Ergenlik Döneminin 5 Aşaması Nedir? Ergenlik Nasıl Gelişir?


Ergenlik dönemi içerisinde vücutta yetişkinliğe geçiş süreci başlayacaktır. Bir nevi biyolojik geçiş olarak adlandırılacak olan bu dönemde kişilerin üreme bölgelerinin gerekli görünüme ve işleve sahip olmaya başladığı da söylenebilecektir. Aynı zamanda da kişilerde hormonsal ve fiziksel olarak değişikliklerin de bu dönemlerde görülebileceği de ifade edilmektedir.

Aşama 1

İlk aşama ergenlik öncesi dönem olarak söylenebilir. Bu aşamada kişiler halen daha çocuk olarak ifade edilmektedir. Bu süreçte üreme hormonlarının seviyeleri oldukça düşüktür. Aynı zamanda da kızlarda göğüslerin erkeklerde de penisin herhangi bir gelişme gösterdiğine dair belirti bulunmamaktadır. Kasık bölgesinde kıllanma durumu da söz konusu olmamaktadır.

Ergenlik Doneminin 5 Asamasiii
Ergenlik Döneminin 5 Aşaması Nedir? Ergenlik Nasıl Gelişir? 36

Aşama 2

İkinci aşama ergenliğin ilk başladığı süreç olarak söylenebilmektedir. Bu anlamda kişilerin hormonsal olarak gelişme gösterdiği de söylenebilmektedir. Ergenlik semptomlarına bağlı olarak hormon salgılayacak olan bölgelerde gelişme görülmeye başlayacaktır. Aynı zamanda da kızlarda da göğüslerin giderek belirginleşmeye başlama durumu da ortaya çıkacaktır. Erkeklerde de testislerin alt kısımlarında bulunan keseler olarak ifade edilen skrotum ile beraber testislerin büyümesi söz konusudur. Aynı zamanda da skrotum bölgesi daha kırmızı ve daha az pürüzsüz olarak ifade edilmektedir. Bu süreçte erkekler 6 cm, kızlar ise 7 cm gibi yıllık büyümeye devam edeceklerdir. Bu süreç içerisinde erkek ve kızlarda kasık bölgesinde seyrek bir kıllanma durumu da görülebilmektedir.

Aşama 3

Kızların göğüsleri daha da gelişmeye bu aşama içerisinde başlayacaklardır. Ancak areola bölgesi de halen daha göğüsle aynı seviye içerisinde yer alacaktır. Erkek çocuklar için de bu dönemde penisler uzamaya başlayacak ve testislerde de büyüme görülebilecektir. Erkek ve kız çocukları bu aşamada yılda 8 cm gibi bir uzama kat edebileceklerdir. Her iki cinsiyet için de kasıklarda bulunan kıllar daha kıvrımlı, kalın ve koyu olarak belirgin hale gelebilecektir.

Ergenlik Doneminin 5 Asamasii
Ergenlik Döneminin 5 Aşaması Nedir? Ergenlik Nasıl Gelişir? 37

Aşama 4

Dördüncü aşamada pubertal değişimler son olarak görülmektedir. Kızlardaki göğüslerin artık tam halini aldığı söylenebilmektedir. Aynı zamanda da erkeklerin penislerinde kalınlaşma durumu da görülebilmektedir. Bu süreçte erkeklerin skrotum derisi de koyulaşacaktır. Erkeklerin yıllık 10 cm gibi bir uzamaya sahip oldukları söylenebilir. Kızlarda ise uzama miktarı yıllık 7 cm olmaktadır. Kasık kılları bu süreçte yetişkin kıllarıyla benzerlik gösterse de alan bakımından çok az bir yerde bulunuyor.

Aşama 5

Beşinci ve son aşamada ergenlik sona erecektir. Eskiden çocuk olanların artık biyolojik olarak yetişkin sayıldığı da söylenebilecektir. Göğüs bölgeleri, penis ve kasıklarda yer alan kıllar da yetişkinliğin göstergesi olabilecektir. Bu dönem esnasında erkekler 17 yaşından kadınlar ise 16 yaşından itibaren uzamayı bırakacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir