Elma Tüketmek Faydalı mı? C Vitamini ile Elma İlişkisi Nedir?


Elmalar insan sağlığı açısından faydalı olmasının yanı sıra besleyicidir bundan ötürü günde bir elma doktorları uzak tutmama garantisi vermediği halde tüketilmelidir. Elma tüketimi insanların sindirim sisteminin düzelmesinde, kemiklerin gelişimlerinin daha sağlıklı olmasında etkili olmasının yanı sıra bor bakımından da yüksek değerler kazanılmasını sağlamaktadır. Sayılanlara ek olarak elmalar sadece bitki, sebze ve meyvelerde yer alan antioksidan özelliği gösteren fitokimyasal da bulundurmaktadır. Üstelik elma sayesinde günlük C vitamin ihtiyacının önemli bir kısmı da karşılanabilmektedir.

Elmaların İçeriği Hakkında

Elmalar ve C vitamini birbirinden ayrı olarak düşünülememektedir. Her gün düzenli olarak bir elma yemek günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %10’unu karşılamaktadır. Elmaların ağırlıkları değişim göstermekle birlikte 138 gram olan bir çiğ elma insana 6,3 mg civarında C vitamini ya da bir diğer tabirle askorbik asit temin etmektedir. Fakat bireylerin elmaların tümünden aynı değerde C vitamini alamayacaklarını bilmeleri lazımdır. 1938 gibi erken zamanlarda bile yazılan Ulster Tıp Dergisi bu durumu göstermektedir. Yayımlanan bu dergide Doktor Robert Hadden meslektaşlarının iddialarını olan elmaların oldukça iyi bir C vitamini olduğuna yönelik tezlerinin geçerli olmadığını savunmuştur. Dr. Hadden dergide “Elmalar genel manada sanıldığı gibi çok iyi birer C Vitamin kaynağı değillerdir.” benzerinde cümleler kullanmıştır.

elmalarin icerigi
Elma Tüketmek Faydalı mı? C Vitamini ile Elma İlişkisi Nedir? 36

Elmaların Kararması (Oksidatif Esmerleşme)

Elmaların kesilmesinden sonra yapılan incelemeler elma içindeki enzimlerin oksidatif esmerleşme oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır. Elmalar ve C vitamini esmerleşmeye bağlı olarak değişim göstererek azalmaktadır. Elmaların saklanması sırasında göze de güzel gelmeyen bu tür kararmaları önlemek için askorbik asidin kimyasal formunda C vitamin takviyesi yapmak yeterli olacaktır. Yaşanan kararma, askorbik asit azalması gibi durumların önüne geçmek ya da daha geç zamanda oluşmasını sağlayabilmek için dilimlenmiş olan elmalar içerisinde C vitamini hapı atılmış bir suda bekletilmelidir.

Elmaların Faydaları

Elmalar vitamin değerlerini kabuklarının hemen altında sakladıkları için C vitaminin tamamının alınması açısından kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. C vitamini suda çözünebilen vitaminler arasında incelenmektedir. Ayrıca düzenli C vitamini tüketimi ile birlikte kemiklerde, kaslarda, kıkırdakta ve kaslarda kolajen üretim hızı artmaktadır. Askorbik asidin sindirimde de yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir. Araştırmalara göre bilim insanları soğuk algınlığı ya da benzer hastalıkların tedavisinde C vitaminin kullanılması konusunda ortak düşünmemektedir. Bazı bilim insanlarının sadece vitamin değerleri düşük olan insanlarda bu tür desteklerin işe yaradığını savunmaktadır. C vitaminin iskorbüt hastalığının tedavisinde de sık bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak uzmanlar bu tür tedavilerde elmaların kendisini değil tüketim miktarına göre hazırlanmış olan askorbit asit formlarını kullanmaktadır.

elmanin faydalari
Elma Tüketmek Faydalı mı? C Vitamini ile Elma İlişkisi Nedir? 37

Elma Tüketiminin Riskleri

Tüketilen meyve ve sebzelerdeki vitamin miktarı doğrudan alıma göre düşüktür. Elmalar ve C vitamini de yüksek değerler içermemesinden ötürü bu yolla C vitamini temin etmenin tespit edilmiş olan bir riski bulunmamaktadır. C vitamini, böbrek taşı, ishal, mide bulantısı ve gastritin temel nedenlerinden biri olduğu için günlük vitamin ihtiyacının meyve ve sebzelerden temin edilmesi önerilmektedir. Böylelikle C vitamini takviye olarak alan insanların yaşadıkları olumsuzluklardan kaçınmış da olunacaktır. C vitamini takviye olarak alan insanların bazılarında görülen yan etkiler midede ekşime, kusma, karın ağrısı ya da baş ağrısı olmak üzere farklı gruplarda incelenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir