Evde Çamaşır Kurutmak Zararlı Mı?


Günlük yaşantımız da temizlik en önemli kurallardan biridir. Her şeyin ana teması temizlik ile başlar sağlık için önce temizlik gelir. İyi bir sağlık demek kaliteli bir yaşam demektir. Bu nedenle sağlık için en önemli kavram her anlamda önce hijyene dikkat edilmelidir.  Birçok kişi erkek kadın fark etmeksizin evinde çamaşır yıkar. Peki, yıkanılan bu çamaşırların doğru kurutulması ne kadar önemlidir? Nerede nasıl kurutulmalı? Soru oldukça fazla merak konusu durumundadır. Evde çamaşır kurutmak zararlı mı sorusu neredeyse birçok kişinin yapmış olduğu durumlardan biridir. Kimisi için evi müsait değildir, kimisi için balkonu yoktur, kimisinin dışarıda kurutma yapması pek hijyenik gelmeyebilir. Bu nedenle seçenek genelde ev içinde kurutmak olur. 

Uzman Kişilerin Evde Çamaşır Kurutma Hakkında Görüşleri 

Uzman kişiler tarafından neredeyse konusunun olduğu her yerde büyük bir uyarı halinde evde çamaşır kurutmak zaralı mı pekte sağlıklı bir durum olmadığını oluşabilecek birçok sağlık sorunu yarattığı anlatmaktadır. Evde çamaşır kurutmak kıyafetler içerisinde bulunan suyun kuruma esnasında buhar  halinde dışarı çıkması sonucu deterjan kokusu salınımı yaptığı tespit edilmiştir.  Meydana gelen buhar sağlıklı bir buhar değildir. Solunum sırasında ciğerler için büyük bir tehlike yarattığı da oldukça büyük bir uyarı konusudur. Solunum yapmak demek yaşamın tamamının birincil konusudur. Sağlıklı bir solunum güzel bir yaşam kalitesi demektir. Bu nedenle solunan hava ne kadar temiz olur ise sağlığımızda o kadar  iyi olur. 

Uzmanlar Uyarıyor

Evde çamaşır kurutmak zararlı mı özelinde  bazı kişiler için normal olarak görülür.  Özelikle de hijyen takıntısı normalin üstünde olan kişiler dışarıda kuruması sırasında kirli havanın temas ettiğini düşünerek pekte faydalı olduğunu düşünmez ve ev içerisinde kurutma yapar. Uzman kişiler tarafından yapılan birçok uyarı ve açıklamalar ev içerisinde nemin %30 üstü olması demek küf mantarlarını harekete geçmesi demektir. Bu şu demektir ki artan küfler ciğerlerde büyük bir hasara, sağlık sorununa neden olur. Solunumun en büyük kaynağı ciğerlerdir. Bu nedenle ciğerlerin solacağı havanın temiz olması oldukça büyük önem taşır. Evde çamaşır kuruması  sonucu yüksek derece ev içinde baharın yükselmesi demektir. Oksijen miktarının azaltarak kronik rahatsızlığı olan kişiler için büyük sıkıntılara sebebiyet verebilir. Bu nedenle evde çamaşır kurutmak zararlı mı sorusu uzmanlar tarafından cevaplanmış olur. Eğer evde az kullan bir oda var ise orada kurutulması normal olabilir.  Tabiiki camların açık olması  halinde veya havalandırma sistemine sahip ise yapılması bu şekilde kabul edilebilir.  

Odada Küf Oluşması

Uzman kişiler bu konu hakkında birçok uyarı ile sinyal vermeye devam etmektedir. Özelikle de akşam yattığı oda içerinde olması daha  büyük zararlar verebilir uyarısı ile gündem de yerini almaktadır.  Çünkü oda içerinde buharın duvarlara yapışması halinde çok fazla küf sporlarının çoğalması konusunda büyük bir açıklama yapmaktadır. Çoğalan küf rutubet yaparak hem ev için büyük hasar hem de sağlık için en büyük sorunlara neden olduğunu belirtirler. Evde çamaşır kurutmak zaralı mı birçok solunum hastalıkları için başlıca nedenlerden biri olarak görülür.  Ayrıca ev içerisinde kuruyan çamaşırlar kullanılmış olan deterjan kokusunu da büyük oranda ortama yayma hızına sahiptir. Bu nedenle yayılan koku astım, bronşit gibi birçok hastalıkların  ilerlemesine neden olur. Özellikle de bebekli bir evde çamaşır kurutulursa, küçük yaşta çocuğunuz ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmak zorunda kalabilir. Dışarıda kuruyan çamaşır hem sağlık açısından hem de güneşin vermiş olduğu doğal ısı sonucu kurutma etkisi oldukça sağlıklıdır. Ev içerisinde kuruyan çamaşıra sağlı kurutmak demek imkansız bir kavramdır.  Doktor şikayetleri bu konuda oldukça fazla bir şekilde artmaktadır.  Özellikle de akciğer enfeksiyonlarına sebeple olduğu görülen bu etken den uzak durmak oldukça faydalıdır.  

maxresdefault 4
Evde Çamaşır Kurutmak Zararlı Mı? 35

Solunum Sıkıntısı

Evde çamaşır kurutmak  neredeyse toplumsal olarak bir gelenek şeklinden  yapılmaya devam etmektedir. Zaman kazanma hızını hesap yaparken hayatlarından giden zamanın hesabın farkında kimse olmaz. Solunum sıkıntısı en zor hastalık grupları arasında yeri oldukça en üst sıralardadır. Solunum sıkıntısı çekmek demek hayatınızın çoğunu çoktan kaybettiğiniz anlamı taşır. Gerekiyor ise balkonda 2 gün kuruması beklenilmeli ama ev içerinde kuruması asla tercih edilmemelidir. Günümüz teknolojisi oldukça gelişmiştir. Bu konu için uzman kişilerin tasarımı ile kurutma makineleri kullanımı oldukça yaygın bir hal almıştır. Sağlık için gidecek hastane masrafları yerine kurutma makinesi kullanmak uzun ömürlü sıkıntıyı ortadan kaldırır. 

Hassas konu sağlık ise başlıca dikkat edilmesi gereken konulardan biride solunum tıkanıklığı yapan durumlardan uzak durmaktır.  Evde çamaşır kurutmak zararlı mı solunum tıkanıklığını oldukça fazla etkiler. Çamaşırın ev içerinde kuruması ekstra toz meydana getirir. Yani durum şu ki oluşan tozların da sağlık için çok fazla zararı vardır. Ciğerlerin enfeksiyon alması halinde nefes darlığı, hırıltı, öksürük oldukça fazla olur.  Uzmanların bu konuda olan açıklaması yeterince uyarıcı olması bu konunun ne kadar doğru olduğunun  ispatıdır. Evde çamaşır kurutmak zararlı mı olduğu bilinmelidir. Ve asla yapılmamalıdır. Konu sağlık ise böyle konuları hafife almak yanlıştır. Güneşte kuruyan çamaşırların sağlığa olan etkisi oldukça fazla iken, ev içerisinde kurutmak gerekmez. Havalar kötü dahi olsa bu ev içerisinde kuruması gerekir anlamına gelmez. Sağlık her insan için olmazsa olmazdır.

72dddf8a17a55bf1 4fad67e15d61 323347350d913b93f3994e721975b6b0068989e20c1ef8a01c462f9571b7
Evde Çamaşır Kurutmak Zararlı Mı? 36


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir