Evinizi Nasıl Spor Salonuna Çevirebilirsiniz


Pek çok kişi spora vakit ayırmadığını söyler. Bu gerçekten ciddi bir problemdir. Ama bir de şu açıdan düşünün. Aslında herkesin buna vakit ayırabilmesi sadece gerekli değil şarttır. Sadece fit değil, sağlıklı ve zinde kalabilmek ve çok daha güzel yaşlanmak için spor yapmanız gerekir. Üstelik bu şekilde ruh sağlığınız da düzelir ve kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Evinizde bir spor salonu yapmak ise sandığınızdan çok daha basittir. Size önereceğimiz birkaç basit ekipmanla birlikte evinizde bir spor salonu yapabilir ve spor salonuna vakit ayıramamak sorunundan kurtulursunuz.

Evde yapılabilecek egzersizler: Evde egzersiz yapmak bize ne sağlar?

Evde Nasıl Spor Salonu Kurulur?

Evinizin spor salonu için mutlaka bir yeri vardır. Küçük ya da büyük herhangi bir yeri salon için ayırın. Eğer fazla dolu olmayan bir garajı ya da ufak da olsa bir bodrumu olanlar varsa onlar çok daha şanslı olabilir. Böyle bir şansınız yoksa da mutfak, yatak ya da oturma odasının bir bölümünü ayırabilirsiniz. Bunu seçerken daha çok kullandığınız ve fazla eşya koymaya gerek olmayan bir yer seçmeye özen gösterebilirsiniz. Ama bodrum ya da garaj dedik diye ille büyük bir yer ayırmanız gerektiğini üşünmeyin. Sadece bir koşu bandı ya da yoga matı kadar yer bulsanız bile yeter. Eğer matınızı her zaman atabileceğiniz ve kaldırmanız gerekmeyen bir yeriniz varsa orası da uygundur.

Spor Salonu Ekipmanları

Yerinizi ayarladıktan sonra sıra spor salonunuzu doldurmaya gelecek. Bunun için de önce yapmayı sevdiğiniz sporları ya da egzersizleri düşünmelisiniz. Gene de herkesin ihtiyacı olan bazı ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir:

Yeni Başlayanlar İçin Evde Spor Yapma Programı | Muscle & Fitness Türkiye
 • Yoga matı
 • Pilates topu
 • Direnç lastiği
 • Ağırlık tezgâhı ve ağırlıklar
 • Farklı ağırlıkta halterler
 • Köpük rulo
 • Atlama ipi

Bizimle Güçlü Olun Programı

Size önerebileceğimiz Bizimle Güçlü Olun programına uymak çok zor değil. Ama spora başlamak için daha fazla erteleme yapmamanız gerekiyor. Spor salonunuzu ve ekipmanlarınızı tamamladıktan sonra hemen programa başlayın ki en kısa sürede faydasını görebilesiniz. İşte size önerebileceğimiz egzersizler ve Bizimle Güçlü Olun programı.

 1. Gün: Direnç bandı ve esneme egzersizleri
 2. Gün: İp atlama ve ağırlık çalışma
 3. Gün: Alt bacak ve üst bacak çalıştırma
 4. Gün: Aktif iyileşme egzersizi
 5. Gün: Dinlenme
 6. Gün: Tam vücut ve halter egzersizi
 7. Gün: Karın kası egzersizleri ve pilates topu ile kardiyo egzersizleri

Egzersiz Yapmak İçin İpuçları

Birçok kişi her ne kadar plan ve program yapsalar da yeterince spor yapamadığından şikâyet eder. Sizi çeşitli bahanelerden kurtaracak ve işinizi kolaylaştıracak olan bazı önerilerimiz ise şu şekildedir.

 • Planlama: Her gün mutlaka egzersize ayıracak bir vakit ayarlayın. Bunu genel olarak sabah saatlerinde ve rutin bir saate koyun. Ama bazen değişiklik de yapabilirsiniz. Önemli olan kaytarmamak ve programa uymaktır.
 • Kendinize Vakit Ayırma: Herkesin gün içinde yapması gereken çok şey vardır. Ama önemli olan günün belirli bir bölümünü sadece egzersize ayırmaktır. Buna kendinize olan saygınızı ve özeninizi göstermenin bir yolu olarak bakın.
 • Önce ekipmanlar: Egzersiz sırasında her şeyi tam yapmak ve bahane bulup tamamlamadan bitirmemek için önce gerekli olan ekipmanların hepsini yanınıza alın.
 • Ayakkabı ve Kıyafet Seçimi: Özellikle ip atlamak için mutlaka darbe önleyici ve doğru bir ayakkabı tercih edin. Mümkün olduğunca rahat ettiğiniz kıyafetleri seçin.
 • Yanınızda mutlaka su bulundurun. Egzersiz sırasında ihtiyacınız olabilir.
 • Müziksiz Olmaz: Bu anı keyif ve kendinize olan sevginizi gösterme anı olarak ayırın. En sevdiğiniz parçalardan oluşan bir müzik listesini dinleyin ve anın tadını çıkarın.
 • Atıştırmalıklarınızı Hazırlayın: Egzersiz sonrası yemek için sevdiğiniz ve mümkün olduğunca sağlıklı yiyecekleri hazırlayın. Böylece daha çabuk motive olabilirsiniz.  

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir