Elma Suyu Kilo Verdirir Mi?


Kilo vermek isteyenler ya da obeziteden korunmak isteyenlerin günlük yaşamda ne içtiklerine dikkat etmeleri bile yeterli olacaktır. Elma suyu ya da buna benzeyen diğer meyvelerden temin edilmiş olan sular günlük beslenmede ihtiyaç olan temel besin değerlerinin temin edilmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra elma suyu kilo verdirir mi konusunda tüketilen miktar da oldukça önemlidir. Çünkü fazla tüketim fazla kalori anlamına gelmektedir. Diyetlerde kalori değerleri düşük olduğu için tüketilen elma suyu miktarı da düşük olmak zorundadır.

Şeker Katkısı Olmayan İçecekler

Diyet yapanlar arasında gereksiz kalori olmaları açısından kötü bir nama sahip olan içecekler alkolsüz olanlar; kola, kök birası, tatlandırılmış olan meyve suları ve enerji içecekleri yer almaktadır. Harvard Hal Sağlığı Okulu’ndan alınan bilgilere göre insan vücudu içeceklerden temin edilen kaloriyi kaydetmemektedir. Bu neden yüzünden amacı kilo vermek olan insanların şekerli içecekleri tehlikeli olarak görmeleri gerekmektedir. Mayo Klinik çalışmaları ise normal soda türlerine göre değişmekle birlikte bazılarında 140 kalori ve 9 çay kaşığı şeker bulunmaktadır. Elma suyu kilo verdirir mi konusu da ilave şekerle alakalı olduğu için bazı durumlarda meyve suyu tüketmek soda tüketmekten iyidir. Çünkü meyve suyu tüketimi sırasında insan vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve besin değerlerinin bir kısmı temin edilmiş olmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar elma ve portakal sularının diğer meyve sularına kıyasla daha fazla şeker veya kalori bulundurduğunu kanıtlamıştır.

seker katkisi olmayan icecekler
Elma Suyu Kilo Verdirir Mi? 36

Elma Suyu Hakkında

Elma suyu kilo verdirir mi araştırmaları suların kalori değerlerinin merak edilmesine neden olmaktadır. Bir porsiyon elma suyunda sadece şekerden kaynaklanan 100 kalori ve 15 gr karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca ortalama olarak 2000 kalorilik bir beslenme rutini edinen bireyler elma suyu tüketimi çerçevesinde günlük C vitamini ihtiyaçlarının %20’sine kalsiyum ve demir ihtiyaçlarının ise %2’sine erişim sağlayabilmektedir. Ancak elma suları hakkında porsiyon uyarısı yapılmaktadır. Günlük tüketim bir bardaktan daha az olmalıdır. Ortalama olarak bir kutu kola civarında tüketim yapanlar 178 kalori alacaklardır.

Sağlıklı İçecek Alternatifleri

Harvard Üniversite’sine göre günlük sıvı ihtiyacının büyük bir bölümü sadece sudan temin edilmelidir. Bunu yapamayanlar ihtiyaçlarının %50’sini sudan almalıdır. Sağlıklı içeceklerle günlük sıvı alımının üçte birini şekersiz çay ya da kahve üzerinden sağlamak mümkündür. %20 oranı için ise yağsız sütlerin tercih edilmesi mümkündür. Meyve suyu çok sevildiği durumlarda bile diğer içeceklerden daha az tüketilmelidir. Harvard Üniversite’nde yapılan araştırmalar normal ya da diyet olan alkolsüz içeceklerden mümkün olunduğu kadar uzak kalınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sularda tatlı ya da tatsız olmak gibi özelliklerin bulunması lüzumlu değildir. İnsanlar ferahlatıcı olmasının yanı sıra kalorisi de düşük bir içecek arayışlarını sodalı suya biraz meyve suyu katarak sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra içeceğin daha zengin hale gelmesi için bir parça portakal ve ezilmiş nane yaprağı eklenmesi de mümkündür.

saglikli icecekler
Elma Suyu Kilo Verdirir Mi? 37

Kilo Kontrolü Yapmak

Sağlıklı bir kiloda kalmak için ihtiyaç olan kalori alımı besleyici bir yemek ile sağlanabilmektedir. Bunun için insanların beslenme rutinlerinde tüm meyve, sebze ve tam tahıllı yiyeceklerin bulunması gerekmektedir. Kilo kontrolünde yağsız etler, derisi alınmış olan kümes hayvanları, balık gibi kaynaklar kullanılmalıdır. Özellikle doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, tuz ve ilave şeker bulunduran besinler minimumlara çekilmelidir. Kilo kontrolünde önemli olan detay porsiyon kontrolü ve egzersizden ibarettir. Meyve sularının tüketimi yerine tüm meyveleri tüketmek daha faydalıdır. Örneğin orta boy bir elmada sadece 80 kalori bulunmaktadır ve lif oranı %18’dir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir