Etkili Uyku İlacı İsim Önerileri Nelerdir?


Uyku hapları, stres, seyahat veya diğer şeyler sizi uyanık tuttuğunda yardımcı olabilir. Uykusuzluk için en iyi uzun vadeli tedavi, genellikle davranış terapisinin bir parçası olarak davranış değişikliklerinin öğrenilmesidir. Düzenli olarak uyumakta veya uykuda kalmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Bazen bir hastalık veya uyku bozukluğu gibi altta yatan bir neden bulunup tedavi edilebilir; bu yaklaşım, uykusuzluk semptomunun kendisini tedavi etmekten çok daha etkilidir.

Bilişsel davranışçı terapi yoluyla öğrenilen davranış değişiklikleri, genellikle kalıcı uykusuzluk için en iyi tedavi yöntemidir. Düzenli bir uyku programına sahip olmak, düzenli egzersiz yapmak, gün içinde kafein ve tatlılardan kaçınmak ve stresi kontrol altında tutmak da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, reçeteli uyku hapları eklemenin çok ihtiyaç duyduğunuz dinlenmeye yardımcı olabileceği zamanlar vardır. Tüm reçeteli uyku haplarının, özellikle böbrek veya karaciğer hastalığı gibi belirli hastalıkları olan kişiler için riskleri vardır. Yeni bir uykusuzluk tedavisi denemeden önce daima doktorunuzla konuşun.

Reçeteli Uyku Hapı Türleri

Reçeteli uyku hapları daha iyi, daha uzun uyumanıza yardımcı olabilir. Çeşitli reçeteli uyku haplarının riskleri ve faydaları farklıdır. Uyumanıza yardımcı olacak doğru reçeteli ilacı bulmak için doktorunuz genellikle; Uyku düzeninizi daha iyi anlamak için sorular sorar. Uyku sorunlarına neden olabilecek altta yatan koşulları ekarte etmek için testler uygular. Haplar, ağız spreyi veya ağızda çözünen tabletler gibi reçeteli uyku ilaçlarının ne sıklıkta ne zaman ve nasıl alınacağı gibi seçenekleri sizlere anlatır.

1 33
Etkili Uyku İlacı İsim Önerileri Nelerdir? 38

Yarattığı yararları ve yan etkileri belirlemek için sınırlı bir süre için bir uyku hapı yazacaktır. Reçeteli tabletlerinizi bitirdikten sonra ilk ilacın işe yaramadığını fark ederseniz, başka bir reçeteli uyku hapı deneyin. Genellikle markalı ilaçlardan daha ucuz olan jenerik bir versiyon olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Sigorta şirketlerinin uyku haplarının kapsamı konusunda kısıtlamaları olabilir ve önce uykusuzluğu tedavi etmek için başka yaklaşımlar denemeniz gerekebilir.

 Reçeteli Uyku Haplarının Yan Etkileri

Hangi uyku haplarını dikkate alacağınıza karar vermeden önce olası yan etkiler konusunda daima doktorunuza danışın. Türüne bağlı olarak, reçeteli uyku hapları aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir: Düşmelere neden olabilecek baş dönmesi, baş ağrısı, ishal ve mide bulantısı gibi gastrointestinal problemler, uzun süreli uyuşukluk, uykuda kalmanıza yardımcı olan ilaçlar tarafından şiddetlenir, şiddetli alerjik reaksiyon, tamamen uyanık olmadığınızda araba kullanmak veya yemek yemek gibi uykuyla ilgili davranışlar, gün içinde hafıza ve performans sorunları, sakinleştirici etkisi olan anti depresanlar yan etkiler gösterebilir.

Bazen, öncelikle depresyonu tedavi etmek için kullanılan reçeteli ilaçlar, daha düşük dozlarda alındığında uykusuzluğu hafifletebilir. Yaygın kullanımına rağmen uykusuzluk için onaylanmamıştır. Uykusuzluk depresyon veya anksiyetenin sonucu olduğunda, antidepresanlar her iki durumu aynı anda rahatlatabilir. Sakinleştirici etkisi olan antidepresanlar aşağıdaki yan etkilere neden olabilir: Baş dönmesi ve baş dönmesi, baş ağrısı, uzun süreli uyku hali, kuru ağız, hastalık, düzensiz kalp atışı, kilo almak, gün içinde hafıza ve performans sorunları, kabızlık.

 Güvenlik Hususları

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya daha yaşlıysanız, bazı reçeteli (ve hatta reçetesiz) antidepresanlar ve uyku hapları sizin için güvenli olmayabilir. Uyku haplarının kullanımı, yaşlı erişkinlerde düşme ve gece yaralanmaları riskini artırabilir. Daha yaşlı bir yetişkinseniz, doktorunuz sorun riskinizi azaltmak için daha düşük dozda ilaç reçete edebilir.

2 30
Etkili Uyku İlacı İsim Önerileri Nelerdir? 39

Böbrek hastalığı, düşük tansiyon, kalp ritmi sorunları (aritmiler) veya nöbet öyküsü gibi belirli durumlar seçeneklerinizi sınırlayabilir. Ayrıca reçeteli ve reçetesiz satılan uyku hapları diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazı reçeteli uyku hapları almak uyuşturucu kullanımına veya bağımlılığa yol açabilir, bu nedenle doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

 Uyku Hapı Alımı

İyi bir gece uykusu almak için en iyi girişimleriniz başarısız olduysa, reçeteli uyku hapları bir seçenek olabilir. Aşağıda ilaçları güvenli bir şekilde almak için ipuçları vardır. Tıbbi bir değerlendirme isteyin. Uyku ilacı almadan önce tam bir muayene için doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz uykusuzluğun nedenlerini belirleyebilir. Birkaç haftadan uzun süredir uyku hapı alıyorsanız, ilacı doğrulamak için doktorunuzla uygun bir takip planlayın.

İlaç Kılavuzunu okuyun. İlacınızı nasıl ve ne zaman alacağınızı ve olası en önemli yan etkilerin neler olduğunu anlamak için Hasta İlaç Kılavuzunu okuyun. Şüpheniz varsa, eczacınıza veya doktorunuza danışın. Uyku haplarınızı her zaman yatmadan hemen önce alın. Uyku hapları, ne yaptığınız konusundaki farkındalığınızı azaltabilir ve tehlikeli durumların riskini artırabilir. Tüm gece aktivitelerini tamamladıktan sonra uyku hapını yatmadan hemen önce alın.

 Kısa Etkili Uyku Hapları

Gece boyunca uyuyabileceğiniz bir uyku hapı alın. Bunları yalnızca geceleri veya en az yedi ila sekiz saat uyuyabileceğinizi bildiğiniz zaman almalısınız. Bazı kısa etkili uyku hapları, gecenin bir yarısında uyandığınız zaman içindir, böylece uyumak için en az dört saatiniz olduğunda onları alabilirsiniz.

Yan etkileri kontrol edin. Gün içinde uykulu veya baş dönmesi hissederseniz ya da başka önemli yan etkiler yaşarsanız, dozunuzu değiştirmek veya hapları durdurmak için doktorunuzla konuşun. Nasıl tepki vereceğinizi bilmediğiniz için önemli bir nişan veya aktiviteden önceki gece yeni bir uyku hapı almayın.

3 25
Etkili Uyku İlacı İsim Önerileri Nelerdir? 40

Alkolden kaçının. Uyku haplarını alkolle karıştırmayın. Alkol, hapların yatıştırıcı etkilerini artırır. Uyku haplarıyla birlikte az miktarda alkol bile baş dönmesine, kafa karışıklığına veya bayılmaya neden olabilir. Alkolün belirli uyku hapları ile kombinasyonu, solunumda tehlikeli bir yavaşlamaya veya reaksiyon eksikliğine neden olabilir. Aslında, alkol uykusuzluğa da neden olabilir.

 Reçeteli Uyku Hapları

Uyku haplarını kesinlikle doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Bazı reçeteli uyku hapları sadece kısa süreli tedaviler için alınabilir. Tavsiye için doktorunuza danışın. İlk doz istenen etkiyi sağlamazsa, doktorunuza danışmadan daha fazla hap almayınız. Uyku haplarınızı almayı bırakmaya hazır olduğunuzda, doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına ya da kullanma talimatına uyunuz. Bazı ilaçların kademeli olarak kesilmesi gerekir. Hapları almayı bıraktığınızda, geri tepme etkisi nedeniyle birkaç gün boyunca kısa süreli uykusuzluk nöbetleri yaşayabileceğinizi unutmayın. Uyumakta zorluk çekmeye devam ederseniz, doktorunuzdan ek yardım isteyin.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Genel olarak yaşam tarzı değişiklikleri kronik uykusuzluk için en iyi yaklaşımdır. İyi bir gece uykusu için her zamanki ipuçlarını takip edin: düzenli bir uyku programına bağlı kalın, kafeinden uzak durun, gün içinde şekerleme yapın, düzenli egzersiz yapın, yatmadan önce parlak ekranlara bakmaktan kaçının ve stresi yönetin. Uyku ilacı almayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken şeyler vardır.

4 3
Etkili Uyku İlacı İsim Önerileri Nelerdir? 41

Reçetesiz satılan uyku hapları, ara sıra uykusuz geçen bir gece için etkili olabilir. Ancak, bazı uyarılar vardır. Reçetesiz satılan uyku haplarının çoğu antihistaminikler içerir. Antihistaminiklerin yatıştırıcı etkilerine karşı tolerans hızla gelişebilir, bu nedenle onları ne kadar uzun süre alırsanız, uykulu hissetme olasılığınız o kadar azalır.

Ayrıca, reçetesiz satılan bazı uyku hapları, ertesi gün başınızı döndürebilir ve hasta edebilir. Diğer ilaçlarla etkileşimler de olabilir. Reçetesiz satılan uyku haplarının güvenliği ve etkinliği konusunda yapılması gereken çok şey vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir