Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?


Eczanelerde satılan ve evde yapılan hamilelik testleri, regl gecikmesinin ilk gününden sonra yapılır. Bu testler doğru bir uygulama ile yapıldıkları zaman genellikle doğru sonucu verir. Gebelik testi idrarda yalnızca kadın hamile iken üretilen ve gebeliğin ilk haftalarında artan beta hCG hormonunun varlığını ölçer.

İdrardaki hormon miktarı başlarda düşük olacağı için, testin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesinin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra yapılması daha doğru olur.

Hamilelik Testi Yapmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Eczanelerde satılan hamilelik testi regl gecikmesinin 1. Gününden itibaren yapılabilir. Ancak bu testin sonucu negatif ise ve menstrüasyon hala gecikiyorsa ya da hafif pembeye kaçan bir vajinal akıntı ve göğüs ağrısı gibi gebelik belirtileri varsa test 3 ila 5 gün içinde tekrarlanmalıdır. HCG beta hormonu seviyeleri daha yüksek olabilir ve kolaylıkla tespit edilebilir.

Hamilelik Testi Evde Nasıl Yapılır?

Hamilelik testini tercihen sabah ilk idrar yapıldığı zaman yapılmalıdır. Çünkü bu şekilde daha fazla miktarda HCG hormonu içerir. Ancak genellikle sonuç herhangi bir zamanda da yapılsa güvenilirdir.

Bu testi yapmak için temiz bir kaba idrar yapmalısınız. Ardından test bandını kaba koyun. Genelde ne kadar süre temasta tutulması gerektiği test kutusunun üzerinde yazar. Test şeridi, elde tutulara ya da lavabonun üzerine yatay şekilde konulmalıdır. Test sonucunun çıkması için 1 ila 5 dakika arasında beklenmelidir.

Hamileliğin Pozitif mi yoksa Negatif mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evde yapılan hamilelik testinin iki sonucu vardır.

  • İki çizgi: Pozitif sonuç anlamına gelmektedir. Gebe olunduğunu gösterir.
  • Tek çizgi: Negatif sonuç anlamına gelmektedir. Gebe olunmadığını  veya tespit edilmesi için henüz çok erken olduğunu gösterir.
gebelik testi
Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? 36

Genellikle 10 dakika sonra sonuç dış etkenler tarafından değiştirilebilir. Bu nedenle bu değişikliğin olması durumunda dikkate alınmamalıdır.

Bu testlere ek olarak, ekranda kadının hamile olup olmadığını gösteren ve bazıları halihazırda gebelik süresine kadar gösteren dijital testler de bulunmaktadır.

Gebelik testleri ne kadar güvenilir olsa da bazen doğru sonucu vermeye bilir. Sonuç negatif olsa da 5 gün sonra yeni bir test yapıldığın da sonucun pozitif çıkma ihtimali vardır.

Testin olumsuz olduğu durumlarda 3-5 gün sonra tekrarlansa bile adet kanamasının hala geciktiği durumlarda jinekoloğa danışmak gereklidir. Çünkü bu gecikmenin sebebi bir sağlık sorunu olabilir.

Evde Yapılan Diğer Hamilelik Testleri İşe Yarıyor mu?

Yaygın olarak bilinen, iğne, diş macunu, klor veya çamaşır suyu kullanılarak yapılan testler güvenilir değildir ve yapılmamalıdır.

Sonucu garanti altına almak için, hamileliği doğrulamanın en iyi yolu, eczane testi veya hastanelerde yapılan kan testidir. Çünkü bunlar kandaki veya idrardaki beta HCG miktarını değerlendirmeye izin vererek gebeliğin doğrulanmasını sağlar.

hamilelik kan testi
Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? 37

Peki Bir Erkek Hamilelik Testine Girerse?

Bir erkek, kendi idrarını kullanarak gebelik testini uygularsa, idrarında beta hormonu HCG’nin varlığını gösteren, hamilelikle ilgili olmasa da “pozitif” bir sonuç görme ihtimali yüksektir. Bu durum hamilelikle ilgili değildir ama kansere yol açabilecek ciddi bir değişikliktir. Her halükarda, bir doktora danışmak gereklidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir