Erken Gebelik Testleri Doğru Sonuç Veriyor mu?


Hamile kalmaya karar verdikten sonra test yapmak bu sürecin en heyecanlı ve aynı zamanda en gergin anlarından birisidir. Böyle bir anda en doğru sonucu almak her kadın için önemlidir. Son zamanlarda en çok tercih edilen test markalarından birisi de EPT’ir. Güvenilir olduğu düşünülen ve çok satın alınan EPT testleri başarılı sonuçlar verebilir. Ama aynı zamanda onun da yanlış çıkma olasılığı vardır. EPT hamilelik testi bazen yanlış bir şekilde pozitif ya da negatif olarak çıkabilir.

Hamilelik Testleri Neden Yanlışlıkla Pozitif Çıkar?

Henüz yeni doğum yapmış ya da düşük yapmış olan bir kadının hamilelik testi yanlışlıkla pozitif çıkabilir. Öte yandan testler idrarda BCG hormonu arayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu hormonun yükselmesine neden olan ilaçlar alan kadınların testi de pozitif çıkabilir. EPT gebelik testleri diğer testlerde olduğu gibi çok nadir olarak yanlış bir şekilde pozitif sonucunu verir. Ama bunun az da olsa tıbbi açıklaması ve örneği de vardır. Bu yüzden testin tekrarlanması ya da kan testi ile daha kesin bir sonuç alınması gerekebilir.

Hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılır? Tek ve çift çizgi ne anlama gelir?

Hamilelik Testi Neden Yanlışlıkla Negatif Çıkar?

Hamile bir kadının testinin negatif çıkma olasılığı vardır. Bu durum yanlışlıkla pozitif çıkma durumunda daha çok rastlanan bir durumdur. Bunun en çok karşılaşılan sebebi hamilelik heyecanı ile testin adet gününden önce yapılmasıdır. EPT hamilelik testleri adet döneminden beş gün önce bile testin doğru sonuç verebileceği iddiasındadır. Ama yine de bütün gebelik testlerin adet gecikmesinden sonra yapılması daha kesin bir sonuç verebilir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Gebelik Testi Marka ve Fiyatları | cicicocuk

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testinin daha kesin bir sonuç vermesi için öncelikle adet gecikmesi beklenmelidir. Test adet geciktikten sonra yapılmalıdır. Daha sonra testin sabah kalkar kalkmaz ilk idrarla yapılması da önerilir. İlk idrarın daha az seyreltilmesi daha iyi sonuç vermesine neden olur. Ayrıca EPT dahil hangi testi kullanırsanız kullanın talimatları gerektiği gibi okuyup ona göre testi uygulamanız gerekir. EPT ve diğer hamilelik testleri artık oldukça hassas üretildikleri için büyük oranda doğru sonuç verir. Ama her testin hala yanılgı payı olduğu da unutulmamalıdır.

Testten Sonra Sonuçların Kesinleşmesi

Hamilelik testini iki kez tekrarlayan ve aynı sonucu alan birisi büyük ihtimalle doğru sonucu almış olabilir. Ama sonucu onaylatmak için bir kan testi de yaptırmalıdır. Sonuç pozitifse hemen doktora görünüp hamilelik öncesi görüşmelere ve testlere başlamalıdır. Olumlu test sonucu bekleyen ama bir türlü alamayan kadınlar için de çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Önemli olan sağlığımızı tehlikeye atmadan bütün sürece doktor gözetiminde devam etmektir. Tek bir testle kesin olarak hamilelik ispatlanamayacağı gibi üst üste negatif sonuç almak da hamile kalınamayacağı anlamına gelmiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir