Evde Balık Kızartırken Koku Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır?


Kış aylarının geldiği şu günlerde taze balıklar da raflarda yerlerini almışken akıllara gelen soru ‘Yemesi keyifli de ya sonrası’ oluyor. O balık kokusu nasıl çıkacak evden? Evde yemek yapmanın keyfi bir başkadır ancak eğer bu yemek balık ise; koku derdi akıllara gelmektedir. Önlem alınmadığı sürece balık pişirirken çıkan kokular tam bir derde dönüşmektedir. Pencereleri açmak, evi havalandırmak, aspiratörü çalıştırmak yeterli olmamaktadır. Balık kokusu olacak diye balık yemekten mi vazgeçmeliyiz? Peki evde balık kızartırken kokmaması için neler yapılmalıdır?

Birkaç konuya dikkat edersek evde balık kokusuna veda edebiliriz. Balık kokusu nasıl gider, balık kızartırken kokuyu nasıl önleriz birlikte bakalım.

Balık Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle, balığı pişirmeye başlamadan önce mutfağımızda bulunan balkon kapıları ve pencereleri  açmakla başlamalıyız işe bu kokunun çıkmasını kolaylaştıracaktır. Buraları açarken mutfak kapısını ve diğer odaların da kapısını kapatmayı ihmal etmemekte fayda var. Bu sayede balık kokusunun evin her köşesine sinmesine engel olabiliriz.

Bir çözüm olmasa da en azından alternatif olarak fırında pişirmeyi deneyebilirsiniz. Hem yayılan koku azalacaktır, hem daha zahmetsiz. Tek yapmanız gereken tavaya dizer gibi tepsiye dizmek üzerine de yağlı kâğıt kapatarak fırına vermektir.

1 10
Evde Balık Kızartırken Koku Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır? 36
  • Balığı kızartırken bir tencerede sirkeli su kaynatmak kokuyu alacaktır.
  • Tavadaki kızgın yağın içerisine dört, beş dilim limon koyabilirsiniz.
  • Kızartma yağının içerisine bir iki dal maydanoz atmak etkili olacaktır.
  • Ocakta limon kabuğu yakmakta etkili olacaktır.
  • Eğer ızgara yapıyorsak balıkların aralarına defneyaprağı yerleştirmek kokuya engel olacaktır.

Balık kızartırken ocağın en ufak gözünde porselen içerisinde toz şeker eritmek, karamelize şekerin kokusu balık kokusunu bastıracağından balık kokusunu engelleyecektir.

Yine balık kızartırken ocağın diğer gözünde teflon bir tavada siyah kuru çayı kavurup duman çıkmaya başladıktan sonra ocağı kapatıp çayın balık kokusunu nasıl yok ettiğini izlemeye koyulun.

Balık pişirirken ocağın diğer gözünde de bir paket toz vanilyayı kavurmaya başlayın ve içerisine biraz su ilave edip kaynamaya bırakın. Etrafa yayılan vanilya kokusu balık kokusunu bastıracaktır.

Balık pişerken bir diğer köşede kokulu mum yakmak diğer yöntemlerden birisidir.

Balık pişirme işi bittikten sonra kokusunu sevdiğiniz bir tütsü yakmakta sizi koku derdinden kurtarabilir.

Peki, Kullandığımız Mutfak Gereçleri Nasıl Temizlenmeli?

En temel kural balık pişirmek için kullandığınız tavayı bekletmeden hemen yıkamanızdır, çünkü bekleyen tavada yağ kokusu iyice ağırlaşacaktır. Ağırlaşan bu koku evdeki balık kokusunu daha da kalıcı hale getirecektir. Bu yıkama işlemini yaparken ise hemen sıcak su kullanılmamalı, önce soğuk su ile temizlenmelidir tava. Sıcak su kokunun yoğunluğunu arttırarak tavaya iyice nüfuz etmesine sebep olacaktır.

Kullandığımız araç gereçlerden tava, çatal, tabak ve diğer mutfak gereçlerinin hepsini yıkadığımız suyun içine bolca kahve telvesi atarak ve hepsini telve ile ovarak yıkadığımız takdirde kokusunu alacaktır. En son malzemelerin hepsini bulaşık deterjanı ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

2 10
Evde Balık Kızartırken Koku Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır? 37

Ellerimizden Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

Balık kokusu evimize, mutfak gereçlerimize sindiği gibi ellerimize de siner. Ellerimize sinen balık kokusunu gidermek için de limonu ortadan ikiye bölüp ellerimizi yarım limon ile ovalım. Sonrasında ellerimizi soğuk su ile yıkayalım.

Şimdi sizlerle fırında daha az koku ile yapılacak lezzetli ve pratik bir tarifi paylaşacağım. Fileto şekilde alınan somon ya da levrek balığını tepsinin üzerine sermiş olduğumuz yağlı kâğıdın üzerine yayıyoruz, sivri biber, domates ve soğanı kuşbaşı şekilde doğrayalım. Üzerine tuz, karabiber, sarımsak, pul biber ve defneyaprağı ekleyelim. Sebzeli karışımı balığın içine doldurup bir kaşık tereyağı ilave edelim. Yağlı kâğıda rulo şeklinde sarıp fırına verelim. Afiyet olsun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir