Esneklik Egzersiz Hareketleri


Esneklik durumu daha rahat hareket etme sonrasında da kişilerin eklemlerinde ya da kaslarındaki rahatlığı ifade etmektedir. Ancak bu yönde var olan egzersizler, farklılık içerebilmektedir. Kişilerin hareketlerine ve performanslarına bağlı olarak farklı sonuçlar vermektedir. Vücudun gevşemesinde yardımcı olmasının yanı sıra hareketli olmayı da sağlamaktadır. Her zaman antrenman sürecinden önce yapılması gereken hareketler arasında yer almaktadır.

Esneklik Egzersizleriii
Esneklik Egzersiz Hareketleri 36

Miyofasiyal Salınım

Kaslarda ya da eklemlerde meydana gelen yapışmalar ciddi ağrılara yol açabilmektedir. Bu anlamda da harekete geçerek, yapışmalara dayalı hareket edilebilmektedir. Masaj çubukları ya da kendi parmaklarınızla bu işlem rahatlıkla uygulanabilir. Omurga boyunca masaj uygulanarak, aynı zamanda da yavaşça yürümek etkili bir masaj olarak sayılabilmektedir. Bu süreçte derin nefes alınmasıyla beraber de var olan sorunun etkilerini azaltmak mümkün olabilir.

Statik Uzamalar

Statik biçimde yapılacak olan esneme hareketleri sayesinde kas ve eklemlerin tek bir pozisyonda olması sağlanabilecektir. Bu süreç her bir idman evresinde 15 ile 30 saniye arasında olması gerekmektedir. Kaslardaki yükü daha da hafif kılmak adına kişilerin derin nefes alarak, kol ve bacaklarına dayalı bu egzersizleri uygulamaları gerektiği ifade edilmektedir. Bacakları ve kolları daha da etkili bir şekilde kullanabilmek adına ideal bir yöntemdir. Aynı zamanda da omuz, sırt, kalça ve bele odaklı olarak yapılması halinde de kol ve bacakların sabit tutulması da gerekmektedir.

Esneklik Egzersizlerii
Esneklik Egzersiz Hareketleri 37

Dinamik Esneme Hareketleri

Dinamik esneme hareketleriyle beraber kas ve eklemlerin tam olarak açılması sonrasında da hızlı bir biçimde hareket edilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda da bu süreçte vücudun daha da ısınması da sağlanabilecektir. Öte yandan bacaklar ve kalçalar açısından da önemli hareketler bütünüdür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir