Endometrial Ablasyon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?


Endometrial ablasyon uygulaması esnasında rahmin iç tarafını kaplamakta olan endometrium zarı alınır. Bu yöntem, regl dönemlerini ağır bir şekilde geçiren ve ilaç tedavisinin işe yaramadığı bireylere uygulanmaktadır. Endometrial ablasyon işlemi, rahim ve bağırsaklarda oluşacak problemlere ya da kısırlığa yol açabilmektedir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi ( ACOG), operasyondan sonra belli başlı çok yaygın ve hafif olan yan etkilerin yaşanabileceği hususunda açıklamalarda bulunmaktadır.  Endometrial ablasyon belirtileri gösteren bireylerin en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerekmektedir. Ancak operasyon yaptırmaya karar vermiş olan hastalar unutmamalıdırlar ki Endometrial Ablasyonun yan etkileri bulunmaktadır ve yan etkiler hususunda detaylı bilgiye sahip olunması gerekmektedir.

Karın Krampları

ACOG, regl kramları ile oldukça benzer bir şekilde seyreden endometrial ablasyon operasyonu sonrasında da karın krampları meydana gelebileceği konusunda bilgilendirme metni yayınlamıştır. Bu işlem sırasında rahmin ağız kısmında genişleme ve iç astar bölümünde bozulma meydana gelir. Bu durum sonucunda spazmlar ve kraplar ortaya çıkabilmektedir.  Genellikle çok hafif bir ağrı hissedilir ve bir arıkesici yardımı ile kolaylıkla önüne geçilebilir. Operasyondan sonra ki dönemde ciddi boyutlarda ağrı oluşması sonucunda uzman hekiminiz ile görüşmeniz gerekebilmektedir. Endometrial ablasyıonun yan etkileri arasında bulunan aşırı ağrılar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönte etkileyebilmektedir.

  • Amerikan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kongresi, yapmış olduğu incelemeler sonucunda oluşan krapların ve ağrıların regl dönemleri ile oldukça fazla benzerlik gösterdiğini açıklamıştır.
  • Operasyon sonrasında aşırı miktarda karın ağrısı meydana gelmesi halinde kraplar ya da dağılan ağrı oluşumu çok ciddi boyutlarda sorunlara işaret edebilmektedir.
Endometrial Ablasyon etkileri
Endometrial Ablasyon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 36

Vajinal Akıntı

Kimi bireylerde andometrial ablasyonun yan etkileri arasında bulunan vajinal akıntı meydana gelebilmektedir. Oluşan akıntı ince ve sulu yapıda aynı zamanda kanlı da olabilmektedir. Meydana gelen bu akıntı 3 gün sürebilir ve adet dönemi ile ortak özellikler barındırabilir. Bu durumun yanında, iki günden fazla sürede kanama, pıhtılaşma yada vajinal bölgede kötü koku oluşumu gibi durumlarda anormal yan etkiler olarak baz alınır ve cerrah müdahale yapılması gerekebilir. Endometrial ablasyon operasyonu sırasında uterus da bozulma meydana gelmesi ile mesane tahrip olabilmekte ve ya sık idrara çıkma dürtüsü kişide oluşabilmektedir. Kimi bireyler mesanede oluşan spazmları hissedebilir ya da mesanenin tam anlamı ile boşalmış olduğu hissini yaşayabilirler. Eğer bir bireyde idrarını yapma aşamasında ağrı hissi meydana geliyorsa ya da vajinal akıntı seviyesi çok yüksekse enfeksiyon belirtisi olabilmektedir.

Endometrial Ablasyonun Diğer Yan Etkileri

Lancester General Hospital tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre endometrial ablasyonun diğer yan etkileri arasında mide bulantısı ya da kusma gibi şikayetler de görülebilmektedir.  Ortaya çıkan yan etkilerde birkaç gün içerisinde düzelme söz konusu olabilmektedir. Endometrial ablasyonun yan etkileri şikayetlerinden kurtulmak isteyen hastalara genellikle birkaç gün dinlenme süreci verilebilmektedir. İyileşme süreci buyunca da ağır kaldırma ya da yoğun efor sarfetmekten kaçınmaları tavsiye edilmektedir.

Endometrial Ablasyon 1
Endometrial Ablasyon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir