Erkeklerin Söylemeye Utandığı Prostat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Prostat mesanenin hemen altında bağırsakların önünde mesane çıkışını çevreleyen bir bezdir. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan ve asıl görevi spermi koruyan sıvıyı üretmek ve içinde sağlıklı bir şekilde spermi depolamak olan prostat bezi mesanenin ağzını sıkıştırarak idrar kaçırmanın önüne geçer. Prostat bezi asıl işlevi üremek olan mesane çıkışında yer alan 1820 gram ağırlığında bir bezdir.

Yaşla birlikte çoğu erkekte idrar yolundan dolaşan ve büyüyen prostat bezi normal boyutunu aştığında tüm erkeklerde benzer bir yol izlemez. Bazı erkeklerde prostat bezinden geçen üretra da genişleme olurken bazı erkeklerde mesanede genişleme olur. Bu tip büyümede prostat ultrasonda hafif büyümüş gibi görünse de hastanın ciddi şikâyetleri olabilir. Prostat büyümesi vakalarında prostat çok büyük olmasına rağmen hastalar aynı oranda şikâyet etmezler.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

 Erkeklerde prostat bezi ergenliğin başlamasıyla birlikte büyür (iki katına çıkar). 25 yaşından sonra prostat bezi tüm erkeklerde farklı şekillerde büyür. Prostat büyümesinin nedeni günümüzde tam olarak anlaşılamamıştır ve erkeklik hormonları (testosteron) ve östrojenin bu büyümede önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

Prostat bezi 30 lu yaşlarda gelişmeye başlar ve yaşamın sonuna kadar sürmektedir. 50 yaş üstü erkeklerin yarısında prostat büyümesi bulunurken 60 yaşından sonra oran artmaktadır. 80 yaşında büyüme hızı aşıyor. Bu hastaların önemli bir kısmı ilaç tedavisi veya cerrahi ile takip edilmektedir.

Prostat Büyümesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İyi huylu prostat hiperplazisi yaşam tarzı değişiklikleri hasta takibi ilaç tedavisi ve cerrahi ile tedavi edilir. Prostat doğal bir süreç içerisinde yaşla birlikte büyüyen bir organ olduğu için durdurulamaz. Ancak hasta şikâyetlerini en aza indirmeye çalışan ve yaşam kalitesini artıran tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın idrara çıkma şikâyetlerini gidermeye yönelik yaklaşımlar uygulanır.

1 19
Erkeklerin Söylemeye Utandığı Prostat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 35

Acil hastalara ameliyat önerilmez şikâyetlerine ve şiddetine göre bir tedavi yolu izlenir. Genellikle öncelik olarak hastanın tuvalet alışkanlıklarının ve yaşam tarzının düzenlenmesi yapılır. Gerekirse ikinci basamak olarak ilaç tedavisine başlanabilir. Günümüzde kullanılan ilaçlar prostat büyümesini tedavi etmemektedir. Hasta şikâyetlerini azaltmak için prostat kanseri ilaçları uygulanmaktadır. “Alfa lokerler” adı verilen ilaçlar prostat bezinin neden olduğu bir tıkanıklığı mümkün olduğunca çabuk tedavi etmek ve rahatlatmak için en yaygın olarak kullanılanlardır.

Prostat İçin Kullanılan İlaçlar Ne Zaman Etki Etmeye Başlar?

Son yıllarda bu ilaçların çok az yan etkisi olmuştur. Ayrıca prostat boyutu 35 gramı geçen hastalarda prostat bezinin büyümesini engelleyen ve boyutunu küçülten “5 alfa redüktaz inhibitörleri” adı verilen bir grup da bulunmaktadır. Bu ilaçların etkinliği 9 aylık düzenli kullanımdan sonra başlar.

Hastada sık dışkılama varsa ve aşırı aktif mesane teşhisi konmuşsa tedaviye “antikolinerjik sınıftan” ilaçlar eklenir. Son yıllarda ereksiyon üzerinde etkili olan “fosfodiesteraz 5 inhiitörleri” sınıfındaki ilaçların düzenli kullanımla idrar bozukluklarını düzeltebildiği gösterilmiştir. Geceleri sık sık tuvalete gitmek için uyanan hastalar için özel ilaçlar da vardır. İlaç tedavisine rağmen hastanın idrar sorunları devam ediyorsa tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı hematüri varsa veya idrar yapamadığı için hastaya idrar sondası takılmışsa cerrahi müdahale gerekebilir. Tüm bu şikâyetlere rağmen ameliyat ertelenirse mesane ve böbrek sorunları ortaya çıkacak ve hasta böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalacaktır.

Prostat Büyümesi Ameliyatı 

Prostat cerrahisi iki ana grupta toplanabilir. Bunlardan ilki prostatın içeriden kesilerek üretradan girildiği ameliyattır. En bilineni TUR işlemidir. TUR ameliyatında prostatın büyümesi aletin ucundaki bir elektrik teli kullanılarak kesilerek çıkarılır. Konvansiyonel TUR cerrahisinde kullanılan elektrik enerjisi erektil fonksiyon üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğinden bipolar veya plazma kinetiği olarak bilinen farklı enerjiler artık TUR cerrahisinde kullanılmaktadır ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

2 20
Erkeklerin Söylemeye Utandığı Prostat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 36

İçi boş bir tüpten giren prostatı buharlaştırmanın lazer yöntemleri de vardır. Bu tekniklerde yeşil ışık veya diyot lazerler gibi çeşitli güç kaynakları kullanılmaktadır. Ayrıca büyük prostatlar için prostatın idrar yolundan girerken portakal kabuğu gibi döküldüğü “Holmium enükleasyon” yöntemini de sayabiliriz. İkinci ana konu prostat kanseri için adominal cerrahidir.

Bunlar açık prostatektomi basit laparoskopik prostatektomi ve asit robotik prostatektomidir. Karın içinden yapılan ameliyatlarda prostatla birlikte mesane de alınır ve idrar yolu ile yapılan ameliyatlara göre kanama daha şiddetli olabilir. Bu nedenle bu tip ameliyatlar kesinlikle gerekli olmadıkça tercih edilmemektedir. 

Prostat Ameliyatının Önemi!

 Prostat ameliyatı günümüzde benimsenen yeni yöntemler sayesinde hastanın iyileşme süresini kısaltma ve konforlu bir yaşam sağlama özelliklerine sahiptir. Prostat kanserli hastalar ürologlar tarafından değerlendirilir ve hastaya en uygun ameliyat türü belirlenir. Bazı cerrahi işlemlerde prostat bezinin boyutu önemlidir. Örneğin; 80 grama kadar olan prostatlar birden fazla sistemle sorunsuz bir şekilde ameliyat edilebilir.

Hastanın ameliyat sırasında antikoagülan kullanmaya devam etmesini gerektiren bir durum varsa öncelikle lazer tedavisi düşünülmelidir. Hasta anestezi alamıyorsa (genel veya spinal) lokal anestezi altında yapılabilecek ameliyatlar tercih edilmelidir. Prostat ameliyatları sırasında cerrahın geçirdiği ameliyatın türünü bilmek de önemlidir. Örneğin TUR ameliyatında deneyimli bir cerrah 120 grama kadar olan protezleri tedavi edebilir.

Prostatı 120 gramın altında olan ve ameliyat sırasında antikoagülan kullanmayan hastalarda “plazma-kinetik” olarak bilinen prostat ameliyatı önerilir. Hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa ve prostatı 80 gramın altındaysa prostata mavi ışık lazer enjekte edilmesi uygun olabilir. Hastanın prostatı 120 gramdan fazla ise Holmium lazer prostatektominin başarısı tartışılmazdır. Mesane ve prostat sorunlarının tedavi edilmesi gerekiyorsa robotik cerrahi iyi sonuçlar verecektir.

https://www.nhs.uk/conditions/prostate-enlargement/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir