Elma Yemenin 9 Faydası


Elmanın faydaları arasında diyabet başta olmak üzere farklı hastalıkları kontrol altına almak gibi etmenler bulunmaktadır. Asya kökenli olan elma, sindirimi iyileştirmenin yanı sıra kolesterolü düşürmeye konusunda da büyük bir yardımcıdır. Hem lif bakımından zengin hem de az kalorili olması sayesinde diyet yapanlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca elmanın bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan pektin bakımından da zengin olduğu bilinmektedir. Elmada aynı zamanda alternatif vitaminler, antioksidanlar ve mineraller bu bulunmaktadır. Elmanın yararları;

1.     Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Korur

Elmanın sindirim sistemine yardımcı olmak gibi bir özelliği bulunmaktadır. bu işlemde gıdalarda yer alan yağların emilimini azaltarak çözünebilen bir lif olan pektin zenginliği etkilidir. Bu sayede sindirim sorunları yaratan kolesterol de düşürülerek kontrol altına alınabilmektedir. Bunun yanı sıra düzenli olarak elma tüketen bireyler kan basınçlarını kontrol etmek ve felç riskini aza indirgeyen polifenolleri de vücutlarına almış olmaktadır.

elma faydasi
Elma Yemenin 9 Faydası 36

2.     Diyabeti Kontrol Altında Tutar

İnsülin üretimi için pankreas görev yapmaktadır. Elmanın bileşenlerinden biri olan polifenoller ise pankreasın beta hücrelerinin zarara uğramasına mâni olmaktadır. Böylece elmanın faydalarından olan diyabet kontrolü sağlanmış olmaktadır. Yapılan araştırmaların bir kısmı günde bir adet elma tüketen bireylerin şeker hastalığı riskini azalttığına işaret etmektedir. Ayrıca polifenoller antioksidan etkisi de sağlamaktadır. Böylelikle şeker emilimi azalarak kanda bulunan şeker de aza çekilmiş olacaktır.

3.     Kilo Vermede Yardımcı Olur

Elmanın lif ve su bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Üstelik insanların tokluk hissini artırarak iştahta bir azalma sağlamaktadır. Bu da kilo vermek için diyet yapanlar açısından büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Elmanın faydası arasında içerisinde bulunan pektin sayesinde bağırsakların yağ emiliminin azalması da sayılmaktadır. Bu da yemeklerde yer alan kalori miktarının azalması anlamına gelmektedir.

4.     Bağırsakların Düzenli Çalışmasını Sağlar

Pektin, elmanın içerisinde bulunan çözünebilen lif kaynaklarından biridir. bu lif kaynağı ise sindirim sistemindeki suyu emerek sindirim daha kolay şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bağırsakların hızlı hareket etmesine yardımcı olan jel oluşumu da yapan pektin zayıflamada bundan ötürü etkilidir. Ancak pektin elma kabuğunun hemen altında yer aldığı için elmanın kabuklu bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Elma tüketimi ishal olanlar için de kabuğu soyulmadan yendiği taktirde faydalıdır.

5.     Midedeki Ağrıları Azaltır

Elmanın yararı içeriklerinden ileri gelmektedir. Pektin başta olmak üzere farklı bileşimlerden oluşan bu meyvenin lifleri mide ağrılarını da gastrit sorununu da azaltmakta etkilidir. Ayrıca elmanın düzenli tüketimi sayesinde mide asidinin dengelenmesi de sağlanacaktır. Uzmanlar ideal tüketim için sabah ve akşamları birer adet elma yenmesini önermektedir.

elmanin yararlari
Elma Yemenin 9 Faydası 37

6.     Kanseri Önleyici Özellik Gösterir

Elma bileşenlerinden biri olan polifenoller, hücrelerde meydana gelen zararı azaltmaktadır. bu da ancak kanseri önleme konusunda etkili olan antioksidanlar sayesinde olmaktadır. araştırmalara göre günde bir tane elma tüketen kimselerin özellikle göğüs ve sindirim kanserine yakalanma riski azalmaktadır.

7.     Diş Çürüklerini Önler

Plak oluşumu diş çürümesine neden olmaktadır. Elmanın faydalarından biri de plak oluşturan bakterilerin çoğalmasına engel olan ve tükürük üretimini artıran malik asit bulundurmasıdır. Ayrıçça tükürük oranının fazla olması demek bakterilerin de bu yöntemle vücuttan atılması demektir. Elmanın bulundurmuş olduğu çözünebilen liflerin dişleri temizlemek ve mineraller sayesinde dişleri korumak gibi etkileri de vardır.

8.     Beynin Daha İyi Çalışmasını Sağlar

Asetilkolin beyin nöronları arasındaki iletişimden sorumludur. Elma, bu maddenin üretimini artırmaktadır. Böylelikle kişiler özellikler ilerleyen yaşlarda görülebilen unutma hastalığından kendilerini korumuş olmaktadır. Aynı şekilde elmadaki B ve C vitaminlerinin de sinir sisteminin korunmasında önemli yardımları bulunduğu bilinmektedir.

9.     Yaşlanmayı Geciktirir

İnsanlar kötü beslenme yüzünden daha erken yaşlanmaktadır. Elmanın faydalarından olan yaşlanmayı geciktirme serbest radikallerle savaşan ve antioksidan olarak bilinen A, E ve C vitaminleri sayesinde gelen bir özelliktir. C vitaminin sayılanlara ek olarak cildin sertliğini koruma hem sarkmaları hem de kırışıklıkları azaltma gibi etkileri vardır. Kolajen üretimine katkısı olduğu da bilinmektedir.

Elma Nasıl Tüketildiğinde Faydalıdır?

Elmanın besleyici olduğu kesindir ancak farklı yönleri bulunduğu için alternatif şekillerde tüketilebilmektedir. Bunlar;

  1. Haşlanmış ya da pişmiş elma, mide ve bağırsak sorunu yaşayanlar veyahut ishal olanlar tarafından tüketilmelidir.
  2. Soyulmamış çiğ elma, bağırsağın düzenli çalışmasında etkilidir.
  3. Pişmiş Elma, elma nasıl yenir alternatiflerinden olan bu tür aynı patates gibi fırına verilerek pişirilmektedir. Çıtır kıvama gelene kadar pişirilen elma özellikle çocuklar tarafından çok sevilmektedir.
  4. Elma suyu, iştahı azaltma özelliğine sahiptir. Bu durumun nedeni ise pektin isimli maddenin hem tokluğu artırması hem de bağırsakları çalıştırmasından kaynaklanmaktadır.
  5. Elma sirkesi, sindirim sistemini düzenlemede ya da mide ağrılarının azaltılmasında kullanılabilmektedir. Elma sirkesinin tüketimi salatalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra bir bardak suya bir ya da iki yemek kaşığı elma sirkesi katılarak içilmesi de mümkündür. Bu içimin kahvaltıdan ya da öğle yemeğinden ortalama olarak yirmi dakika öncesinde olması önerilmektedir.
  6. Elma çayı, sindirimin iyileşmesi ve var olan kabızlığın giderilmesinde kullanılmaktadır. Elma kabuğu çaya daha hoş bir aroma vermesi açısından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra taşkıran gibi çaylara da elma kabuğu eklenebilmektedir.

Kahvaltıların yanında tatlı niyetine ya da ara öğünlerde bir adet elma tüketmek sağlıklı yaşama adapte olmanın en güzel yollarından biridir. Verilecek sağlıklı elma tariflerinden de deneyerek elma tüketebilirsiniz.

Tarçınlı Pişmiş Elma

Dört adet elma ve toz tarçın bu tatlının malzemeleridir. Elmalar yıkandıktan sonra bir fırın tepsisine bir bardağın dörtte üçü kadar su eklenerek konmalıdır. Otuz dakika kadar yumuşak bir kıvam alana kadar pişirilmelidir. Pişme işleminin ardından üzerine tarın serpilerek tüketilebilmektedir.

Elma Suyu

Elma suyu için 4 adet elma, 2 litre kadar su, buz küplerine ve şekere ihtiyaç bulunmaktadır. Elmalar yıkanıp soyularak işe başlanmalıdır. Sonrasında ise çekirdekleri çıkarılarak su ile birlikte blendere eklenerek çırpılmalıdır. Tercihe göre süzülerek servis edilmektedir. Servis öncesinde tatlandırmak için şeker ya da tatlandırıcı eklenebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir