Evde Kefir Nasıl Yapılır?


Ev yapımı kefir  son derece önem arz eden bir konudur. Kefir hakkında merak edeceğiniz konulardan bahsetmeden önce kefir nasıl yapılır konusu iyice araştırılmalıdır. Kefir evde yapmak kolaydır. Güvenilir bir kaynaktan temin edilebilen kefir tanelerine ve süte ihtiyacınız olacak. Kullanacağınız malzemeler; 1 litre süt, 30 gr kefir tanesi (1 yemek kaşığı), cam, plastik elek.

Hazırlanışı ise; 1 litre sütü kaynatın. Üzerinde oluşan kremayı alın. Metal olmayan bir kaba konup oda sıcaklığına (20 derece) getirilen süte  kefir tanelerini ekleyin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Konteynırı temiz bir bezle örtün. Sütü karanlık bir yerde 2025 derecede saklayın. Süt ortalama 48 saat sonra  pıhtılaşır. Kefir yapmak için fermente sütü plastik bir süzgeç veya tülbentten geçirin. Elek üzerinde kalan kefir taneleri tekrar maya olarak kullanılabilir. Buzdolabında saklanan kefiri 2 gün içinde alın.

Kefir Hakkındaki Bilinmesi Gerekenler

Bazı araştırmalar neticesinde, 6-9 ay boyunca düzenli kefir alımının bağırsak hastalıklarını %99, uykusuzluğu %60, depresyonu %50 ve hipertansiyonu %30 iyileştirdiğini buldu. Kefirin faydaları arasında anti kanserojen etkileri olduğuna inanılmaktadır. DNA hasarı ve mutasyonlarının kanser hücrelerinin oluşumunda yer alan çeşitli enzimlerin aktivitesini azalttığı, asitliği artırdığı, yağ asidi üretimini arttırdığı ve apoptoz olarak bilinen hücre ölümünü hızlandırdığı düşünülmektedir. Bazı çalışmalarda meme kanseri riskini azalttığı gösterilen kefirin, hayvan çalışmalarında da yüksek kolesterol metabolizmasında etkili olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca Buna Bakın  L-Glutamik Asit ve L- Glutamin Arasındaki Fark Nedir?

Sağlık İçin Kefir İçin

Yüksek yoğunluklu lipoprotein olarak tanımlanan HDL düzeylerinin kefir alımından etkilenmediği de tespit edilmiştir. Bir başka  çalışma, kefirin kan şekeri seviyelerini düzenlediğini ve gıda alerjilerini önlediğini buldu. IgE ve IgG1 arasındaki reaksiyonu baskılayan Kefia’nın sadece gıda alerjileri üzerinde değil, astım ve atopik dermatit gibi alerjik hastalıklar üzerinde de faydalı etkileri olduğu söyleniyor. Bu çalışmalar, düzenli kefir alımının tansiyon, sindirim sistemi ve laktoz intoleransı gibi sorunları azalttığını göstermiştir.

Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler gösteren sınırlı çalışmaların yanı sıra çeşitli patojenlere karşı antibakteriyel etkileri de keşfedilmiştir. Sütte bulunan tüm besin maddelerini bünyesinde bulunduran kefir, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri ve yağ asitlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Günde bir fincan kefir tüketmek günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacının %20’sini, B2 vitamininin %19’unu, B12 vitamininin %14’ünü ve magnezyumun %5’ini karşılayabilir. 

Kefirin Yararları

Kas kasılmalarını önlemeye yardımcı olur. Aterosklerozu önler. Kronik yorgunluğu gidermede etkilidir. Anemiyi önler. Cilt, tırnak, göz ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisini destekler. Kilo kontrolü için faydalıdır. Vücut direncini arttırır. İyileşme sürecini hızlandırır. Bilinen faydalarından bazıları sınırlı araştırmalarla kanıtlanmıştır, diğerleri ise yalnızca laboratuvar hayvan çalışmalarıyla kanıtlanmıştır. Herhangi bir gıdada olduğu gibi, aşırı dozda kefir zararlı olabilir. Bu nedenle hastalık tedavisi için kefir tüketmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca Buna Bakın  Rafine Pirinç Kilo Yapar mı? Rafine Pirinç ile Diyet Yapılır mı?

Kefir İçeriği Nedir? 

Kefir, maya ve bakteri içeren fermente bir süt ürünüdür. Kefir, yoğurttan sonra en çok tüketilen süt ürünüdür. Süt, koyun sütü ve keçi sütünden yapılan, B1, B12, K2 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, amino asitler, enzimler ve probiyotikler açısından zengin ayran benzeri içecekler. Fermente süte kefir kültürü veya kefir taneleri eklenerek yapılan kefir, birçok faydalı mikroorganizma içerir. Probiyotik özelliğinden dolayı fermente süt ürünlerinde önemli bir yer tutar. Bu nedenle kalp damar sağlığı ve başta gastrointestinal sistem olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Kefir Nasıl Tüketilir?

Kefir, tek başına veya meyve ilave edilerek alınabilen bir üründür. Alternatif olarak süt yerine kek ve pastalara da kullanılabilir. Kuzey Kafkasya’da hastalıkları tedavi etmek için uzun yıllardır tüketilen kefir, uzun yıllardır tüm dünyada popülerliğini koruyor. Şu anda hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen kefir, ilk olarak 1980’li yıllarda Türkiye’de ambalajlı olarak üretilmiştir. Kefirin kendisi, beyaz jöle benzeri maya ve bakteri toplarından yapılmış küçük bir karnabaharı andırır. Kefir, ağırlıklı olarak kefir kültüründe süt, koyun sütü ve keçi sütünün fermente edilmesiyle elde edilen fermente bir süt ürünüdür. Kremsi bir zenginliğe sahiptir,

Kefirin Çocuklara Sağladığı Faydalar

Kefir son dönemlerde en çok tüketilen süt ve süt ürünlerinden olmuştur. Türk kültürünün bir parçası olan kefiri evlerde de yapmak mümkün. Yukarıda verdiğimiz tarif ile sizlerde artık kendi kefirinizi evinizde yapabilirsiniz. Probiyotik bombası olan kefir 1 yaş sonrası bebeklerin de tüketimi uygundur. Muhakkak kefir alışkanlığınızı çocuklarınıza veriniz. Sindirime son derece faydalı olan kefir çocukların gaz ve kabızlık sorunlarının giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Ayrıca Buna Bakın  Sabah Kan Şekeri Testi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yararları saymakla bitmeyen kefirin sağladığı faydalar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Her yaştan insan tarafından tüketilebilen kefirin insan sağlığına birçok faydalı etkisi bulunmaktadır. 21. yüzyıl yoğurdu olarak da bilinen kefir, sütte bulunan tüm besin maddelerini içerir ve kefir kültüründe fermantasyon sonucu oluşan mikroorganizmalar sayesinde oldukça besleyicidir. Kefirin antibakteriyel, immun, antitümör, hipokolesterolemi veya kolesterol düşürücü etkileri nedeniyle insan sağlığına faydalı olduğu birçok çalışma sonucunda bulunmuştur. Sindirim bakterilerini içerdiğinden özellikle sindirim problemi olan kişiler için düzenli olarak alınabilir. Laktozdan çok daha az laktoz içeren kefir, laktoz intoleransı olan kişiler tarafından doktora danışılarak alınabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.