Emziren Anneler İçin Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı?


Emziren anneler için süt üretiminin iyi bir şekilde sağlanması çok önemlidir. Beslenme düzeninden kullanılan ilaçlara kadar, süt üretimini etkileyen bir çok faktör vardır. Ancak sütyen kullanmanın, sütün azaltmasının nedeni olması pek olası değildir. Bunun yanında yanlış sütyen kullanmak, başka sorunlara yol açabilir. Bu yüzden emzirirken kullanmak için daha rahat ve destekleyici bir sütyen kullanmak gerekebilir.

Anne sutunun azalmasi
Emziren Anneler İçin Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı? 36

Anne Sütü Nasıl Üretilir ve Neden Azalır?

Anne sütünün üretilmesinde arz ve talep söz konusudur. Bu yüzden, anne sütünün azalması genelde yeteri kadar sık beslenmeyen bir bebekten kaynaklanmaktadır. Genelde emen bir bebeği olan anne, bebek için yeterli miktarda sütü kolaylıkla üretebilir. Hatta ikizi ya da daha fazla bebeği olan anneler bile bebekleri için yeterli sütü üretebilir.

Bazı beslenme şekilleri, ilaçlar ve hastalıklar sütün üretilmesini etkileyebilir. Bu sebepten sütün azalmasının nedeninin sütyen olup olmadığından önce diğer sorunların girilmesi için bir doktora danışmalısınız.

Balenli Sütyen

Balenli sütyenlerin süt üretilmesini azalttığı söylenir. Ancak bu sütyenlerin süt üretimini azalttığına dair bir kanıt yoktur. Ancak bazı uzmanlara göre balenli bir sütyen ya da çok sıkı olan bir sütyen, belirli bir süt kanalını engelleyebilir ve o bölümde acı bir süt birikmesine neden olabilir.

Kadınları çoğu için balenli bir sütyen takmak problemlere yol açmaz. Ancak emziren annerin günlük kullanım için rahat ve yumuşak bir sütyen kullanması daha doğru olacaktır.

Emzirme Sütyeni

Emzirme sutyeni
Emziren Anneler İçin Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı? 37

Emzirme sütyenleri, süt dolu olan göğüsleri, sıkmadan destelemek amacıyla tasarlanmıştır. Emzirme sütyenlerinin ön kısmında açılan bir alan vardır. Bu şekilde sütyenin tamamen çıkarmadan dikkatli bir şekilde emzirme işlemi gerçekleştirilir.

Emzirme dönemi boyunca göğüslerin boyutunda değişiklik yaşanacağı için, birkaç farklı boyutta emzirme sütyenine ihtiyaç duyulabilir.

Emzirme Sonrası Göğüsler

Tercih edilen sütyen tipi, emzirme sona erdikten sonra göğüslerin boyutunu ya da şeklini etkilemez. Bu yüzden daha sonra oluşarak sarkmaları amacıyla sıkı ve destekleyici bir sütyen kullanmanın gereği yoktur.

Uzmanlara göre emzirme döneminden sonra göğüslerinizin durumu, genetik faktörlere ve hamilelik sırasında göğüslerin boyutlarının ve şekillerinin ne kadar değiştiği ile alakalı olarak farklılık gösterir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir