Erkeklerle Kadınların Nasıl Aşık Oldukları Arasındaki 7 Büyüleyici Farklılık


0

Arkadaşlık ve ilişki söz konusu olduğunda, kadın ve erkeklerin aşık olmaları arasında çok fazla bir fark yoktur. Biyoloji ve toplumsal beklentiler nedeniyle aşık olma süreci, her birinin neye değer verebileceği, geleneksel olarak ilk önce “Seni seviyorum” diyen kişi gibi durumlar içerir. Eğer herhangi bir farklılık varsa, genellikle erkeklerle kadınların gerçekte ne zaman bir araya geldiklerinde sevgilerini nasıl gösterdiklerine odaklanmasıdır.

Aşkı tanımlamak ve ölçmek zordur. Cinsiyet çizgileri arasında tanımlamak daha da zor olabilir. Psikolog Dr. Danielle Forshee, “Deneyimin öznel doğası gereği ‘aşık olmayı’ incelemek zor” diyor. “Kanıtlar, kadın ve erkeklerin duygularını ifade etmelerinde ve ilgili düşünceleri açıklamalarında farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor.” Ancak günün sonunda cinsiyet sadece bir yapıdır ve herkes cinsiyete göre deneyimleri paylaşmayacaktır. Aşka gelince nihayetinde kural yoktur ancak bilim, düşünülmesi gereken bazı ilginç eğilimler bulmuştur. İşte araştırmanın kadınlar, erkekler ve sevgiyle ilgili söylediği şeyler…

1. Erkekler Daha Hızlı Aşık Olabilir

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Erkekler-Daha-Hizli-Asik-Olabilir.png

Double Trust Dating’ın uzmanları ve kurucuları Jonathan Bennett ve David Bennett, “Yakın tarihli bir araştırmada, erkeklerin kadınlara göre daha hızlı bir şekilde aşık olduklarını ve sevgi duygularını ifade ettiklerini buldu. Dolayısıyla, filmler ve popüler kültür bize kadınların ilk aşık olduğuna inanmamıza rağmen, kesinlikle kesin bir kural yoktur.

Bununla birlikte “Çalışmanın yazarları, bunun mantıklı olduğu sonucuna vardılar çünkü kadınlar evrimsel sebeplerden dolayı aşık olmaktan çok daha fazla korunmak zorunda kalıyorlar” diyorlar. Oysa erkeklerin kaybedecekleri daha az olabilir. Elbette bu herkes için geçerli değil, fakat dikkate alınması gereken bir durumdur.

2. Önce Erkekler “Seni Seviyorum” Der

Aynı fikirden yola çıkarak yapılan araştırmalar, kadınlarla ilişkilerde erkeklerin tipik olarak “Seni seviyorum” diyen yeni bir ilişki içinde olduğunu ilk kez ortaya koydu.

“Harrison ve Shortall (2011) tarafından yapılan bir araştırma, erkeklerin kadınlardan daha hızlı aşık olma eğiliminde olduklarını ortaya koymuşlardır. Popüler bir ilişkide kadınların ilk kez ifade ettiklerini söyleyenlerin aksine çalışma, erkeklerin daha muhtemel olduğunu göstermiştir. “Öte yandan, kadınlar daha temkinli ilişkilere giriyorlar” ve bu çok önemli sözleri söylemek için daha uzun süre bekleyebilirler.

3. Kadınlar Sık Sık “Seni Seviyorum” Der

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kadinlar-Sik-Sik-Seni-Seviyorum-Der.png

Bununla birlikte bir çift zaten bir araya geldiğinde, erkeklerle olan ilişkilerinde kadınlar “Seni seviyorum” deme eğilimindedir. Forshee’nin dediği gibi, “Kültürlerarası araştırmalar kadınların “seni seviyorum” deme eğiliminde olduğunu erkeklerden daha fazla gösteriyor.

Araştırmalar kadınların eşlerinin ‘seni seviyorum’ ifadelerinin ilk 10 romantik eyleminde yer aldıklarını, ancak erkeklerin listelemediğini gösteriyor.

Evrimsel bir perspektiften, ‘Seni seviyorum’ diyen kadınlar bağlılığını iletebilir ve bunu söylemekten faydalanabilirler.

4. Kadınlar Sevgilerine Odaklanmaktan Hoşlanırlar

Sevginizi ve şefkatinizi bir bireye odaklamaya meylettiniz mi? Yoksa herkese aşık mısın?

Bir araştırma “ergen erkeklerin [kadınları cezbederek] daha hızlı bir şekilde aşık olduklarını gösterdi.

Tabii ki bu, tüm erkeklerin gördükleri herkese aşık oldukları anlamına gelmez. Her şey bireye göre değişmektedir.

5. Kadınlar İlk Görüşte Aşık Olmayabilir

“Bir kadın, fiziksel çekiciliğe dayalı sevgi duygularını diğer faktörlerle (potansiyel bir eşin kişiliği dahil) birlikte değerlendirme eğilimindedir; bu, bir kadının potansiyel bir eşe ‘ısınması’ için daha uzun sürebilir”.

Beyin çalışmalarına göre erkekler daha görsel olma eğiliminde olduklarından ve bu nedenle “ilk görüşte aşk” fenomenini deneyimleyebileceğinden, bunun biyoloji ile ilgisi olabilir.

6. Kadınlar ve Erkekler Uzun Vadeli Ortaklarda Benzer Nitelikler Aramaktadır

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kadinlar-ve-Erkekler-Uzun-Vadeli-Ortaklarda-Benzer-Nitelikler-Aramaktadir.png

Her iki cinsiyet de ilişki ararken aynı şeylerle ilgileniyor gibi görünüyor.

Forshee, “Genel olarak kanıtlar, kadın ve erkeklerin uzun vadeli bir ortak için benzer tercihler sunduğunu ve karşılığında iyilik, zeka, anlayış ve bunları seven bir insan gibi özellikleri içerdiğini yansıtıyor” dedi.

7. Erkekler Aşklarının Karşılıksız Olduğunu Düşünüyor

Aşık olmak için birçok faktör var, bu yüzden erkekler ve kadınlar bu alanda kesinlikle farklı olabilirler. Örneğin, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nde Andrew Halperin ve Martie Hazleton tarafından yapılan bir 2010 çalışmasında ilk bakışta sevilenlerin sayısının yanı sıra karşılık almayan daha yüksek sayıda erkek yüzdesi olduğunu belirtti.

Araştırmacılar aynı zamanda araştırmadaki erkekler için fiziksel çekiciliğe büyük bir değer verdiği gibi, daha sık aşık olma ile bağlantılı olduğunu da buldu.

Akılda tutulması gereken şey, aşkın tanımlanması zor olduğudur ve bu nedenle araştırılması zor olabilir. Kadınlar ve erkekler kendilerini farklı ifade edebilir veya farklı bir mercek aracılığıyla olayları deneyimleyebilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz