Evde Ayak Tırnaklarındaki Batıklar Nasıl Tedavi Edilir?


Hafif iç içe geçmiş batıklar evde tedavi edilebilir. Batığın köşesini kaldırmak ve küçük bir parça pamuğu veya gazlı bezi oraya yerleştirmek, batığın parmağın içine doğru büyümesini durdurur ve doğal olarak acısını azaltır.

Bununla birlikte, tırnağın etrafındaki alan çok kırmızı, şiş ve irinli hale geldiğinde, bu bölgede bir enfeksiyonun var olduğunun habercisi olabilir. Bu nedenle bir doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Bu semptomları hafifletmek için bir antibiyotik merhem uygulanabilir.

Batık Evde Nasıl Temizlenir?

Hafif büyümüş ve iltihaplı tırnağı tedavi etmek için adım adım bunları uygulayın:

  1. Batık olan tırnağın elini veya ayağını yaklaşık 20 dakika ılık veya dayanılabilecek sıcaklıkta bir suda bekletin,
  2. Cımbızla, batığın olduğu tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın ve tırnak ile cilt arasına bir parça pamuk veya gazlı bez yerleştirin. Her gün bunu tekrarlayarak yüksekse tutun.
  3. O bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemek gibi antiseptik solüsyon uygulayın.
tirnak batigi tedavisi
Evde Ayak Tırnaklarındaki Batıklar Nasıl Tedavi Edilir? 36

Batık çok sıkışmışsa, iltihaplıysa ve normal bir şekilde yürüme aktivitenizi kısıtlıyorsa veya tırnağı ciltten gevşetmeye çalışmak mümkün değilse, batığı temizlemek için dermatoloğa başvurmalısınız. Böylece daha etkili, risksiz ve mikrop kapma gibi durumlardan kaçınmış olursunuz.

Batıklar İçin Ne Yapılmamalı?

Tırnak batması durumunda, batık tırnağın bir kısmı kesilmemeli. Batık “v” şeklinde kesilmemeli veya sıkı bir pansuman bandı ya da bezi sarılmamalıdır. Bu yöntemler batığı daha da kötüleştirir.

İrin Kapan Batıkları Tedavi Etme?

İrin kapan batık tırnak her zaman bir profesyonel tarafından tedavi edilmelidir. Çünkü bu tip durumlarda enfeksiyonla savaşmak ve iyileşmenin gerçekleşmesine izin vermek için genellikle antibiyotik merhemler kullanılması gereklidir.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ortaya çıktığında doktora gitmeniz önerilir:

  • Diyabet hastası olmak,
  • Batık çok büyümüş, iltihap kapmış veya irinliyse,
  • Parmak çok şişmiş veya kan dolaşımını engelliyorsa doktora gitmek gereklidir.

Etkilenen bölgede yaralanmalar veya zayıf kan dolaşımı belirtileri varsa bir hekimden yardım almak gerektiği belirtilir.

tirnak batigi evde tedavi
Evde Ayak Tırnaklarındaki Batıklar Nasıl Tedavi Edilir? 37

Batık Ameliyatı Ne zaman Gereklidir ve Nasıl Yapılır?

Tırnak batması ameliyatı, özellikle yerinde süngerimsi et varsa, tırnakların sık olduğu ve tırnak kaldırma veya kesim ile tedavinin işe yaramadığı durumlarda gereklidir. Bu durumda ameliyat lokal anestezi olarak yapılır ve çoğu durumda batığın tamamını çıkarmak gerekli görülmeyebilir. Tedavi edilecek batığa bağlı olarak, doktor, örneğim sıkışmış batığın bir kısmını tahrip eden bir asit uygulamayı seçebilir.

Tırnakların Sıkışması Nasıl Önlenir?

Tırnak batmalarını önlemek için düz kesmelisiniz, ancak tırnağı çok kısa kesmemelisiniz. Ayrıca, mikroorganizmaların çoğalmasını önlendiği sıkı ayakkabılar giymeniz ve çoraplarınızı günlük olarak değiştirmeniz de önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir