Endometriozis Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?


Endometriozis, çikolata kisti olarak da bilinmektedir. Yumurtalıklarda, mesanede ya da follop tüpünde endometriyal dokunun büyümesinden sonra gerçekleşmektedir. Özellikle adet dönemlerinde şiddetli ağrı ile kendini göstermektedir. Bunun dışında ayın diğer günlerinde de ağrıya neden olabilmektedir. Vücudun farklı bölgelerinde yer almaması gerekli olan dokular olarak bilinen bez ve stroma da sadece endometriyal doku gibi rahim içinde bulunabilmektedir. Böyle değişimler pelvik boşlukta farklı dokuları da etkileyerek kronik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Endometriozis tedavisi için bir jinekoloğa muayene olunması gerekmektedir. Uzmanlar semptomların daha az görülmesi ya da giderilmesi için çeşitli ilaçlar önermektedir. İlerlemiş olan vakalarda ise ameliyat opsiyonu kendini göstermektedir.

Endometriozis Neden Olur?

Endometriozis nedenleri olarak sağlam bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü hastalığın köklü bir nedeni bulunmamaktadır. Fakat uzmanlar alternatif teoriler üzerinden endometriyal dokunun büyümesinde etkili olan nedenleri sayabilmektedir. Bu alanda geçerli olan teoriler;

endometriozis nedenleri
Endometriozis Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir? 36
 • Retrograd menstrüasyon. Bu durumda adet döngüsü normal bir şekilde gerçekleşmediği için pelvik organa doğru bir hareketlenme olmaktadır. Bu da adet sırasında elimine edilmesi gerekli olan endometriyum parçalarının diğer organlarda kalmasına yol açmaktadır.
 • Çevresel nedenler de bağışıklık sisteminde değişime neden olarak bu tür dokuların tanınmamasına neden olabilmektedir. Özellikle etlerde ya da alkolsüz olan içeceklerin yapındaki kirletici dokunun bu duruma yol açtığı düşünülmektedir. Tabi teorilerin geçerli olabilmesi için daha iyi araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Kadınların ailelerinde bu hastalığı bulunduran kişilerin olması onlarında çikolata kisti bulundurma riskini artırdığı da bilinmektedir. Bundan ötürü rahatsızlıkta genetik faktörler de etkilidir.

Endometriozis Belirtileri

Endometriozis belirtileri kadınların kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olmaktadır. Sayılacak olan belirtilerin görülme sıklığı ise kadından kadına aydan aya değişim gösterebilmektedir. Belirtiler:

 • Kasık bölgesinde adet zamanında daha şiddetlenen ağrı,
 • Adet kanının daha çok gelmesi,
 • İdrarda ve dışkı sırasında ağrı,
 • Cinsel birliktelik sırasında kramp,
 • Kabızlık ve ishal,
 • Hamile kalmada zorluk,
 • Aşırı yorgunluk hissi şeklindedir.

Yukarıda sayılan nedenlerin birden fazlasının görülmesi halinde endometriozis şüphesi ile bir uzmana danışılması gerekmektedir. Uzmanlar bazı testler yaparak tanıyı koyarak kişiye özel tedavi yöntemlerine başlayabilmektedir.

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis tedavisinde yapılan muayenelerde elde edilen sonuçlar etkilidir. Kadınların belirtilerin kaçına sahip olduğu yaşı ve kistin büyüklüğü jinekologları yönlendirmektedir. Bu çerçevede;

 • Hafif endometriozis tanısının konması durumunda hastalığın ilerlemesini durduracak olan iltihap önleyici ilaçlar yazılmaktadır. Bu ilaçlar ağrıyı da azaltmaktadır.
 • Ağır endometriozis vakalarında isse rahim dışında gelişmiş olan endometriyal dokunun miktarı azaltılmaya çalışılmaktadır. Bunun için bazı hormon ilaçlarından ya da cerrahi işlemlerden istifade edilebilmektedir.

Tedavilerin önemli özelliklerinden biri ise hamilelik şansını azaltmalarıdır. Bu neden yüzünden tedavi daha çok menopoz çağına yaklaşmış olan kadınlarda ya da çok ilerlemiş olan vakalarda uygulanmaktadır.

Konu hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları ise şu şekildedir:

1.     Bağırsak Endometriozisi Var Mıdır?

Rahim içerisini dolduran endometriyal doku bağırsakta da oluşabilmektedir. Bu da farklı lezyonların meydana gelmesine neden olmaktadır. Dokuların hormonlara karşı duyarlı hale geldiği de bir gerçektir. Zaten bu neden yüzünden adet zamanında kanama oluşmaktadır. Kanama sırasında kadınlar şiddetli ağrı çekmekte ve anüs yolu ile kan tahliye edilmektedir.

2.     Endometriozis Hastaları Hamile Kalabilir Mi?

Endometriozis hamilelik konusunda engeller oluşturabildiği gibi kısırlık sorununa da neden olabilmektedir. Fakat bu durumun her zaman gerçekleştiğini söylemek doğru değildir. Çünkü bu iş içerisinde çok sayıda farklı doku bulunmaktadır. Hamile kalmak endometriozis sorununun yumurtalıklarda ya da follop tüplerinde olması durumunda zorlaşmaktadır. Çünkü kistler dokuların iltihaplanmasına neden oluğundan spermin dölleme yapmasına engel oluşturabilmektedir.

Endometriozis belirtileri
Endometriozis Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir? 37

3.     Endometriozis Tedavi Edilebilir Mi?

Kasık bölgesinde yayılmış olan tüm endometriyal dokunun cerrahi işlemlerle çıkarılması sonrasında bu hastalık tedavi edilebilmektedir. Üstelik kadınların hamilelik gibi bir isteklerinin bulunmaması durumunda rahmin ve yumurtalıkların alınması gibi ihtimaller de ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak ağrı kesicilerle ya da farklı hormon ilaçları ile belirtilerin kontrol altına alınarak daha az görülmeleri sağlanabilmektedir. Doku sadece daha farklı bölgelere yayışmışsa tek çözüm yolu ameliyattır.

4.     Endometriozis Ameliyatı Nasıl Olur?

Çikolata kisti ameliyatı jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Operasyon sırasında rahim dışında bulunan kistlerin mümkün olduğu kadar alınması hedeflenmektedir. Ancak operasyon oldukça dikkatli şekilde yapılmak zorundadır. Bu sayede dokunun asıl ağrıya neden olduğu bölgelere yapışmış olan yerlerin temizlenmesi ağır vakaların iyileşmesinde yardımcı olmaktadır.

5.     Adet Ağrısının Nedeni Endometriozis Midir?

Endometriozis semptomlarından biri olarak adet sırasında şiddetli kramplar gösterilebilmektedir. Fakat bu tür krampların dismenore gibi nedenleri de olabilmektedir. Bundan ötürü tanı için muhakkak bir jinekolog muayenesine gidilmesi gerekmektedir.

6.     Endometriozis Kilo Yapar Mı?

Yumurtalık, bağırsak ya da mesane bölgelerinde yer alan endometriozis doğal olarak iltihaplanmaya bağlı olarak bir şişlik oluşturmaktadır. Sıvı tutumu yüzünden özellikle şiddetli olan vakalarda karın hacminde büyüme kaydedilebilmektedir. Fakat hafif ve orta derece olan vakalarda bir büyüme kaydedilmemektedir.

7.     Endometriozis Kansere Çevirir Mi?

Genetik faktörler, bu dokunun olmaması gerekli olan yerlerde büyümesine bağlı olarak kötü huylu hücre gelişimine kapı aralayabilmektedir. Bu neden yüzünden endometriozis tanısı konan kadınların uzmanların önerdiği aralıklarla muayene edilmesi ve ilaçlarını düzenli şekilde kullanmaları gerekmektedir.

8.     Endometriozis İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çuha çiçeğinin kapsülleri içerikleri sayesinde bu hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Ancak bu çiçek iyileşme sağlanması için kullanılamamaktadır. Yeterli olmadığı için sadece semptomların daha az ağrılı görülmesinde ve günlük yaşamın kolaylaşmasında yardımcı olmaktadır.

9.     Endometriozis Düşük Riskini Artırır Mı?

Endometriozis ile birlikte görülen belirtiler genellikle gebelik sırasında kendini göstermemektedir. İyileşme sağlandığı için hastalığa bağlı bir komplikasyon gelişme riski de oldukça düşüktür. Bunlara karşın doğum uzmanları sık bir şekilde ultrason muayenesi isteyebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir