Ergenlik Döneminde Yiyecek ve Vitaminler


0

İnsanlar yaşamın her aşamasında sağlıklı yaşamak için belirli besinlere ihtiyaç duyarlar. Bebeklik ve erken çocukluk dönemi hızlı büyüme ve gelişme zamanları olsa da, ergenlik dönemi olgunluk için bir ön aşamadır. Ergenlik döneminde insanlar, özel beslenme ihtiyaçları gerektiren birçok değişiklikten geçer. Sağlıklı diyetler, ergenlik döneminde uygun gelişim için gerekli unsurları sağlamaya yardımcı olur.

1. Zaman Aralığı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ergenlik-donemi.gif

Ergenlik, cinsel olgunluğun geliştiği bir dönemdir. Ergenlik için yaş, birçok faktöre bağlı olarak değişir. Kızlar genellikle 11 yaş civarında ergenliğe girerken, erkekler normalde bu aşamaya yaklaşık 12 yaşında başlamaktadır. Genellikle kızlar için 14 yaş, erkekler için 15 veya 16 yaşlarında sona erer. Yeterince yememek, doğru tür yiyecekler ergenliğin başlamasını geciktirebilir.

2. Beslenme Gereksinimleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yetersiz-beslenme.jpg

9 ila 13 yaş arasındaki ergenler, diğer çeşitli besinlerin yanı sıra günde yaklaşık 1.200 mg C vitamini, 600 mg E vitamini ve günde 60 mg B6 tüketmelidir. 14 ila 18 yaşları arasındaki gençler için tavsiyeler 1.800 mg C vitamini, 800 mg E vitamini ve 80 mg B6 vitamini içerir.

3. Gıda Kaynakları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı gida-kaynaklari.jpg

Gençler, besin ihtiyacının artmasıyla sonuçlanan hızlı bir büyüme yaşarlar. Doktor kilo sorunları nedeniyle farklı miktarlarda önermediği sürece, erkekler için günde yaklaşık 2,200 kalori ve erkekler için her gün 2,500 ila 2,800 kalori sağlayan iyi bir diyete tabi olmalısınız. Yağsız et, balık ve fasulye gibi sağlıklı protein kaynakları içeren öğünleri dahil edin. Süt ürünleri, kalsiyum takviyeli meyve suları ve tahıl gevrekleri ve ıspanak gibi kalsiyum içeren yiyecekleri tüketin. Fındık, tavuk, ıspanak ve zenginleştirilmiş kepekli tahıllar aynı zamanda kas kütlesi ve enerji gelişimi için önemli bir element olan demir sağlarlar.

4. Yararları

Abur cuburları ortadan kaldırırken dengeli bir beslenme sağlamak, çocuğunuzun ergenlik döneminde normal büyüme oranını etkileyebilecek beslenme yetersizliklerinden kaçınmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuza besleyici yiyecek seçimi yapmayı öğretmek, yaşam boyu sağlıklı beslenmeyi teşvik etmenin yanı sıra tehlikeli beslenme düzenleri ve yeme bozuklukları geliştirme şansını en aza indirir.

5. Önlemler

Yetersiz beslenme, çocuğunuzun diyabet ve kalp hastalığı geliştirme ihtimalini artırabilecek bir sağlık durumu olan obezite ile sonuçlanan kilo alımına neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz