Endometriozis (Çikolata Kisti) Tanısı İçin 5 Test


Şüpheli endometriozis (çikolata kisti) durumunda, jinekolog rahim boşluğu ve endometrium değerlendirmek için bazı testler ile performans degerlerini ölçebilir. Transvajinal ultrason, MRI, ve kanda CA 125 marker doz gibi; Ancak, belirtilerin çok yoğun olduğu durumlarda, doktor vücudun diğer bölümlerinin değerlendirilmesini sağlayan testlerin performansını ölçebilir ve böylece endometriozisin şiddetini doğrulayabilir.

endometriozis rahim 1
Endometriozis (Çikolata Kisti) Tanısı İçin 5 Test 39

Endometriozis, örneğin rahim, yumurtalık, mesane veya bağırsak gibi rahim dışındaki yerlerde rahimi içten katlayan doku olan endometrial dokunun varlığı ile karakterizedir. Çok yoğun adet krampları ve ile yakın temas sırasında ağrı veya hamile kalma güçlüğü gibi belirtiler olduğu için genellikle jinekolog bu testleri ister.

Normalde endometriozis tanısı koymak için istenen testler şunlardır:

1. Jinekolojik muayene

bahceci blog cikolata kisti endometriozis belirtileri nelerdir
Endometriozis (Çikolata Kisti) Tanısı İçin 5 Test 40

Jinekolojik muayene ile endometriozise bağlı kist araştırılması ve tanısı yapılabilir, jinekolog spekulum ile vajina ve rahimi gözlemlemek gerekir. Ayrıca gözlenen özelliklere göre bağırsak endometriozisinin göstergesi olabilecek kistlerin aranması için retine gözlemi de yapılabilir.

2. Pelvik veya transvajinal ultrason

Ultrason muayenesi endometriozis in ilk testlerinden biridir ve pelvik veya transvajinal muayene olabilir. Bu incelemeyi yapabilmek için organları daha iyi görselleştirmek mümkün, bunun için mesanenin tamamen boşaltılması tavsiye edilir.

Ultrason muayenesi de yumurtalık endometriozis tanısında çok yararlıdır.

3. Kan testi CA 125

kan testi 16 9 1543206145
Endometriozis (Çikolata Kisti) Tanısı İçin 5 Test 41

CA 125 kanda mevcut olan bir belirteç tir ve kanser antijeni miktarını ölçer genellikle kanser veya yumurtalık kisti ve endometriozis gelişen kişinin riskini değerlendirmek için istenir; örneğin, bu durumlarda kanda CA 125 düzeyleri yüksek olduğundan. Bu nedenle, CA 125 sonucu 35 IU/mL’den büyük olduğunda, doktorun tanıyı doğrulamak için başka testler talep etmesi önemlidir.

4. Manyetik rezonans görüntüleme (mrg)

magnetom area
Endometriozis (Çikolata Kisti) Tanısı İçin 5 Test 42

Yumurtalık da kitlelerden şüphe duyulduğunda manyetik radyo dalgaları ile yapılan bir incelemedir. Endometriozis diğer bir adı ile çikolata kistinin bulgularının boyutlarını doğru bir şekilde saptanmasını sağlar.

5. Laparoskobi

laparoskopi nedir
Endometriozis (Çikolata Kisti) Tanısı İçin 5 Test 43

Laparoskopi endometriozisi (çikolata kistini) tanımlamak için yapılan en iyi uygulamadır, genel anestezi ile göbeğin etrafına bir yerden delik açılır ve tüpün ucunda bulunan kamera ile yapılan gözlemde hastalık hakkında hiçbir şüphe bırakmaz. Ancak anestezi altında yapıldığı için yapılacak ilk test değildir, ayrıca tanının diğer testler ile tamamlanması mümkündür.

Endometriozis tanısı konulduğunda hastalığın evrimini izlemek ve tedaviye yanıt olup olmadığını doğrulamak için laparoskopi de istenebilir.

Tamamlayıcı testler

Rektal kolonoskopi gibi talep edilebilen diğer tamamlayıcı testler de vardır, örneğin, endometrial dokunun büyüdüğü yerleri daha iyi gözlemlemek için yardımcı olur. Bu dönemde doktor hastalığın evrimini değerlendirmek için laparoskopiyi tekrarlayabilir.

En ciddi vakalarda, cerrahi operasyon ile rahim dışında büyüyen dokuyu aldırmak gerekli olabilir, pelvik organlar da aldırılırsa kısırlığa neden olabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir