Elma Sirkesi Gut Hastalığını Tedavi Edebilir mi?


Uzmanlara göre, gut hastalığına sahip olan her dört kişiden biri elma sirkesi gibi doğal ilaçların hastalığı tedavi edebileceğine inanmaktadır . Bununla birlikte, gut için elma sirkesi içmenin hastalığı iyileştirebileceğine veya ortadan kaldırabileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

indir 4 3
Elma Sirkesi Gut Hastalığını Tedavi Edebilir mi? 36

Gut Nedir?

Gut, herkesin başına gelebilecek bir artrit şeklidir. Bununla birlikte, gut hastalığı olan insanların yaklaşık yüzde 44’ü 65 yaş ve üzerindedir. Öyle ki enflamatuar artrit en yaygın biçimi 8 milyon Amerikalıyı etkilemektedir. Hastalık, geceleri sıklıkla meydana gelen ani ve şiddetli eklem şişliği, ağrı ve hassasiyet ile kendini gösterir.

Vücudunuz doğal olarak oluşan ve bira, kırmızı et, iç organ etleri ve deniz ürünleri gibi gıdalarda bulunan bileşikler olan pürinleri parçaladığında ürik asit üretir. Gut, kanda çok fazla ürik asit biriktiğinde oluşur ve eklemlerde ürat kristallerinin oluşmasına neden olur.

Normalde, vücudunuz ürik asidi kan ve böbrekler yoluyla ortadan kaldırır . Bu sistem düzgün çalışmadığında, kanınızdaki ürik asit seviyeleri yükselmeye başlar. Bu, eklemlerinizde iğne benzeri kristallerin oluşmasına neden olabilir. Bu da iltihaplı, hassas ve şişmiş eklemlere neden olur.

Gut için Risk Faktörleri

Uzmanlara göre, kandaki ürik seviyelerini ve gut olma olasılığını artıran birkaç risk faktörü vardır. Pürin bakımından zengin bir diyet ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren tatlı içecekler içmek vücuttaki ürik asit seviyelerini arttırır. Alkol içmek de gut olma ihtimalinizi artırır.

Fazla kilolu olmak da bu artrit formunu geliştirme ihtimalinizi artırır. Çünkü obezseniz vücudunuz daha fazla ürik asit üretir. Böbreklerinizin bu ekstra yükü ortadan kaldırmak için kendini daha fazla zorlaması gerekmektedir.

Ailede gut, yakın tarihli cerrahi veya travma öyküsü ve yüksek tansiyon , diyabet, kalp ve böbrek hastalıkları gibi bazı tıbbi durumlar da gut olma ihtimalinizi artırır. Düşük doz aspirin, tiyazid diüretikleri ve organ nakli yapılanlar için reçete edilen ilaçlar gibi bazı ilaçlar da buna sebep olabilir.

indir 5 3
Elma Sirkesi Gut Hastalığını Tedavi Edebilir mi? 37

Gut, erkeklerde kadınlardan daha sık ortaya çıkmasına rağmen, kadınların ürik seviyeleri erkeklerinkine yaklaştığından menopozdan sonra gut olma olasılığı daha yüksektir. Erkeklerin daha genç yaşta gut olma olasılığı daha yüksektir. En fazla 30 ila 50 yaşları arasında görülmektedir.

Diyet ve Gut

Uzmanlara göre sağlıklı ve dengeli beslenme desilitrede 1.0 miligrama kadar ürik seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ürik asit kan testi , bir desilitrede bulunan ürik miligramını, asidi ve kanı ölçer. Gut ile yaşayan insanlar, desilitre günlük 6.0 miligram veya daha düşük ürik seviyesini hedeflemelidir.

Uzmanlar, gut hastalığınız varsa aşağıdaki diyet değişikliklerini yapmanızı önerir:

  • Az yağlı veya yağsız süt ürünleri, taze sebzeler ve meyveler, fındık ve tahıllar bakımından zengin bir bitki ve tahıl bazlı besinler yiyin.
  • Bira, kırmızı et, kuzu eti, domuz eti, iç organ etleri ve deniz ürünleri, özellikle karides, ıstakoz, hamsi ve sardalye gibi pürin bakımından zengin yiyecekleri yemeyi sınırlayın .
  • Alkolsüz içecekler, şekerlemeler, kurabiyeler, tahıllar ve fırınlanmış ürünlerde bulunan yaygın bir tatlandırıcı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu alımınızı azaltın.
  • Bol su için ve düzenli egzersiz yapın.
  • Günde 500 ila 1.000 miligram aralığında bir C vitamini takviyesi alın.

Sağlıklı bir diyetin getirdiği potansiyel ürik düzey azalmasının, hastalık teşhis edildikten sonra gut tedavisi için yeterli olmadığını unutmayın . Düşük pürinli, sağlıklı bir diyet uygularken bile, doktorunuz veya bir romatolog tarafından reçete edilen ilaçları düzenli almak önemlidir.

Gut için Elma Sirkesi

Gut için evde bol miktarda ilaç bulunur. Bunlar vişne suyu, gut için çay ve elma sirkesi gibi besinlerdir. Gut tedavisi için elma sirkesi içmenin faydasını değerlendiren bilimsel bir çalışma yoktur. Durum böyle olsa da elma sirkesinin kilo kaybını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir çalışmada, yemekten önce elma sirkesi içen insanların, içmeyen insanlara göre daha fazla kilo verdikleri gözlemlendi. Çalışmadaki her iki grup da diyetlerini günde 250 kalori ile sınırlandırdı.

Kilo vermek uzmanlara göre gut olma riskini azalttığından, elma sirkesi içmenin gut diyetinize bir katkı olabilir. Unutmayın, diyet gutu tedavi etmez ancak durumu yönetmenize ve kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Riskler ve Düşünceler

Gut için elma sirkesi içerken, her yemekten önce sadece 1 ila 2 yemek kaşığı olduğundan emin olun. Ayrıca, tüketmeden önce su veya meyve suyu gibi bir sıvı ile seyreltdiğinizden de emin olun.

Unutmayın, elma sirkesi içmek genellikle güvenlidir. Ancak diş minesini aşındırabilir ve yüksek asitliği nedeniyle bulantı ve reflüye neden olabilir. Elma sirkesi tükettikten sonra sindirim rahatsızlığı hissederseniz, kullanmayı bırakın.

Elma sirkesi kullanarak anında hastalığınızı rahatlatmayı ve ağrı azaltmayı umuyorsanız, bu imkansız bir şeydir. Uzmanlara göre, gut tedavisi için doğal yollara güvenmek pek doğru değildir çünkü semptomlarınızı kendi kendine tedavi etmeye çalışmak aradığınız rahatlamayı sağlamayacaktır.

Doğru tedaviyi almanızı sağlamak için, durumunuzu iyi değerlendirebilecek ve gutunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir diyet planının yanı sıra ilaç yazabilecek bir doktora başvurun. Tedavi edilmezse gut, böbrek taşı ve kardiyovasküler hastalık gibi daha ciddi durumlara yol açabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
2
confused
fail fail
2
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir