En Çok Tercih Edilen Duvar Boya Renkleri Nelerdir?


Renkler; bir eşyayı, kıyafeti, çiçeği ve daha birçok şeyi seçmemizdeki en belirleyici faktörlerden biridir. Sevdiğimiz renkteki her şey bize güzel gözükür. Renklerin hayatımızdaki yeri bambaşkadır. Hislerimizi, duygularımızı bile değiştirebilirler. Bu yüzden renk tercihleri insanlarda bıraktığımız ilk izlenimi bile etkiler.

Örneğin, bir iş görüşmesinde kahverengi giyinmek pek hoş karşılanmaz. Karşımızdaki insana olumsuz enerji verebiliriz bu yüzden giysilerimizde tercih ettiğimiz renkler belki kişiliğimizi bile anlatabilir. En çok vakit geçirdiğimiz yer hiç şüphesiz evimizdir.

Hepimiz evimizde hislerimizi ferah tutan renkler kullanmak isteriz.  Duvar boyası tercihlerinde de renk seçmek birçok sebeplerden dolayı önemli bir durumdur. Peki en çok tercih edilen duvar renkleri nelerdir? Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak, sizlere renk seçiminde yardımcı olacaktır. 

Renklerin Bize Hissettirdikleri

Renklerin, bizdeki etkileri geçmişte yaşadığımız olaylara kadar inmektedir. Örneğin, küçükken yeşilin hakim olduğu bir yerde büyüyen ve bu durumu seven bir insan duvar renklerini yeşil tonları tercih ederse kendisini daha iyi hissedebilir.

Zaten her rengin kendine özgü sahip oldukları ve bizlere verdikleri enerjiler vardır. Örnek verecek olursak sarı renk tonları  insana neşeli hissettiriyor.  Kırmızı renk heyecan ve enerji veriyor. Yeşil renk huzuru temsil ederken mor renk korkuları ortaya çıkarıyor. Beyaz saflığı ve masumiyeti ifade ederken siyah gücü temsil ediyor. İşte bu yüzden duvar rengi seçimi insan psikolojisi üzerinde oldukça etkilidir. 

1 8
En Çok Tercih Edilen Duvar Boya Renkleri Nelerdir? 36

En Uygun Duvar Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Duvar boya rengini seçerken, düşüneceğimiz en önemli konulardan birisi halılarla, perdelerle, mobilyalarla uyum sağlayıp sağlamayacağıdır. Yeni bir eve taşınacaksınız ve önce mobilyalarınızı aldınız bu durumda işiniz biraz daha kolay.

Örneğin, aldığınız mobilya oldukça renkli o halde duvarınızda açık gri ya da bej tonları tercih edebilirsiniz. Yine halılarınız ya da seramiğinize göre en uygun rengi tercih edebilirsiniz. Bazen uyumsuzluk en güzeli olabilmektedir.

Birbirinin tonu olmayan renklerle evinize farklı bir hava katmak her zaman mümkündür. Bu konuda kendinizi sınırlamadan, hangi renk size iyi hissettiriyorsa o rengi tercih edin. Son yıllarda artık duvarlarda daha açık renklerin yerini koyu renkler aldı. Eğer mobilyalarınıza, halılarınıza ya da perdelerinize uyacaksa antrasit mavi gibi bir renk evinize oldukça şık bir hale getirecektir. Eğer istediğiniz renk salonunuza uymuyorsa, yatak odanızın duvar rengini farklı bir renk seçebilirsiniz.

Tuvalet ve banyolarda da koyu renk seçimi oldukça güzel durmaktadır. İstediğiniz, sevdiğiniz koyu rengi banyonuzdaki duvar için korkmadan tercih edebilirsiniz. Renk seçimi yaparken bu etkenlere dikkat etmekte fayda var.

En çok tercih edilen renkler genelde açık renkler; açık gri, kum beji, çakıl taşı, fildişi gibi renkler olmaktadır. Bu renkler çoğu zaman evinize uyum sağlamaktadır. 

2 8
En Çok Tercih Edilen Duvar Boya Renkleri Nelerdir? 37

Ofis İçin Uygun Duvar Rengi Nasıl Olur?

Sadece ev değil, ofislerimizde de tercih ettiğimiz duvar rengi de çok önemlidir. Ofisimizde daha asil bir renk tercih etmek insanlara daha çekici gelebilir. İlk izlenim için önemli olabilir. Örneğin siyahın, koyu grinin, kahverengi tonlarının hakim olduğu bir ofis hem şık hem asil duracaktır.

Ofise uygun mobilyalarla ve bütünleşen renklerle havalı bir görünüme sahip olmak mümkün olabilmektedir. Sevdiğimiz bazı renkler duvarımızda, düşündüğümüz kadar da iyi durmayabilir. İşte bu kısımda istediğimiz renkleri elde etme konusunda usta insanlara danışabilirsiniz.

Bazı renkler birbiriyle karıştığı zaman ortaya mükemmel manzaralar çıkabiliyor. Bu konuda usta birisi karıştırdığı renkler sayesinde istediğiniz rengi elde edebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir