En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisi


Doğum kontrol yöntemleri sayesinde günümüzde aile planlaması yapmak daha kolay hale gelmiştir. Gelişmiş doğum kontrol yöntemleri sayesinde çiftler hem istedikleri zaman çocuk yapabilmekte hem de istedikleri kadar çocuk yapabilmektedir. Bu şekilde çiftler kendi imkanları doğrultusunda bakabilecekleri sayıda çocuk yapabilme imkanına sahip olurlar. Ayrıca istenmeyen gebeliklerin yaşanmasının da önüne geçilmiş olur. İki çocuk arasındaki süreyi çiftlerin belirlemesini mümkün kılan doğum kontrol yöntemlerinin genel amacı sağlığı korumaktır. Kişiler sosyoekonomik durumlarına göre ve ilerleyen yaşlarına göre ne kadar çocuk sahibi olmak istediklerine kendileri karar verebilmektedir. 

Günümüzde nüfusun gittikçe artması ve bu şekilde devam ederse önümüzdeki senelerde dünya nüfusunun çok büyük sayılara ulaşacak olması nedeniyle bir aile planlaması yapmak ve uygun doğum kontrol yöntemlerini araştırıp uygulamak son derece önem arz etmektedir. Kontrolsüz nüfus artışı hem ülke hem dünya için hiç iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Son yıllarda doğum kontrol yöntemleri hem çok gelişmiş hem de çok çeşitli hale gelmiştir.

Hem erkek hem de kadınlar tarafından uygulanabilen birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Ancak en iyi doğum kontrol yöntemi hangisidiye sorulduğunda maalesef ki kadınların uyguladığı doğum kontrol yöntemlerinin daha yüksek oranda başarı sağladığını söylemek mümkündür. Sizler için hazırladığımız bu yazımızdan faydalanarak doğum kontrol yöntemleri hakkında bazı bilgiler edinebilir ve hangi doğum kontrol yönteminin kendinize uygun olduğunu seçebilirsiniz. Zira her yöntem herkes için uygun olmayabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Kadınlar tarafından 21 günlük döngüde alınan haplar sayesinde gebelik %99’a kadar önlenebilmektedir. Bu haplar hormonları uygun şekilde düzenlemekte ve yumurtlamayı engellemektedir. Bu hapların içeriğinde kadınlık hormonu denilen estrojen ve yumurtlama hormonu denilen progestojen bulunmaktadır. Ancak doğum kontrol haplarının her gün düzenli olarak alınması gebeliği önleme konusunda son derece önemlidir. Aksatıldığı taktirde gebeliği önleme oranı da azalacaktır. Ayrıca sürekli kullanılması gereken başka ilaçlarla birlikte alındığında da (epilepsi ilaçları, bazı antibiyotikler vb.) koruyuculuk oranı azalabileceği için dikkatli olunması gerekir.

Kalıcı bir gebelik önleme yöntemi değildir ve doğum kontrol haplarının alınmasının bırakıldığı ilk aydan itibaren vücutta her şey eski haline döner. Yani hamilelik yaşanabilir. Eşler çocuk istedikleri anda hap kullanmayı bırakmaları yeterli olacaktır. Doğum kontrol hapları günümüzde en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu haplar ayrıca adet düzenleme ve yumurtalık kistleri tedavisi gibi farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Doğum kontrol haplarının bazı olumlu etkileri de bulunmaktadır. Adet düzensizliklerini tedavi edebildiği gibi rahim kanseri riskini de azaltmaktadır. Bu haplar meme hastalıklarını da azaltabildiği gibi yumurtalık kanseri riskini de azaltabilmektedir.

Spiral (Rahim İçi Araç, RİA)

RİA olarak kısaltılan rahim içi araçlar, halk arasında spiral olarak bilinmektedir. Bu araçlar sadece 4 cm büyüklüktedir ve içerisinde açılan kollar bulunmaktadır. Rahim içerisine yerleştirilerek uygulanan bu plastik aparatların hem hormonlu hem de bakırlı türleri bulunmaktadır. Bakır içeren rahim içi araçların gebelikten koruma süresi 10 seneyi bulmaktadır. Rahim içine uygulanmasının ilk yılından itibaren %99’a kadar gebelikten koruyuculuk özelliği bulunmaktadır. Hormonlu rahim içi araçlar ise 5 yıl kullanım süresine sahiptir. İçeriğindeki hormonlar sayesinde rahimde spermin içeriye girişi engellenir.

Adet ağrılarını azaltabilmekte olan hormonlu spiraller bazen lekelenme tarzı kanamalara sebep olabilmektedir. Ancak bu kanamalar tedavi gerektirmez ya da kadına zarar vermez. Günümüzde en yaygın olarak uygulanan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi araçlar, hastanelerde doktorlar tarafından rahim içine yerleştirilmektedir. Bu spirallerin rahime uygulanmasının ardından ilk birkaç hafta hafif kanamalar ve lekelenmeler görülebilir. Ancak bu durum ilerleyen dönemlerde azalarak ortadan kalkacaktır.

1 7
En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisi 36

Doğum Kontrol İğneleri- Korunma İğneleri

Uygulama kolaylığı sayesinde ve hap içmeyi unutanlar için ideal bir yöntem olması sayesinde doğum kontrol iğneleri en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir. Ayrıca diğer yöntemleri kullanmayan- kullanamayan kişiler için de iyi bir alternatif seçim olacaktır. Kontrol iğneleri, içeriğinde bulunan hormonlar sayesinde yumurtlamayı engeller, spermin rahim içine geçişini de engeller. Bu yöntem gebelikten korunmada %99’a kadar etki sağlar.  Her ay uygulanması gereken aylık iğneler ve 3 ayda bir uygulanan iğneler bulunmaktadır ve bu iğneler adet döneminin ilk beş günü içerisinde bir uzman tarafından kas içerisine enjekte edilirler.

Kondom (Prezervatif)

Erkekler tarafından kullanılan bu doğum kontrol yöntemi, gebeliği önlemenin yanı sıra bulaşıcı bazı cinsel hastalıkları da önleme amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple erkekler tarafından en sık kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır. Lateks adı verilen doğal kauçuk ile üretilen kondomlar su geçirmez özelliğe ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden cinsel hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. 

Erkeğin erekte olduktan sonra kondomu penisine yerleştirmesi gerekir. Özellikle patlak olma ihtimaline karşı kontrol edilmeli ve penisin ucundan sonuna kadar tümünü kaplayacak şekilde yerleştirilmelidir. %98′ e kadar gebelikten koruma oranına sahip olan kondomlar, ilişkiye girmeden önce takılmalıdır. Zira ilişki esnasında takmak gebelik ihtimalini artıracaktır.

2 9
En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisi 37

Vazektomi

Spermlerin testislere geçen kanalların bağlanması yöntemi olan vazektomi, erkeklerde en güvenilir doğum kontrol yöntemidir. Vazektomi sayesinde erkekten gelen sıvının içerisinde sperm hücresi bulunmaz ve bu sayede gebelik de oluşmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir