda bilinçli davranır ve düzgün kullanırsanız faydalı olabilen ama aksi takdirde yan etkileri olan bir ilaçtır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.