Erkek Tipi Saç Dökülmesi İçin En Etkili Çözümler


0

Lavaboda veya ellerinizde bulunan fazladan birkaç kıl, erkek tipi kellik veya androgenetik alopesi olarak bilinen saç dökülmesinin bir işareti olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre bu durum uzaklaşan bir saç çizgisi ve sonunda kel bölgelere neden olan kronun incelmesidir. Her saç teli deride folikül olarak bilinen bir açıklığa oturur. Erkek tipi kellik, folikülün yavaşça büzüşmesine neden olur. Ayrıca normal saç döngüsünün büyüme aşamasını kısaltır ve saçların daha narin olmasına neden olur. Erkeklerde uzaklaşan saç çizgilerini tedavi etmek için çeşitli çözümler mevcuttur.

Minoxidil

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Minoxidil.jpg

Erkek tipi kellik hakkındaki iyi haber, saç köklerinin küçülmesine rağmen ölmemeleridir. Bu, NIH’ye göre yeniden saçın büyümesinin mümkün olabileceği anlamına geliyor.

Minoxidil (Rogaine), erkek tipi kellik tedavisi için kullanılan reçetesiz bir sıvı veya köpüklü ilaçtır. Minoksidil, yeni saçları uyarmak ve ek dökülmeleri durdurmak için günde iki kez saç derisine sürülür.

Yeni tüyler çıkmaya başlamadan önce Minoxidil’i en az üç ay kullanmanız gerekebilir. Yeni saçlar daha kısa ve daha ince olabilir, ancak kel bölgeleri yeterince örtebilir ve mevcut saçlarınızla karışabilir.

Finasterid

Finasteride (Propecia), erkek tipi kellik tedavisi için günde bir kez alınan oral reçeteli bir ilaçtır. Finasterid bazı hastalarda saç dökülmesini yavaşlatabilir ve yeni saç büyümesine neden olabilir. Uzaklaşan bir saç çizgisinde herhangi bir iyileşme görmek birkaç ay sürebilir.

Saç Ekimi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Sac-Ekimi.jpg

Saç ekimi ameliyatı, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre saç derisinin sağlıklı bir bölümünden saçı almayı ve saçın dökülen yerlerine yerleştirmeyi içerir.

Bu saç büyütme tekniğinin, nakledilen saçların kök alacağını ve normal şekilde uzayacağını varsayar. Kılların alındığı bölgede küçük yaralar görülebilir. Nakledilen saçların doğal bir görünüm kazanması altı ay sürebilir.

Kortikosteroid enjeksiyonları

Ulusal Artrit Enstitüsü ve Kas İskelet Sistemi ve Deri Hastalıkları Enstitüsü’ne göre steroidlerin kafa derisindeki tüysüz yamalar üzerine doğrudan enjeksiyonu, saçların çoğalmasını teşvik ediyor. Enjeksiyonlar etkilenen bölgelere küçük dozlarda kortizon gönderir. Yeni saç büyümesinin görünür hale gelmesi genellikle dört hafta alır.

Peruk Takmak

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı peruk-takmak-1024x576.jpg

Peruk, ilaç kullanmamayı saç çizgisini kapatmaya yardımcı olabilir. Bir peruk takmak, saç dökülmesini gizleyebilir ve NIH’ye göre, uzaklaşan bir saç çizgisi için genellikle en güvenli, en acil ve en düşük maliyetli çözümdür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz