Erkek Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar?


Erkek çocukları bazı durumlarda konuşma geriliği yaşayabilir. Nedensizce kelimeleri ifade etme konusunda sorun yaşar gibi görünebilirler. Fakat sorunların altında mutlaka çözümlerde bulunuyor. Uzman psikologlar çocukların uzun süre televizyona maruz kalmalarının sorun yarattığını belirtiyor. Çocukların dil gecelerinin gelişmesi için mutlaka ebeveynleri ile etkileşim halinde kalması gerekiyor.

 Dil ve iletişim geceleri etkileşim sayesinde hızlı bir şekilde gelişir. İnsanların birbirleri ile kurdukları ilişkiler çocukların dünyasına çok farklı bir şekilde yansır. Eğer ki anne ve babanın iletişim kanallarında sorun varsa çocuk çok fazla içine kapanır. Kendisini ifade etme konusunda ilerleyen zaman içerisinde sorunlar yaşar. Özellikle tam da bu aşamada alanında uzman pedagogdan yardım istenebilir.

Erkek Çocukların Dil Becerisi 

Her zaman için toplum tabiri ile kız çocuklarının erkek çocuklarından daha erken konuştukları söyleniyor. Fakat tıp içerisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Kız çocuğunun ve erkek çocuğunun beyin anatomisi olarak aynı zekâ düzeyi bulunuyor. Çocukların daha çok öğrenmesini kolaylaştıran durum annesinin çocuğu ile etkileşim kurmasıdır.

Oyunlar oynaması ve kendisine bir şeyler anlatmasıdır. Çocuk yarım kalan dünyasında iletişim becerisini geliştirmez ise kendisini ifade etme konusunda çok fazla zorlanır. Ayrıca kişiler ile temastan kaçınmak onun için bir kaçış yoluna dönüşür. Bu nedenle çocukları televizyonların başında bırakarak, ihmal etmemek gerekiyor. Çocukların duygusal ve düşünsel dünyalarına mutlaka iniş yapılmasında fayda vardır. 

1 9
Erkek Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 37

Çocukların Dil Becerisini Geliştiren Etkinlikler

Çocuklar mutlaka uyumadan önce anneleri tarafında masal anlatılarak uyutulmalıdır. Masal dinlemek çocuğun hayal edebilme becerisini gelişmesini sağlar. Hayal edebilmek zihnin düşünsel kısmı ile ilgilidir. Günlük yaşam içerisinde masallar çocuğun konuşmasını önemli anlamda destekliyor. Çünkü iletişim ağlarının geniş olması kendisini ifade etmesi için katkı sağlar.

Düşünce sistemini değiştiren çocuk anne ve babasına karşı tamamı ile iletişim halinde kalabilir. Erkek çocukları yaklaşık olarak 6 aylık olduktan sonra a, b gibi sesler çıkarmaya başlar. 6 aylık süre zarfında kelimeleri ifade etmesi zaruri değildir. Fakat ilerleyen yaş aralığında mutlaka kendisini ifade edebilmesi beklenir. Eğer ki böyle bir durum varsa çocuk doktorundan destek alınabilir. 

Erkek Çocuğunun Dil Dağarcığı

Erkek çocukları bebeklik dönemleri ve 2 yaş civarında babaya oranla anne ile daha fazla etkileşim halinde kalıyorlar. Erkek Çocuğunun gelişim basamakları kız çocuğunun gelişim basamaklarından nadir olarak farklılaşır. Bilişsel ve duygusal dünyalarının anlaşılması çocuğun kendisini ifade edebilmesi açısından önemlidir. Kelimeler çocuğun dünyasını oluşuyor.

2 10
Erkek Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 38

 Annesi, babası, arkadaşları ve diğer birçok insan ile konuşarak etkileşim ve beraberinde iletişim kurabilir. Oyuncaklar çocukların dilidir. Eğer ki hiç kelime kuramayan bir çocuk var ise mutlaka psikolog aracılığı ile oyuncaklar ile oynatılması gerekiyor. Oyuncaklar, kendi duygusal hakkında kısa sürede bilgi verecektir. Ailede farkındalık açısından memnun kalacaktır. 

Erkek Çocuklarının İletişim Kurma İstekleri

Erkek çocuğu bazı anlarda içine kapanık bir durum sergileyebilir. Böyle anlarda çocuk ile sessiz ve sakin bir ortam içerisinde konuşmak gerekiyor. Çocuk kelime kuramasa dahi söylenen cümleleri anlama becerisine sahiptir. Bazı durumlarda çocuklarda doğuştan gelen dil bağları bulunuyor. Dil bağı anne ve babanın genetik etmelerine bağlı olarak şekillenir. Ortaya çıkma süreci anlık değildir, rahim içerisinde izleri oluşmaya başlamıştır.

Bazen ultrosonografi cihazlarında görülmesi zor olabiliyor. Önlem almak için bütün ebeveynlerin mutlaka doktor tarafından bilgi almaları konusunda fayda vardır. Eğer çocuk dil becerisi konusunda yardımcı olunmaz ise kelimeleri ilerleyen zaman içerisinde doğru ve düzgün bir şekilde telaffuz edemez. 

3 4
Erkek Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 39

Kalem İle Kitap Okumak 

Kalem İle Kitap okutma çabası çocuğun dil gelişiminin ve kelimeleri doğru bir şekilde ifade edebilme sürecinin önemli bir yardımcısıdır. Kalem çocuğun ağzına yerleştirilir düz bir şekilde ve ardından kitap okuması kelimeleri zihin içerisinde bütünleştirmesine olanak sağlıyor. Kalem ağızda dururken tek başına yapmasına izin verilmez.

Mutlaka çocuğun ebeveynlerin den destek alınır. Çocuk desteksiz bir şekilde süreci aşması mümkün değildir. Destek çocuğun iletişim becerilerinin kaliteli olması açısından da faydalıdır. Dil becerisi gelişen çocuk, insanlar ile kurduğu ilişkiler içerisinde çekimser tavırlar sergilemez. Kendisini güzelce ifade ettiği için öğretmenleri, annesi, babası ve her birey kendisini yeterince anlar. Çocuğun iletişimi önemlidir. 

Erkek Çocuğun Gelişim Basamakları 

Erkek çocuğu anneden ayrıldığı anda kendini çok fazla yalnız hisseder ve buna bağlı olarak devamlı ağlayabilir. Çünkü anne ile kurulan bağ her zaman için daha güçlüdür. Erkek çocukları bu nedenle ilk etapta iletişime anne ile başlarlar. Bu dönem içerisinde de devamlı olarak Ba-Ba-Ba ekleri söylenir. Burada kullanılan ekler gelişim basamaklarının ne kadar çok düzenli ilerlediğini gösteriyor.

 Çocuk masallar ve semboller üzerinden konuşmayı keşfeder. Anne ve babanın çocuğa örnek olması için mutlaka günün belirli zamanlarında ellerine kitap alarak okumaları gerekiyor. Bu şekilde hem çocuklar hem de ebeveynler kendilerini geliştirmiş oluyorlar. Beden ve ruh sağlığı çocuğun önemlidir. Konuşmak çocuğun ruhunun gelişmesine destek olur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir