En Lezzetli Kabak Turtası Tarifi


Kültürmüze pek yakın olarak görülmese de kabak turtası batı mutfağının önemli lezzetlerinden biridir. Kültürler arası etkileşimin en üst düzeyde olduğu bu dönemde diğer ülkelerin lezzetlerini tanımak, yeni ve daha önce denenmemiş tarifleri keşfetmek büyük haz verici olabilir. Kabak turtasını denemek ve inceliklerini öğrenmek için bu yazıyı takip edebilirsiniz.

kabak turtasi
En Lezzetli Kabak Turtası Tarifi 36

Eğer kabak tatlısının püf noktasını soruyorsanız bu konuda lezzetin ana vatanında bile bazı çelişkilerin olduğunu bilmeniz gerekir. Her fırıncının kendine göre lezzet sırları bulunmaktadır. Tıpkı bizdeki “turşu sirkeyle mi olur yoksa limonla mı” tartışmasına benzer tartışmalar varlığını sürdürmektedir. Bazı kişiler tarifte yoğunlaştırılmış süt kullanılmasını önerirken bazıları ise half-and-half olarak adlandırılan süt ve kremanın yarı yarıya bir araya getirdiği karışımı kullanmayı savunmaktadır. Sizler kendi mutfağınızda iki seçeneği de deneyebilir ve damak tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Kabak Turtası Nedir?

Kabak turtası kabuk bir pasta içerisinde pişmiş baharatlı lezzetli bir muhallebi olarak nitelendirilebilir. Ana bileşeni konserve veya taze balkabağından elde edilmiş kabak püresidir. Kabuk içerisine dolgu yapılacak iç harç esmer şeker veya bal ile lezzetlendirilebilir. Tarçın, karanfil, zencefil ve hindistan cevizi gibi baharatlar olmazsa olmazıdır. Bunlar dışında muhallebi kıvamını elde etmeye yarayan yumurta ve süt ürünü bir malzeme kullanılır. Tam yağlı süt, krema gibi seçenekler kullanılabilir. Sade süt hafif, sade krema ise ağır bir kıvam verecektir. Bunu engellemek amacıyla en yaygın kullanılan yoğunlaştırılmış süt ve yukarıda bahsedilen half-and-half karışımıdır.

Süt veya Kremanın Amacı

Kabak tart
En Lezzetli Kabak Turtası Tarifi 37

Çoğu muhallebili tatlıda kıvamı tutturmak için süt veya krema kullanılır. Süt veya krema ile karıştırılan yumurta sütün içerisine dağılır ve bütünlük oluşturur. Karışım ısıtılmaya başlandığından yumurtalar toplanmaya ve katılaşmaya çalışır. Süt yumurtayı ince bir şekilde yaydığı için proteinler nemi tutan sünger görevi görür. Sonuç olarak piştiğinde yumurta sertleşmez, düzgün ve kıvamlı bir doku kazanır.

Yoğunlaştırılmış Süt Mü Half-and-half Mi?

Kabak turtası tarifinde tartışılan konulardan biri süt ürünü olarak hangisinin kullanılması gerektiğidir. Yoğunlaştırılmış süt normal sütteki suyun buharlaştırılması ile elde edilir. Half-and-half ise süt ve kremanın yarı yarıya karışması ile elde edilen karışımdır. Aralarındaki temel fark besleyiciliktir. Yoğunlaştırılmış süte 19 gram yağ, 25.3 gram karbonhidrat içerir. Half-and-half karışımı ise yaklaşık iki kat 28 gram yağa karşın 10.4 gram karbonhidrat içerir. Buharlaştırılmış süt daha yüksek kalori ve ayrıca kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, magnezyum gibi besin maddeleri içerir.

Sonuç

Kabak turtası farklı ve cezbedici lezzetlerden biri. Bu tatlı anavatanında babaanne tariflerine göre yapılırken bizim için bu durum biraz yabancı olabilir. Tam yağlı süt, krema, yoğunlaştırılmış süt veya half-and-half hangi süt ürününü kullanacağınız tamamen size ve elinizdeki imkanlara kalmıştır. Yinede iddialı ve en iyi lezzeti elde etmeyi amaçlayan biriyseniz birkaç farklı tarifi deneyerek seçimi damak tadınıza bırakabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir