Evde Doğal Sabun Yapma Teknikleri


Günümüzde herkes ev kullanımı için bir temizlik ürünü yapmanın bir yolunu arıyor. Deterjanlar, yüzey temizleyiciler ve vücut kremlerinin yanı sıra evde kendi sabununuzu da yapabilirsiniz.  Sabun yapmanın bir yolunu ararken karşılaşabileceğiniz malzeme ve araçlar listesinden korkmayın. Evde sabun yapmak için sağlıklı, hijyenik ve kullanımı kolay kılavuzlara göz atın, doğru sabunu seçin ve  mis kokulu bir sabun yapmak için kolları sıvayın!

Doğal Sabun Nedir?

 Doğal sabun, yağ ve alkali kombinasyonundan yapılan bir gliserin ve sabun karışımıdır. Bu yağlar bitkisel veya hayvansal yağlar (sodyum donyağı) olabilir. Kullanılan yağın özelliklerine göre şekillendirilen sabunlar, kaliteli yağların kaliteli sabunlarla kıyaslanabilir özellikte olmasını sağlar.

 Doğal Sabun Ne Değildir?

Sabunsuz sabunlar, şampuanlar, sıvı sabunlar, yüzey temizleyiciler ve bulaşık deterjanları yaklaşık olarak aynı temizlik maddesi içeriğine sahiptir. Temizlik maddeleri tamamen sentetik ve kimyasal  temizlik maddeleridir. 

Reklam yoluyla %100 doğal içeriğe odaklanan, oluşturduğunuz olumlu düşünceler, ürün paketinin arkasını döndüğünüzde gördüğünüz içerikler tarafından yok edilir. Doğal içeriğin kimyasal içeriğin çok gerisinde olduğu ve sadece ilave nedeniyle ürünün kimyasal içeriğinin ağırlıkça tamamen zararsız olduğunu göreceksiniz.

Ev Yapımı Doğal Sabun Faydaları

Düzenli olarak temizlemeli, toniklerle gözenekleri açma ve kremle nemlendirme cilt bakımı için bazen yeterli olmayabilir. Ancak cilt bakım rutininize çok basit bir detay daha eklemek, cilt bakımınızı kolaylaştırır. Yani sabun eklemek oldukça faydalı olabilir.

 Çeşitli özler kullanılarak ve hiçbir zararlı katkı maddesi içermeyen doğal sabunlar saç, yüz, cilt bakımı ve daha fazlası için kullanılabilir. Cildin ihtiyacına göre temel bakım yapılabilir. Sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Saç dökülmesini önleyebilir ve böylece daha sağlıklı görünebilirsiniz.

1 10
Evde Doğal Sabun Yapma Teknikleri 36

Ev Yapımı Doğal Sabun Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Husus

Evde doğal sabun yaparken aşındırıcı olanlara dikkat edin. Kostik alkali tehlikeli bir kimyasaldır. Kristal halde veya suyla karıştırıldığında bile dokunmayın, yutmayın veya çocuklardan uzak tutun. Ev yapımı sabun yaparken hazırladığınız kostik ve su karışımı için öncelikle suya kostik dökmek gerekir. Kül suyu içindeki su değildir. Bunun nedeni, kostik suyunun suyla karıştırılmasının saçılmasına neden olabilmesidir. Suya kostik eklenir eklenmez çok sıcak ve zehirli bir gaz açığa çıkar, bu yüzden bu karışımı cam bir kapta açık havada koymak doğru olur.

Evde Sabun Yapımı

 Evde sabun yapmayı öğrenmeden önce ne tür  sabun yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Ev yapımı sabunlar, içeriklerine ve özelliklerine göre gruplara ayrılır. En çok tercih edilen ev yapımı sabunlar zeytinyağı ve lavanta sabunudur ancak zamanla sabununuzu dilediğiniz gibi ve içeriğine göre değiştirebilirsiniz. 
 

Evde doğal sabun yapmak, sabun yapımı ve kullanımının ne kadar kolay olduğu açısından biraz zaman alıyor. Başlamadan önce, soğuma süresini uygulamak için zamanınız olduğundan emin olun. Lütfen cilt yapınıza ve alerjinize uygun ürünü seçin. 

 Üretim aşamasında kimyasal ürünlerin kullanılması gerekeceğinden, koruyucu malzemeler olmadan sabun yapmaya başlamayın. Hazır olduğunuzda, ihtiyacınız olan kokulu ev yapımı sabuna bir göz atın.

2 11
Evde Doğal Sabun Yapma Teknikleri 37

Sabun Yapımı Aksesuarları

 Karmaşık görünebilecek olan sabun üretimi, baz olarak seçilen kostikten veya kül ile asidik yağ arasındaki kimyasal reaksiyondan oluşur. Bu işlemin sonucu, pH’ı cilde mükemmel şekilde uyan yeni, zararsız  bir madde olan sabundur. Sabundan pek çok süs olan aksesuarlar yapılmaktadır. Doğum günü ya da yeni doğan bebekler adına dağıtılmak için figürlü süs eşyaları oldukça beğenilenlerdendir.

 Zeytinyağı Sabunu Nasıl Yapılır?


 
Sabun üretiminde kullanılan aşındırıcı maddeler gibi kimyasallar tehlikeli maddelerdir. Bu nedenle sabun yaparken gerekli koruyucu önlemleri almak ve iyi havalandırılmış bir ortamda çalışmak gerekir. Zeytinyağı, gıdaların yanı sıra cilt bakımında da kullanılan en yaygın ve güvenli ürünlerden biridir. Zeytinyağı sabunu cildi tahriş etmez ancak nemlendirir. Zeytinyağlı doğal sabun yapmak için kostik alkali veya sodyum hidroksit kullanmanıza gerek yoktur. Beyaz külden zeytinyağı sabunu  yapabilirsiniz.

 Gerekli malzemeler; 

  •  Beyaz odun külü 100g 
  •  300 ml su 
  •  Zeytinyağı 250ml 
  •  Bir tutam kaya tuzu 
  •  En sevdiğiniz uçucu yağ 

 
Sabun Yapım Aşaması 

Organik sabun yapımında kullanılan odun külünün nerede olduğunu bilmiyorsanız, kendinizde odun yakarak beyaz kül elde edebilirsiniz.

 Küllü su üretimi için kül/su oranı 3: 1 olmalıdır. Yani 100 gr odun külü için 300 ml su kullanmanız gerekiyor. Kül suyu yapmak için bir tencereye su koyun ve ısıtın. Kaynatmadan ocaktan alın, su sıcakken külü ekleyin ve ara sıra karıştırın.  Soğumaya bırakın. Onları bir gün saklamak en iyisidir. 

 Ocağa başka bir tava koyun, zeytinyağı ekleyin ve 40 ° C’ye ısıtın. Bir termometre ile sıcaklığı kontrol edin ve  zeytinyağını kaynatmayın.  Yavaşça süzün ve su ve kül karışımını ısıtılmış zeytinyağına ekleyin.

Tencereyi  kısık ateşe alıp tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırarak ısıtmaya başlayın.  Karışıma kaya tuzu ekleyin. Karışım jöle gibi göründüğünde ocağı kapatın. Yangını söndürdükten sonra sabun karışımının tutarsız hale gelmemesi için  bir süre karıştırmaya devam edin. Bu noktada el blenderi kullanabilirsiniz. 

Sabunun kokusunu iyileştirmek istiyorsanız içine lavanta, kakao, portakal ve badem gibi doğal yağlardan birkaç damla ekleyebilirsiniz. 

 Karışımı dikkatlice tava kalıbına dökün. Silikon kapların çeşitli şekilleri kalıp olarak kullanılabilir. Doğal sabun, bir kalıba dökülen zeytinyağı ile güneş görmeyen bir ortamda 12 gün süreyle saklanıp kesilerek istenilen boyuta getirilebilir.  Sabunu kuru bir yerde bir iki ay bekleterek hemen kullanabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir