Evde Tırnak Mantarlarında Kurtulma Yöntemleri


1

Ayak tırnağında mantar enfeksiyonuna onikomikoz denir. Tırnak üzerinde beyaz lekeler, kahverengi ve sarımsı renkte tırnaklar, pul pul yapıya bürünmüş ve kalınlaşmış tırnaklar mantar enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Ayrıca onikomikozun tırnak düşmesine varan sonuçları olabilir. İlerlemiş enfeksiyonlar için tablet veya krem mantar ilaçları doktor tarafından reçete edilebilir. Ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki birçok ayak mantarı evde uygulanan tedaviler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

mantar 1
Evde Tırnak Mantarlarında Kurtulma Yöntemleri 37

Öncelikle ayağınızdaki sorunun mantar enfeksiyonu olduğu tespit edilmelidir. Bu konuda tanıyı bir hekim koyabilir. Ayrıca evde tedavi yöntemlerini denemeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Sirke-Su Karışımı

Mantar tedavisinde ilk seçenek mikroorganizmaları öldürme özelliği olan sirkedir. Bir kaba 1 ölçek sirke ve 2 ölçek su koyun. Farklı tür sirkeler bu işlem için kullanılabilir. Ayaklarınızı sirke su karışımında 15-20 dakika bekletin. Sirkeli sudan sonra ayaklarınızı iyice durulayın ve nemli kalmayacak şekilde kurulayın. Ayaklarınızı sirkeli suda bekletme işlemini her gün tekrarlayabilirsiniz. Eğer asidik yapıda olan sirke cildinizi tahriş ederse karışımdaki su miktarını azaltabilir ve uygulamayı haftada 2-3’e düşürebilirsiniz.

Ayak Hijyenine Dikkat 

sirkeli su ayak mantari 2
Evde Tırnak Mantarlarında Kurtulma Yöntemleri 38

Ayaklarınızı kuru ve temiz tutmak, tırnaklarınızı kısa kesmek, topluma açık yerlere çıplak ayakla temas etmemek mantar enfeksiyonlarından korunmanın en önemli yoludur. Çorabınızı ve kişisel eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayın. Ayaktaki teri ve nemi emen çorap tercih edin. Özellikle sentetik çoraplar daha iyi nem çekme özelliğine sahip olduğundan tek başına veya pamuklu çorapların altına tercih edilebilir.

Ayrıca Buna Bakın  Sabah Kan Şekeri Testi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ayaklarınız çok terliyorsa gün içerisinde hava almasını sağlayın. Fırsat buldukça ayakkabıyı çıkarıp havalandırabileceğiniz gibi ucu açık ayakkabıları da tercih edebilirsiniz.

ayak mantari 2
Evde Tırnak Mantarlarında Kurtulma Yöntemleri 39

Mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırma ve tekrarlamasını önlemek amacıyla ayağınızı mantar sabunları ile yıkayın. Ayakkabının temizliğini sağlamak amacıyla içerisine antifungal sprey sıkın.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla ayaklarınıza dokunduktan sonra başka bir yere temas etmeden ellerinizi iyice yıkayın. Yapay tırnak ve oje tırnağın iç kısmını nemli bırakacağından dolayı mantar büyümesini kolaylaştırabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir