Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır?


Evlilik yüzüğü neden sol ele takılır, Evlilik alyansımızın tarihçesi çokça bilgilerle doludur; 1800’lerde, Amerika’da  bazı  erkekler evlenecekleri bayanlara yüzükler verirlerdi. Düğün olduktan  sonra yüzüğün bir  ucu kesilerek yüzük yapılması için verilirdi. İngiliz geleneğine göre çift, her iki eşin de tutabilmesi için bir parça altın veya gümüşü ikiye böldü ve ardından nişanı tamamlamak için bir kadeh şarap içerdi. Alyansların izini 13. yüzyıl Roma’sına kadar takip edebiliriz; Papa III. Masum’dan sonra Hıristiyanlar bu geleneği benimseyene kadar. Nişan ve evlilik arasında zorunlu bir bekleme süresi getirdi. Yüzükleri önce demirden sonra altından yapılmış basit yüzüklerdi. Sol ele alyans takma geleneğinin, yüzük parmağından kalbe doğrudan akan “Vena Amoris” adlı özel bir damardaki Yunan ve Roma inançlarından kaynaklandığı sanılıyor.

Evlilik Yüzüğü ve Elmas

Elmaslar nişan ya da nikah yüzüğü olarak sonradan eklenmiştir. Avusturya Arşidükü Maximilian ilk müstakbel eşine 1477’de parlak mücevherler verdi; ancak parlak taşlar, 1930’larda De Beer’in büyük pazarlama atılımı gelene kadar aristokrat olmayan topluluk arasında popüler değildi. Atlantik’e göre, 19. yüzyılın sonlarında Güney Afrika’da büyük elmas madenleri açtıktan sonra, De Beers hem arzı hem de talebi manipüle etti. Yatırımlarını korumak ve elmas fiyatlarını yükseltmek için şirket, elmasların doğası gereği nadir ve değerli olduğu yanılgısını sürdürmek için bir strateji uyguladı. Daha sonra elmas endüstrisini kontrol etmek için bir kartel kurdu ve elmasları statü sembolü olarak tanıtmak için bir New York reklam ajansıyla çalıştı. Ve reklam kampanyaları, tüketicileri elmas yüzükleri yadigârı olarak görmeye zorladı.

1 23
Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır? 36

Burada, büyükanne ve büyükbabamız reklamlara karşı duyarlı olmasalardı, belki de parmaklarımızda yüzüklerle yürüyebileceğimiz sonucuna varabiliriz. Uzun yıllar evlilik bağının sembolü olarak kendilerine söz vermiş çiftlerin parmaklarını süsleyen alyans hakkında en çok kafa karıştıran soru, alyans hangi parmağa takılır, hangi parmakta olmalıdır  sorusudur. Evlilik yüzüğü neden sol ele takılır? Tarihten bu geleneğe daha yakından bakılabilir.

İlk Evlilik Yüzüğü

İlk yüzüğü kimin bulduğu bilinmese de, onlar keşfettikten sonra ona derin bir anlam yüklemek için çok geç değildi. Daha sonra alyans haline gelen bu yüzüklere ilk olarak Mısırlılar döneminde rastlandığı bilinir. 2800 yıl önce Mısırlılar yuvarlak veya halka şeklindeki nesnelerin bir başlangıç ve bitiş noktaları olmadığı için sonsuzluğu temsil ettiğine inanıyorlardı. Bu inanç Mısırlılardan sonra Romalılar arasında da yayılmış ve o dönemin kazılarında çok farklı alyanslar bulunmuştur. Her genç kız evlilik yüzüğünü neden sol ele takılır sorusunun cevabını bilmeyebilir. Evlilik yolunda ilerleyen genç kız alyans seçiminde farklı modeller kullanmıştır. Kendi zevklerini yansıtan evlilik yüzükleri manevi açıdan da oldukça önemlidir.

Sol Ele Takılan Evlilik  Yüzüğü

Alyans tüm dünyada evlilik yüzüğü neden sol ele takılır, sol elin dördüncü  parmağına takılır. Tarih boyunca sol elle yapılan her hareket kınanıp kötü olarak yorumlanırken, yüzük parmağı neden sol tarafa takıldı? Orta Çağ’da, sağ elini kullanan insanlara sol eliyle yazı yazan birini görmek çılgınca görünüyordu. İspanyol engizisyonu sırasında solak insanlar büyük olasılıkla işkence gördü veya öldürüldü. İslam ülkelerinde sol elle yemek ve içmek uzun zamandan beri yasaklanmıştır. Aslında, bu sol muhalefet o kadar ileri gitti ki, Japonya’da bir kadının sağ elini kullanamaması, sorgusuz sualsiz hemen boşanmanın yasal dayanağı oldu.

2 23
Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır? 37

Evlilik yüzüğü neden sol ele takılır özelinde alyansın günümüzde sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının nedeni, geçmişte insan anatomisinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanır. O zamanlar dolaşımımızın ana damarının sol elin bu parmağından başlayıp kalbe gittiğine inanılıyordu. Bu inançtan dolayı da evlilik yüzüğünün sol ele takılması uygun görülmüştür. Buraya takılan yüzükler, çiftin samimi bağlılığını simgeliyordu. Bu gelenek tahrif edilmiş olsa da halen devam etmektedir.

Aslında, geçmişte yüzük her zaman sağ parmağa takılırdı, 1549’a kadar Thomas Cranmer adında bir İngiliz piskopos ve Protestan reformcu:  Evlilik yüzüğü neden sol ele takılır; Asırlık uygulamaları çiftlere   sol ellerinin yüzük parmağına yüzüklerini  takmalarını tavsiye eden Ortak Dua Kitabı’nı yazdı. Kısa süre sonra kıtadaki erkekler ve kadınlar tam da bunu yapmaya başladı. Bunu neden yaptığı bilinmemekle birlikte alyans geleneğimizde hala sol ele takılır. Günümüzde nişanlıyken takılan yüzük sağ ele evlendikten sonra ide sol ele takılmaya devam edilmektedir.

Alyansın Sol Elin 4. Parmağına Takıldığını Hepimiz Biliyoruz. Peki Neden?

Beş parmağımızın her birinin anlamı farklıdır. Başparmak ebeveynlerimizi temsil eder. Çocuklarımızı temsil eden küçük parmaklarımızı da paylaşabiliriz. Çünkü bir gün evler yapıp bizden uçup gidecekler. Şimdi yüzük parmaklarımızı ayırmaya çalışalım. Ayrılmazlar. Çünkü eşimizi temsil eden parmağımızdır. Evlilik, ömür boyu bir bağ demektir. Bir başka öneri de evlilik yüzüğü neden sol ele takılır sorusuna; sol elin yüzük parmağından kalbe doğru uzanan bir damarın olmasıdır. Kalp sevginin merkezidir. Yüzüğümüzü kalbe bağlayabildiğimiz yer sol elin yüzük parmağındadır.

Bununla birlikte, bazıları yüzük parmağına tapınmanın erken Hıristiyan ritüelleriyle başladığına inanıyor. Ortodoks Kilisesi’nde, inananlar başparmak, işaret parmağı ve orta parmaklarını birbirine bağlarken, yüzük parmağı ve serçe parmakları çapraz olarak avucunun içine dokunur. Tarihçiler, bu parmakların kıstırılmasının Baba, Oğul ve Kutsal ruhu temsil ettiğini, yüzük parmağının ise dünyevi sevgiyi simgelediğini ve çiftlerin alyans takması için mükemmel bir seçim olduğunu iddia ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir