Ev Yemeklerinde Kalori Hesaplama Yöntemi


Ev yapımı yiyeceklere de yemeklerin içerisinde ki kalori nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Şahane bir şekilde hazırlanan ev yapımı bir yemekteki kalori oranını öğrenmek için, yemekte kullanılan her bir malzemedeki kaloriyi bulmak için bir beslenme etiketi olan hesaplayıcı sistemini kullanın. Genel olarak evlerde yapılan bir yemek hem rahatlatıcı hem de çok lezzetli olabilir, ancak kullanılan ürünlere bağlı olarak kalori ile şişkinlik yaşanması mümkündür. Ancak oldukça pratik bir matematik analizi ve bir yemek kalori hesaplayıcısı sayesinde favori olan ve beğenilen tariflerinizin kalori içeriğini belirlemek oldukça basittir.

Kalori Hesaplama da Önemli İpucu

Ev ortamlarında yapılan yemeklerdeki kalorinin hesaplanması için sizlerle önemli bir ipucu ve püf noktası paylaşacağız. Leziz bir ev yapımı yemekteki kalori miktarını öğrenmek için, tüm malzemedeki kaloriyi toplamak  istiyorsanız beslenme etiketi olan bir kalori hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.  İşe öncelikle bir elektronik tablo oluşturarak başlayabilirsiniz.

Kalori Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?- Kadin.com

Aile bireyleriniz ya da misafirleriniz için hazırladığınız yemeklerdeki kalori miktarını bulmak, kolay bir matematik problemini başarıyla çözmek gibidir. Kulağa aşikâr bir konu olarak gelse de, kullanılan her bileşenin kalorilerini toplamak size son yemekteki toplam kaloriyi çıkartacaktır. Bunu yapmanıza  destek olmak için, Tufts Üniversitesi bilgisayarlı bir elektronik tablo kullanarak kalori hesaplaması yapmanızı öneriyor. 

Kalori Hesaplamada Pratik Elektronik Tablo

Seçeceğiniz elektronik tablo üzerinde yer alan sayfayı üç ayrı sütuna bölerek işe başlayın. Birinci sütunda, tarifinizde yer alan her malzemeyi liste halinde yazın. İkinci sütunda ise, yemeğe giren her bir malzemenin miktarını belirtin. Daha sonra, kullanılan tüm bileşenlerin her birindeki kaloriyi aramak içinde bir beslenme etiketi hesaplayıcısı kullanın. Ayrıca bu kalorileri üçüncü ve son sütuna yerleştirin. 

Diyetteyken kalori hesabı yapmayın - Sağlık Haberleri

Beslenme Etiketi Hesaplayıcısı

Uzun yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı kullanımı ücretsiz olan, pişirme veya pişirme için pek yaygın bulunan öğeleri içeren son derece kapsamlı beslenme etiket hesaplayıcısı kaleme almıştır. Belirli bir öğeyi bulamazsanız, konu ile ilgili olarak Kalori Kontrol Konseyi ayrıca destek olabilecek ve daha fazla talep gören yiyecekleri içeren ayrıntılı bir yemek tarifi kalori hesaplayıcısına yönlendirecektir. 

Yemeğinizde bulunan her bir bileşeni öğrenmek için yiyecek kalori hesaplayıcısını kullandıktan hemen sonra, tarifin toplam kalori içeriğini bulmak için üçüncü sütunda yer alan tüm kalorileri matematiksel olarak toplayabilirsiniz. Bunları elektronik tablonuzda listelemek, bu sayıları toplamayı daha da kolaylaştıracaktır.

Tarifte kalori hesaplayıcısında belirli bir gıda maddesini bulmakta problem yaşıyorsanız, beslenme etiketine çok daha yakından bakın. Bu sistem size kullandığınız her yiyecek için ideal olan kalori miktarını gösterecektir. Tarifinizde kullanılan malzemelerin miktar birimleri, değişik ölçü birimlerinde yer alabileceğinden, etikette listelenen uygun miktara çevirdiğinden emin olmalısınız. Böyle bir durumda, ortak ölçü birimleri arasında pratik bir şekilde inceleme yapmak için çevrimiçi bir dönüştürme aracı kullanın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir